Kobe Bryant prijal v deň smrti sväté prijímanie

Grzegorz Górny
29. marca 2020
  Spoločnosť

Ako jeden z najslávnejších basketbalových hráčov na svete našiel fundament svojho života v Bohu.

Zdroj: commons.wikimedia.org

26. januára 2020 svet obehla správa o úmrtí jedného z najslávnejších hráčov v histórii basketbalu. Štyridsaťjedenročný Kobe Bryant zahynul pri havárii vrtuľníka neďaleko mesta Calabasas v Kalifornii. Spolu s ním prišlo o život sedem ľudí, vrátane dcéry čierneho atléta, trinásťročnej Gianny Márie. Mnoho fanúšikov ho obdivovalo ako virtuóza na palubovke a poznali jeho profesionálnu kariéru, avšak menej známa zostala duchovná cesta päťnásobného majstra NBA.

Svadba napriek rodičom

Kobeho detstvo vyzeralo úplne inak ako detstvo jeho amerických rovesníkov. Chlapcov otec Joe Bryant bol profesionálny basketbalový hráč, ktorý v rokoch 1984 – 1991 hral v štyroch talianskych ligových kluboch a potom hral rok vo Francúzsku. Vďaka tomu od šiestich do dvanástich rokov jeho syn vyrastal na Apeninskom polostrove, kde spoznal európsku kultúru a plynule sa naučil po taliansky a po španielsky. Svojim rodičom vďačil za katolícku vieru a vášeň pre basketbal, ktorý hral už ako trojročný.

Po návrate do USA mladý muž pokračoval vo vzdelávaní, reprezentoval školu a rýchlo si získal meno ako najtalentovanejší hráč svojej generácie. Niet divu, že v roku 1996 sa dostal do Los Angeles Lakers, kde sa rýchlo stal základným hráčom jedného z popredných tímov v najsilnejšej basketbalovej lige na svete – NBA.

V novembri 1999 sa dvadsaťjedenročný Kobe stretol s Vanessou Laineovou, vtedy 17-ročnou, ktorá vystupovala ako tanečnica v hip-hopovom videoklipe, zatiaľ čo on skúšal nahrávať piesne. Začali sa stretávať a 18. apríla 2001 sa vzali v katolíckom kostole sv. Edwarda v Dana Point v Kalifornii. Na obrad neprišli Bryantovi rodičia ani jeho dve sestry, ani žiaden z jeho klubových kolegov z Los Angeles Lakers.

Svadba sa konala proti vôli otca a matky basketbalistu, ktorí boli proti tomuto manželstvu. Mysleli si, že Kobe a Vanessa sú príliš mladí a nezrelí. Taktiež sa nevedeli zmieriť s tým, že ich nevesta nebola čierna, ale Latinoameričanka. To spôsobilo, že vzťahy medzi oboma stranami veľmi ochladli. Ľady sa prelomili až v januári 2003, keď sa narodila Natalia Diamante. Dievčatko sa stalo dieťaťom zmierenia medzi rodičmi a starými rodičmi.

Obavy Joea a Pamely Bryantovej o synovej nezrelosti neboli neopodstatnené. Kobe sa rýchlo stal hviezdou Los Angeles Lakers, s ktorou trikrát za sebou (2000 – 2002) vyhral majstrovstvá NBA. Bol hrdinom Ameriky. Zrazu sa stal slávny a bohatý. Rovnako ako nejednému športovcovi v takejto situácii, aj jemu stúpla sláva do hlavy.

Zrada a odpustenie

4. júla 2003 bol Kobe Bryant zatknutý pre podozrenie zo znásilnenia devätnásťročnej Katelyny Faberovej, recepčnej v luxusnom hoteli Cordillera v Edwards, Colorado, kde býval v čase, keď čakal na operáciu kolena. Basketbalový hráč sa priznal vyšetrovateľom zo sexuálneho styku so ženou, ale kategoricky poprel, žeby ju znásilnil, pričom argumentoval, že zblíženie sa uskutočnilo na základe vzájomného súhlasu. Prosil ich, aby sa o tom nedozvedela jeho manželka. Po zaplatení 25-tisíc dolárov bol prepustený z väzby.

Keď sa záležitosť o niekoľko týždňov prevalila, Bryant sa spolu s Vanessou objavil na tlačovej konferencii.

„Nenútil som ju, aby urobila čokoľvek proti svojej vôli,“ povedal o recepčnej v Colorade. Priznal sa k manželskej nevere a taktiež vyznal:

„Sedím tu pred vami, nahnevaný na seba a zhnusený sám sebou, pretože som sa dopustil cudzoložstva. Svoju ženu milujem z celého srdca. Ona je moja opora.“

Hráčova reputácia však bola zničená. Sponzori – okrem iného McDonald’s, Adidas či Nutella – začali odstupovať od uzatvorených zmlúv. Bryantovi hrozilo väzenie: minimálne štyri roky odňatia slobody. Najhoršie však bolo to, že jeho manželstvo bolo na pokraji rozpadu. Kobe bol zdesený. Rozhodol sa hľadať pomoc v Cirkvi. Po rokoch spomínal, že prelomovým okamihom bol rozhovor s istým katolíckym kňazom. Kňaz sa ho spýtal, či naozaj znásilnil túto ženu. Kobe to poprel. Duchovný sa ho ďalej pýtal, či má dobrého právnika, a keď prikývol, poradil mu, aby zveril celú záležitosť Bohu, pretože všetko je v rukách Najvyššieho. Tak aj urobil.

V tom čase ho vyhľadal nájomný vrah spojený s ruskou mafiou, tridsaťročný Švajčiar Patrick Graber, s neobvyklým návrhom. Navrhol mu, že zavraždí Katelyn Faberovú a tým vyrieši Bryantove problémy výmenou za štedrú odmenu. Basketbalista informoval o všetkom políciu, ktorá na páchateľa pripravila pascu. Keď sa zločinec objavil na schôdzke v blízkosti Hollywoodu, aby prevzal zálohu vo výške miliónov dolárov, dostal vrece plné falošných bankoviek vypožičaných od neďalekej filmovej spoločnosti, a krátko nato bol zatknutý. Počas vyšetrovania sa ukázalo, že Švajčiar neblafoval: už nejaký čas sledoval recepčnú v hoteli Cordillera v Edwardse a presne poznal jej zvyky a denný rozvrh.

Bryant sa verejne ospravedlnil Katelyn Faberovej a jej príbuzným za svoj čin. Súdne konanie trvalo rok. V tom čase basketbalový hráč naďalej hral v Los Angeles Lakers, lietajúc lietadlom medzi Kaliforniou a Coloradom a občas odchádzal zo zápasov a tréningov na súdne pojednávania. Prípad bol nakoniec ukončený, keď pracovníčka hotela stiahla žalobu.

Jeho žena mu odpustila. Keď hovoril o jej postoji, Kobe po rokoch vyznal: „V skutočnosti sa všetko stalo kvôli mne. To je čosi, s čím sa musím každý deň vysporiadať, čosi, čo budem vždy nosiť v sebe. Bola fantastická, mohla ma nechať a vziať si polovicu môjho majetku, ale rozhodla sa mi veriť a zostať pri mne“.

Krátko nato Vanessa potratila. Lekári tvrdili, že to bol dôsledok napätia a stresu spojeného so zradou manžela, súdneho a mediálneho zhonu – Bryant sa v minulosti stal hrdinom bulvárnych príbehov, ako kedysi Mike Tyson či Bill Clinton. Sám Kobe bol presvedčený, že dieťa bolo potratené kvôli nemu. Po rokoch sa vyjadril, že nesie za to výlučnú zodpovednosť.

V máji 2006 sa narodila druhá Bryantova dcéra Gianna Maria. Onedlho sa opäť dostavili veľké športové úspechy: v roku 2008 sa Kobe spolu s tímom USA stal olympijským víťazom na Pekinských hrách (tento úspech zopakoval o štyri roky neskôr v Londýne) a v rokoch 2009 a 2010 vyhral šampionát NBA vo farbách Los Angeles Lakers. V roku 2011 založil spolu s manželkou charitatívnu nadáciu – Kobe a Vanessa Bryant Family Foundation na pomoc kalifornskej mládeži nachádzajúcej sa v zložitej finančnej situácii.

Manželské zmierenie

Zdalo sa, že najťažšie okamihy manželia majú za sebou, keď… 16. decembra 2011 požiadala Vanessa o rozvod, pričom argumentovala nezmieriteľnými rozdielmi medzi nimi. Médiá špekulovali o ďalšej zrade basketbalového hráča. Manželia už nežili spolu. Dokonca sa dohodli na podmienkach rozchodu.

Ani sama Vanessa nemala jednoduchú povahu. Fanúšikovia Los Angeles Lakers ju nemali radi, pretože svojho muža držala ďalej od spoluhráčov. Bryantovci sa nikdy nespriatelili s inými hráčmi, ani s ich rodinami. Jedinou výnimkou bol Karl Malone, ale Kobe aj s ním prerušil styky, keď sa mu manželka sťažovala, že sa ju snažil zviesť, čo menovaný rázne odmietal. Výsledkom bolo, že novinári začali porovnávať Vanessu s manželkou Johna Lennona – Yoko Ono (tak ako Japonka mala rozbiť Beatles, tak ona mala rozbíjať dobrú atmosféru v tíme Lakers).

Jej imidž negatívne ovplyvnilo obvinenie, s ktorým prišla pomocnica v domácnosti Bryntovcov, ktorá vyčítala Vanesse psychické týranie a ponižovanie, čo obaja manželia popierali.

Napriek rozchodu sa Kobe rozhodol bojovať za svoje manželstvo. O niekoľko rokov vyznal: Moja povesť ako športovca sa zakladala na rozhodnutí tvrdo pracovať. Ak som to mohol urobiť v mojom profesionálnom živote, ako by som to neurobil v mojom osobnom živote, keď to malo vplyv na moje dcérky?

11. januára 2013 manželia oznámili, že sa nerozvádzajú. Ich manželstvo – ako obidvaja zdôraznili – bolo zachránené vďaka Bohu. Po celú dobu, čo nežili spolu, však neprestali chodiť do svojho farského kostola v Orange v Kalifornii. Dali si šancu a využili ju. Bryant si predsavzal, že ich vzťah sa môže vybudovať iba na fundamente viery. V auguste 2016 sa manželia dočkali tretej dcérky – Bianchi Bella a v júni 2019 – štvrtej: Capri Kobe.

V roku 2016 basketbalista oficiálne ukončil svoju športovú kariéru. Jeho manželka vtedy napísala: „Som nadšená z toho, čo Boh pripravil pre nás ako rodinu, keď sa jedna kapitola končí a otvárajú sa nové“. Bryant povedal, že by sa chcel viac venovať charitatívnej činnosti. Ich nadácia rozšírila rozsah činnosti a začala sa venovať pomoci novým skupinám osôb v núdzi.

V jednom rozhovore Kobe povedal: „Nehovorím, že naše manželstvo je ideálne. Stále bojujeme, tak ako každé manželstvo“.

Pri príležitosti posledného Dňa matiek napísal Vanesse: „Milujeme Ťa a ďakujeme za všetko, čo robíš pre našu rodinu. Si oporou pre všetkých. Milujem ťa, kráľovná“.

Kobe Bryant začal posledný deň svojho života svätou omšou v kostole Matky Božej Kráľovnej anjelov v Newport Beach, kde – podobne ako jeho dcéra Gianna Maria – prijal sväté prijímanie. Krátko nato obaja opustili tento svet v stave posväcujúcej milosti. Väčšina si ho bude pamätať z víťazných zápasov, ale najdôležitejšie víťazstvo v živote dosiahol mimo ihriska.