Knižnica Islamského štátu: Odborníci našli desiatky tisíc dokumentov, vrátane návodov k útokom


13. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Ako sa stať lepším teroristom a čo všetko je potrebné na vykonanie útoku? Presne taký návod je možné vyhľadať na internete. Spolu s desiatkami tisíc ďalších dokumentov ho našli bádatelia z medzinárodnej organizácie Inštitút strategického dialógu. Extrémistické súbory patria k propagande Islamského štátu. Aj napriek územnej porážke islamistov ich digitálna knižnica stále prosperuje.

Výskumníci inštitútu rozsiahlu zbierku propagandistických materiálov nazvali Úložisko kalifátu. Prvé stopy vedúce k tajnému úkrytu získali po tom, čo vlani na jeseň zahynul vodca Islamského štátu Abú Bakr Bagdádí, píše BBC.

Všimli si, že príspevky na sociálnych sieťach, ktoré sa k IS hlásili, obsahovali tiež krátky link. Ten pátračov doviedol k dokumentom a videám v deviatich jazykoch a nakoniec zistili, aká veľká “knižnica Islamského štátu” vlastne je.

Na niekoľkých serveroch sa nachádza vyše deväťdesiat tisíc exemplárov. Okrem náboženských textov a extrémistických ideológií obsahuje aj silne idealizované opisy života v Islamskom štáte. Tie mohli podľa BBC vidieť aj dievčatá, ktoré sa potom vydali do Sýrie a Iraku, aby sa tam vydali za vybraného teroristu.

V knižnici sú aj konkrétne návody na vraždenie nevinných. „Keď si budete chcieť kúpiť príliš veľa aspirínu, lekárnik sa vás bude vypytovať,“ radí napríklad jeden z dokumentov, ktorý potom odporúča zvoliť inú taktiku.

Islamisti z celého sveta sa môžu na príkladoch minulých úspešných atentátov, napríklad z Londýna v roku 2005 či Manchestri pred tromi rokmi, dozvedieť všetky praktické detaily. Trebárs že na útok v londýnskom metre a autobuse bolo potrebné desať kilogramov trhavín.

„Je tam všetko, čo potrebujete vedieť na to, aby ste naplánovali a vykonali útok,“ opisuje Moustafa Ayad, ktorý celú kolekciu našiel. „V podstate vás tam naučia, ako byť lepším teroristom,“ varuje. Digitálnu knižnicu je však ťažké zatvoriť už len preto, že sa nenachádza len na jednom mieste.

A tak aj napriek tomu, že o nej protiteroristickej jednotky vo Veľkej Británii a Spojených štátoch vedia, studnica územne porazeného chalifátu sa rozširuje. Každý mesiac ju údajne navštívi približne desať tisíc unikátnych používateľov, predovšetkým mladých mužov z arabských krajín.

MH

Zdroj: idnes.cz, bbc.com