Kňazovi, ktorý chcel udeliť Sirovi Davidovi Amessovi posledné pomazanie, bol odopretý vstup na miesto činu


18. októbra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Svetovými a aj slovenskými médiami sa prehnala správa, že katolícky poslanec britského parlamentu, sir David Amess bol počas svojho stretnutia s voličmi na východe Londýna brutálne zavraždený 25-ročným moslimským teroristom Alim Harbim Alim (ktorého otec je inak poradcom bývalého somálskeho premiéra). Portál pravda.sk uvádza:

K útoku došlo na pravidelnom stretnutí s voličmi v okrsku Southend West, ktorý Amess v parlamente zastupuje od roku 1997. Poslancom bol od roku 1983. Podľa Sky News dosiaľ neidentifikovaný muž prišiel na stretnutie s verejnosťou a Amessa napadol.1

Teraz k celému incidentu vychádzajú na povrch ďalšie skutočnosti; a medzi nimi aj tá, že miestnemu rímskokatolíckemu kňazovi bolo policajnými zložkami zamedzené dať sirovi Amessovi posledné pomazanie. Sir Amess bol známy svojimi pro-life postojmi a politikou proti ideológii LGBT a multikulturalizmu, čím bol pre britský parlament takmer ojedinelou osobnosťou.

Otec Jeffrey Woolnough vyjadril „hlboké sklamanie“ z toho, že mu policajti zabránili dostať sa k ťažko zranenému a umierajúcemu politikovi, aby sa kňaz nad ním pomodlil a udelil mu posledné pomazanie. Kňaz ku metodickému kostolu, kde sa incident odohral, dobehol ihneď ako sa o útoku dozvedel. Prítomným policajným zložkám ukázal svoju identifikačnú kartičku a vysvetlil im, že sir David Amess je veriaci katolík pravidelne navštevujúci sv. omše a že on sám je kňazom tohto dištriktu. Polícia mu napriek tomu zabránila vstúpiť do objektu, kde na smrť dobodaný politik zomieral. Zdravotníci o život sir Amessa pritom bojovali takmer dve hodiny a kňaz by ho bol zrejme ešte zastihol živého. Otec Woolnough pre The Telegraph povedal:

Povedal som im, že som miestny katolícky kňaz a ukázal som im aj svoju preukážku, ale nepomohlo to. Povedali, že nikomu nie je dovolené vstúpiť na miesto činu. Teraz už lepšie chápem, čo sa stalo, a aj im (polícii) rozumiem, no napriek tomu je to stále veľké sklamanie pre akéhokoľvek rímskeho katolíka – oni chcú dostávať posledné pomazania.

Kňaz sa teda za dušu zosnulého mohol modliť len vonku pred budovou. V nedeľu potom obetoval omšu za sira Amessa. Pre britské noviny pokračoval:

Vždy používam analógiu kňazov slúžiacich na bojiskách počas svetových vojen. Oni požehnávali vojakov vo chvíli, keď umierali. Musíme byť skrátka trochu odvážnejší, mať viac odvahy, pretože to je to, prečo sme tu.

Polícia na kritiku odvetila, že „zachovanie nedotknuteľnosti miesta činu je nanajvýš dôležité“ a že vyšetrovateľom išlo o to, aby sa zachovala „čo najvyššia šanca na dosiahnutie spravodlivosti pre obeť a jej rodinu“.

Otec Woolnough na tieto slová odvetil, že „ak ste katolík a boli ste súčasťou nešťastia, máte (v rukách) kartu hovoriacu: „potrebujem vidieť kňaza“. A dodal: „Nemôžete dať posledné pomazanie, keď už je človek mŕtvy je to posledné sviatostné právo, ktoré kresťania majú pred smrťou.“

No nie je ten „osvietený svet, oslobodený od Boha“ v skutočnosti nesmierne krutý?

MG

Zdroj: Yahoo, titulný obrázok – media.farsnews.ir

1 https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/604029-britskeho-konzervativneho-poslanca-na-stretnuti-s-volicmi-pobodali/


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!