Kauza katolíckej školy v Nemšovej: Toto odkazuje ukričanej menšine bývalý kolega! - Christianitas

Kauza katolíckej školy v Nemšovej: Toto odkazuje ukričanej menšine bývalý kolega!


6. decembra 2022
  Spoločnosť  

Kauza okolo katolíckej školy v Nemšovej začína otvárať oči tým, ktorí mohli byť zmätení prvotnými, nevyváženými informáciami z blogu na portáli Postoj. Na jednej strane je Nitrianske biskupstvo so svojím nespochybniteľným právom vymenovať pre katolícku školu riaditeľa podľa vlastného uváženia. Na strane druhej – hysterické reakcie (najmä) mamičiek, ktoré sú presvedčené, že biskup jednoducho musí vymenovať toho, koho chcú ony. Najnovšie sa k téme vyjadril aj kňaz, ktorý kedysi na škole pôsobil, veľmi rozhodne podporil biskupský úrad – a má na to naozaj vážne dôvody.

Kostol svätého Michala Archanjela v Nemšovej
zdroj: wikimedia commons / Tibor Kádek, CC BY 3.0

Organizátorka petície na podporu riaditeľa Ľubomíra Krála, vo svojich emotívnych statusoch na Facebooku, aj na blogu na portáli Postoj, vysvetľuje, že Mons. Viliam Judák odmietol podpísať dokument, ktorým by poveril Krála ako riaditeľa Katolíckej spojenej školy v Nemšovej a ona žiada, aby biskup urobil presne to, čo chce ona.

Kňaz, ktorý kedysi v Nemšovej pôsobil, však na sociálnej sieti biskupa v jeho rozhodnutí plne podporil a má na to naozaj vážne dôvody. „Keď som opúšťal Nemšovú, bolo mi veľmi smutno, pretože to bola moja prvá farnosť po kňazskej vysviacke. Strávil som tu štyri nádherné roky. No zároveň som mal veľkú radosť z toho, že už nebudem mať nikdy nič spoločné s cirkevnou školou,“ hovorí duchovný s tým, že táto škola v posledných rokoch upadá a môže za to aj neprofesionalita učiteľského zboru.

Mnohí učitelia nepraktizujú vieru, dokonca popierajú učenie Cirkvi a takto porušujú pracovnú zmluvu. Akým sú potom vzorom pre deti z veriacich rodín?“ pýta sa ďalej kňaz, ktorý upozornil aj na to, že keby táto škola ponúkala odborné a kvalitné vzdelanie, tak ako to tvrdí organizátorka petície, tak potom by praskala vo švíkoch a umiestňovala by sa na popredných priečkach v hodnoteniach škôl. Žiaľ, nejako mu to nedáva zmysel, pretože žiakov ubúda, a keď sa chcú z tejto školy dostať na gymnáziá, musia si nájsť doučovanie.

Prekrúcajú pravdu

Duchovný sa vyjadril aj k tomu, o čom organizátorka petície nástojčivo presviedča verejnosť a síce, žeby mal niekto od zriaďovateľa problém s integráciou zdravotne znevýhodnených detí. Situáciu vidí – na rozdiel od tých, ktorí si vypočuli len hysterickú stránku kauzy – úplne inak.

Je mi smutno, koľko klamstiev a poloprávd sa šíri internetom. Nikto nemá problém so žiakmi, ktorí sú zdravotne znevýhodnení. To je skôr snaha vedenia školy, aby sa škola pretransformovala na špeciálnu školu a to sa mnohým nepáči a nesúhlasia s tým. Pre toto sa cirkevná škola v Nemšovej nezakladala. V okolí sú školy so zameraním na tieto deti.“

Kňaz ďalej dodáva, že je úplný nezmysel aj to, žeby niekomu azda mali prekážať aj deti z neúplných rodín. „To čo je za nonsens. Veď aj Ježiš pochádzal z neúplnej rodiny,“ krúti hlavou nad takýmito informáciami, ktoré obviňujú zriaďovateľa. Vyjadril sa aj k téme „školský psychológ“, o ktorej druhá strana tendenčne informovala v tom zmysle, že podľa zriaďovateľa na katolíckej škole dieťaťu stačí kňaz.

Ale to, že biskupstvo ako zriaďovateľ rozhodne nespochybňuje činnosť školského psychológa, pre portál Christianitas.sk potvrdil jeho hovorca Tibor Ujlacky.

Jeho službu využíva aj v iných školách, ktorých je zriaďovateľom a tiež pri výchove budúcich kňazov v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre. Taktiež integrácia žiakov so zdravotným postihnutím nebola zo strany zriaďovateľa spochybnená, a bude v nej podľa priestorových možností pokračovať.“

Ukričaná menšina úraduje

Ak by ste túto kauzu mali zhrnúť – aj tu sme svedkom toho, čo sa aktuálne deje v celej spoločnosti – ukričaná menšina sa snaží väčšine vnútiť svoj názor a nielen to. Vnútiť rozhodnutie, na ktoré má právo jedine zriaďovateľ školy – v tomto prípade Nitrianske biskupstvo – samotnému zriaďovateľovi.

Podľa informácií redakcie portálu Christianitas.sk, organizátorka petície rozhodne nehovorí v mene všetkých rodičov. Práve naopak. Mnohí z nich vyjadrujú podporu Mons. Judákovi a jeho rozhodnutiu nevymenovať p. Krála do funkcie riaditeľa cirkevnej školy. Zrejme aj oni vidia to, pred čím organizátori petície zatvárajú oči.

Ak sa zriaďovateľ rozhodol nevymenovať pána Krála do funkcie riaditeľa, tak mal na to nielen plné právo, ale aj vážny dôvod. A nevidí to len ten, kto nechce. Alebo ten, kto sa radí do rovnakej kategórie ako organizátorka petície. To znamená – ako sama hovorí – „hrdá katolíčka a podporovateľka LGBT“.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne