Katolíci pod komunistickým útlakom vo Vietname


9. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Tisíce katolíkov v severozápadnej provincii Dien Bien vo Vietname, kde komunistické sily v roku 1954 porazili francúzske vojská, zažívalo diskrimináciu kvôli svojej viere,“ uvádza sa na webovej stránke pápežskej organizácie Pomoc trpiacej Cirkvi (ACN).

V provincii je približne tritisíc katolíkov žijúcich v troch polooficiálnych farnostiach a na roztrúsených misijných staniciach. Vzhľadom na to, že úrady odmietajú uznať katolícky kult, omše a iné bohoslužby sa organizujú v provizórnych kaplnkách v súkromných domoch vietnamských katolíkov a každé stretnutie je pod dohľadom bezpečnostných zložiek. Vláda schválila iba jednu farnosť Dien Bien, kde môže formálne slúžiť len jeden kňaz.

Svedectvo vietnamskej katolíčky

Vietnamská katolíčka, matka troch detí a dirigentka zboru na misionárskej základni, ktorá si želala zostať v anonymite, sa vyjadrila: „Až do posledných rokov museli katolíci praktizovať svoju vieru tajne, pretože miestne úrady považovali túto oblasť za „oslobodenú od náboženstva“. Zakázali nám zhromažďovať sa pri modlitbách, hrozili nám pokutami a spôsobovali vážne problémy pri návštevách kňazov.

Kňazi z iných miest navštevovali katolíkov v okrese Muong Nhe dva až trikrát ročne. Museli požiadať vládu o povolenie a predložiť zoznam účastníkov bohoslužieb. Vysvetlila tiež, že kňazi museli hneď po bohoslužbe odísť.

Ťažké životné podmienky katolíckej menšiny

Nezáujem vlády o katolíkov sa nekončí pri bohoslužbách. Majú zakázané kupovať pozemky na stavbu chrámov, preto musia bohoslužby organizovať doma, uviedol hovorca organizácie ACN. To sa týka aj životných podmienok. Ako sa dozvedáme z rozhovoru: „Katolícke dediny nemajú k dispozícii elektrinu, čistú vodu, verejné toalety, osivo a mladé zvieratá, ako je to v iných dedinách. V dôsledku toho žije mnoho ľudí, najmä etnických dedinčanov, v chudobe.

Z vlastnej skúsenosti viem, že skutočné šťastie prináša náboženská viera, a nie materiálne pohodlie. Teraz sme radi, že môžeme verejne prezentovať svoju katolícku identitu a každý týždeň sláviť omšu v našej dedine, hoci vláda našu komunitu stále neuznáva,“ vysvetlila predstaviteľka vietnamskej katolíckej menšiny.

MH

Zdroj: churchinneed.org, titulný obrázok – Flickr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!