Kardinál Zen: „Som veľmi znepokojený zo Synody o synodalite“ - Christianitas

Kardinál Zen: „Som veľmi znepokojený zo Synody o synodalite“


18. januára 2023
  Krátke správy

Po zosnulom kardinálovi Pellovi je kardinál Zen už druhým vysokým prelátom, ktorý na počiatku roku 2023 vyjadril obavu z masívneho projektu s názvom „Synoda o synodalite“, ktorú niektorí komentátori už stihli označiť za III. vatikánsky koncil.

Kardinál Zen
zdroj: fb The Freeman

V rozhovore pre talianske noviny Il Giornale, ktorý vyšiel 17. januára, kardinál Zen uviedol, že dúfa, že synoda zmení svoj nastavený smer. Podľa vlastných slov je „veľmi znepokojený“ tým, čo by sa mohlo stať s prebiehajúcou Synodou o synodalite. Uviedol tiež, že sa modlí, aby „náš pápež získal väčšiu múdrosť“.

Ďalej povedal:

Mám obavu, že synoda opakuje tú istú chybu, akú urobila holandská cirkev pred 50 rokmi, keď biskupi zľavili a nechali veriacich, aby viedli Cirkev; potom ich počet klesol.

Emeritný hongkonský biskup mal pravdepodobne na mysli pastoračný koncil Noordwijkerhout, ktorý sa konal v Holandsku v rokoch 1966 až 1970. Koncilu predchádzalo vydanie tzv. „Holandského katechizmu“, textu tak kontroverzného, že pápež Pavol VI. požiadal komisiu kardinálov, aby preskúmala jeho prezentáciu katolíckeho učenia. Dodnes je možné na stránkach The New York Times nájsť text z 12. októbra 1972 s názvom „Vatikán nariadil Holanďanom stiahnuť katechizmus“. V reportáži sa okrem iného píše:

Vatikán dnes verejne nariadil dvom rímskokatolíckym biskupom v Holandsku okamžité stiahnutie nového katechizmu pre stredné školy, ktorý označil za „nedostatočný“. Experimentálny katechizmus – čiže zhrnutie rímskokatolíckeho učenia – pre stredné školy v diecézach Hertogenbosch a Breda vychádza postupne od roku 1970 a je určený na použitie s audiovizuálnymi učebnými pomôckami. Katechizmus odráža názory liberálnych teológov.

Portál Church Militant v roku 2016 označil „Holandský katechizmus“ za „jeden z najničivejších dokumentov 20. storočia“. Katechizmus sa navonok tvári ako komplexné zhrnutie katolíckeho učenia, no v skutočnosti zámerne vynecháva veľké množstvo katolíckych právd.

Kardinál Zen v spomínanom rozhovore taktiež opísal nedávne stretnutie s pápežom Františkom, ktoré označil za „skvelé, veľmi srdečné stretnutie“. Udialo sa po pohrebe emeritného pápeža Benedikta XVI., na ktorý dostal kardinál Zen od čínskych úradov povolenie. „Poďakoval som pápežovi za dobrého biskupa v roku 2021 menovaného do Hongkongu,“ povedal kardinál Zen s odkazom na hongkonského biskupa Stephena Chowa. Pápež František odvetil, že vedel, že je dobrý, pretože nový biskup „je jezuita“, podobne, ako súčasný nástupca sv. Petra.

V Číne perzekvovaný kardinál pápežovi tiež povedal, ako vo väzení pokrstil niekoľkých väzňov. „František bol za to veľmi rád“, podotkol. Už dávnejšie sa vyjadril, že katolíci v Číne sa dnes nachádzajú v ťažkej situácii a že „v týchto ťažkých časoch sa za nich nikdy nesmieme zabudnúť modliť“.

MG

Zdroj: Catholic News Agency, The New York Times, Church Militant, ilustračný obrázok, zdroj – fb The Freeman


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne