Kardinal Walter Kasper ostro kritizuje Synodálnu cestu. „Treba modliť, aby sa vrátila na katolícku cestu!“


10. júna 2021
  Krátke správy - Cirkev

Kardinál Walter Kasper sa dôrazne dištancuje od Nemeckej synodálnej cesty. 88-ročný kardinál sa domnieva, že proces opustil hranice katolicizmu. Dúfa, že ho bude možné ešte uzdraviť, ale podľa jeho názoru je ohrozenie vážne. „Mám z toho veľké obavy,“ povedal kardinál v rozhovore s Passauer Bistumsblatts.

Kardinál Kasper je jedným z najznámejších svetových teológov. Radil pápežovi Františkovi pri príležitosti synod o rodine, pričom bol jedným z hlavných iniciátorov pripustenia rozvedených osôb k Eucharistii. Podporuje taktiež snahy o interkomúniu s protestantmi. Je bývalým predsedom Pápežskej rady pre jednotu kresťanov. Synodálna cesta je však už aj pre kardinála Kaspera priveľa.

Kardinál uviedol, že na samom začiatku Synodálnej cesty mali rôzne požiadavky svoje miesto a boli zrozumiteľné. „Ale je mimo mojej predstavivosti, žeby požiadavky ako zrušenie celibátu alebo vysviacka žien nakoniec získali dve tretiny hlasov biskupov a boli prijateľné pre univerzálnu Cirkev,“ povedal. Kardinál dodal, že stále dúfa, že modlitba mnohých verných katolíkov pomôže nasmerovať Synodálnu cestu na „katolícku dráhu“.

Kardinál taktiež vyjadril ľútosť nad štrukturálnou slabosťou Synodálnej cesty. „Toto nie je ani synoda, ani obvyklý proces dialógu,“ uviedol. Vyslovil tiež poľutovanie nad skutočnosťou, že Synodálna cesta ignorovala list, ktorý pápež František napísal Nemcom v júni 2019. Svätý Otec vtedy varoval pred prílišným dôrazom na čisto štrukturálne reformy.

– Prečo Synodálna cesta nevzala do úvahy list pápeža Františka, prečo sa nezaoberala kritickými otázkami vo svetle evanjelia tak, ako to synoda má robiť? – položil otázku.

Varoval tiež Cirkev v Nemecku pred snahou vnucovať celému svetu svoj model katolicizmu. – My, Nemci, sme vo svete rešpektovaní pre jasnosť myslenia, náš organizačný talent, našu pripravenosť finančne podporovať a taktiež kvôli teológii. Ale vidím, že iné národy sú nervózne, keď budíme dojem, že im chceme vnucovať náš kurz – uviedol. Podľa kardinála Kaspera témy Synodálnej cesty sú v mnohých krajinách irelevantné. – Nemáme žiadny dôvod vystupovať ako nejaký majster-učiteľ. Aj iní majú čo ponúknuť a my sa od nich môžeme učiť – dodal. Poukázal na to, že napríklad katechéza je v Nemecku v hroznom stave, niet tam viacdetných mladých rodín. „Iní to samozrejme vidia, nepovažujú súčasný stav katolíckej Cirkvi v Nemecku za zvlášť príťažlivý a netúžia ho napodobňovať,“ uviedol.

Nesmieme si predstavovať, že Cirkev možno nejako „vytvoriť“. Obnova musí vychádzať z vnútorného rastu vo viere, nádeji a láske, zdôraznil.

MH

Zdroj: katholisch.de, pch24.pl, titulný obrázok – TASR

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!