Kardinál Tagle hovorí, akú chce Cirkev - Christianitas

Kardinál Tagle hovorí, akú chce Cirkev


15. augusta 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Môže sa kardinál Luis Antonio Tagle stať pápežom? Podľa mnohých vatikanistov – expertov sú jeho šance veľmi dobré. Podľa The Catholic Herald by tento filipínsky purpurát s najväčšou pravdepodobnosťou viedol Cirkev k progresivizmu.

Kardinál Luis Antonio Tagle bol hosťom Lambethskej konferencie, akejsi neformálnej anglikánskej synody. Tagle začal svoj príhovor prvým listom svätého Petra, aby poukázal na potrebu pomáhať imigrantom, utečencom a novodobým otrokom. Podľa denníka The Catholic Herald kardinál Tagle v Londýne vystupoval ako progresívny a liberálny, aj keď opatrný človek. Jeho prejav je podľa britského časopisu akýmsi oknom do toho, čo by Tagle priniesol Cirkvi ako pápež.

Filipínsky purpurát hovoril v Londýne o potrebe budovať bratskú ľudskú rodinu a o pokore umožniť ľuďom vyjadriť sa v ich vlastnej kultúre. Kresťanská kultúra by mala byť založená na presvedčení, že netreba príliš rýchlo posudzovať iné kultúry, ktoré nepoznáme. „Posolstvo bolo jasne progresívne, kardinál sa jasne postavil na liberálnu stranu rozdelenia v Cirkvi,“ hodnotí The Catholic Herald.

Časopis pripomína, že Tagle sa už predtým vyjadril aj proti používaniu „ostrých výrazov“ voči komunite LGBT.

Podľa denníka The Catholic Herald je zaujímavé, že hoci sú Filipíny konzervatívnou krajinou, kardinál Tagle sa prikláňa k progresivizmu.

Možno by sa takéto zdanlivo okrajové vyjadrenia kardinála Tagleho, ako sú vyššie uvedené, v médiách podrobne neskúmali, keby nebolo toho, že tento purpurát je už roky vykresľovaný ako jeden z hlavných kandidátov na Františkovho nástupcu. Niekedy sa o ňom hovorí ako o ázijskom Františkovi, ktorý by mohol posunúť Cirkev smerom ku globálnemu juhu. V poslednom čase sa Tagle ako papabile stavia často proti maďarskému kardinálovi Petrovi Erdőovi – s podobným „periférnym“ profilom, ktorý by sa podľa vatikanistov ako pápež uberal nie progresívnym, ale mierne konzervatívnym smerom.

MH

Zdroj: Catholic Herald, titulný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku