Kardinál Sarah sa vyjadril kriticky k obmedzovaniu latinčiny v Cirkvi


27. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Bývalý prefekt Kongregácie pre bohoslužbu v rozhovore s Mauriciom Pagom uviedol, že obmedzovanie latinčiny v Cirkvi je nesprávne. Vysvetlil, že je to jazyk Cirkvi, spája veriacich zo všetkých kontinentov a umožňuje im spoločne sláviť svätú omšu:

Potláčanie latinčiny je chybou. Aj všetci moslimovia sa modlia v arabčine, aj keď to nie je ich jazyk.“ Na margo tohto trendu položil podstatnú otázku: „Ak latinčina už nie je potrebná, prečo potom hovoríme o latinskej Cirkvi?

V rozhovore tiež varoval pred výsledkami nemeckej Synodálnej cesty. Povedal, že zhromaždenie rôznych názorov a snaha o dosiahnutie konsenzu neprináša pravdu: „Pravda nevyplýva z konsenzu, ale predchádza nás.“ Nemecká Synodálna cesta sa preto podľa neho, môže ukázať ako iniciatíva zameraná na presadenie vážnych zmien v katolíckej Cirkvi. Zdôraznil však, že pravdu Cirkvi si nemôžeme konštruovať sami, pretože Cirkev sa v zásade nemôže meniť.

Na upozornenie, že je vnímaný ako „hovorca tradicionalistov“ uviedol: „Potvrdzujem to, čomu katolícka Cirkev vždy verila a čo potvrdzovala. Potvrdzujem doktrínu a morálne učenie Cirkvi. Nie som ani tradicionalista, ani pokrokár. Učím to, čo ma naučili misionári.

Svoju úlohu vidí v podpore kresťanov, ktorí sú zmietaní chaosom súčasnej doby: „Mojou úlohou je posilniť ich najlepším možným spôsobom a tak, aby sa nezmenilo to, v čo vždy verili.

BM

Zdroj: PCH24, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!