Kardinál Müller: „František by nemal odstúpiť, vytvorilo by to ešte horšiu situáciu“ - Christianitas

Kardinál Müller: „František by nemal odstúpiť, vytvorilo by to ešte horšiu situáciu“


20. júna 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Odstúpenie Benedikta XVI. by malo zostať výnimkou a nemalo by sa stať praxou. Ak by František odstúpil, vytvoril by podľa kardinála Gerharda Müllera, bývalého prefekta Kongregácie pre náuku viery v rokoch 2012 až 2017, zložitejšiu situáciu, než je tá súčasná, v ktorej žije bývalý pápež vedľa súčasného pápeža.

V rozhovore pre denník Corriere della Sera nemecký hierarcha vysvetlil, že odstúpenie pápeža by malo byť „absolútne výnimočnou“ situáciou vyžadujúcou si „výnimočné dôvody, ktoré by ho ospravedlnili“. Nemôže to byť súkromné rozhodnutie pápeža. Je „morálne nevyhnutné“ konzultovať ho s kardinálskym kolégiom.

Uznal, že odstúpenie Benedikta XVI. vytvorilo „napätie v petrovskom princípe jednoty viery a spoločenstva Cirkvi, ktoré nemá v dejinách Cirkvi obdobu“. Otázka pápežovej rezignácie ešte nebola „dogmaticky spracovaná“. Ani normy kánonického práva tu nie sú dostatočné. Okrem toho „konkrétna koexistencia (súčasného pápeža a jeho predchodcu) je ťažko zvládnuteľná,“ poznamenal ďalej kardinál.

Upozornil, že Františkova rezignácia z dôvodu zhoršujúceho sa zdravotného stavu, o ktorej sa zmienil 23. mája počas stretnutia s talianskymi biskupmi za zatvorenými dverami, „by vytvorila ešte horšiu situáciu, než je tá súčasná“. Samotný fakt fyzickej blízkosti (František a Benedikt XVI. žijú vo Vatikáne), pozornosť médií a dĺžka ich paralelného života (deväť rokov) predstavujú pre súčasného pápeža a jeho predchodcu veľké ľudské výzvy, domnieva sa bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery.

Na otázku, ako je možné, že tento problém nebol deväť rokov upravený, kardinál odpovedal, že „nemôže byť upravený“ na základe cirkevného práva. Aj keby jeden pápež zaviedol takéto predpisy, ďalší „by mohol všetko zmeniť, pretože nie je viazaný kánonickým právom“.

Z rezignácie Benedikta XVI., ktorý bol jedným z veľkých pápežov, sa však možno poučiť a vyhnúť sa dojmu paralelného pápežstva. Kto chce odstúpiť, mal by tak urobiť jednoznačne bez akýchkoľvek pochybností,“ zdôraznil kardinál Müller.

Prezradil, že dostal „otvorený list od skupiny „konzervatívcov“. Sťažovali sa, že som sa o Františkovi vyjadroval príliš ústretovo a to len preto, že som povedal, že pápež je len jeden a je ním on,“ zdôraznil nemecký hierarcha a dodal, že ide o dogmatický fakt a nie o vec osobného vkusu.

MH

Zdroj: pch24.pl, titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!