Kardinál McElroy o tom, čo plánujú na Svetovej synode: Diakonát žien a prijímanie pre aktívnych homosexuálov - Christianitas

Kardinál McElroy o tom, čo plánujú na Svetovej synode: Diakonát žien a prijímanie pre aktívnych homosexuálov


26. januára 2023
  Krátke správy

S blížiacim sa dátumom tohtoročnej Svetovej synody v Ríme sa budú zrejme čoraz častejšie objavovať škandalózne výroky progresivistických predstaviteľov kléru, keďže ich túžby a predstavy sa už nedajú skrývať. Najnovšie sa v extrémne liberálnom časopise amerických jezuitov, America Magazine vyjadril v tomto pokrokovom duchu čerstvý kardinál Robert McElroy, biskup diecézy San Diego. Svoju hodnosť obdržal od pápeža Františka v roku 2022.

Kardinál Robert McElroy, biskup diecézy San Diego
zdroj: youtube.com

Hneď skraja sa pustil do vlastnej Cirkvi a obvinil ju z nedostatku inkluzívnosti v tom najlepšom duchu „woke“ ideológie:

Cirkev, ktorá vyzýva všetky ženy a mužov, aby našli domov v katolíckom spoločenstve, má stále štruktúru a kultúru vylúčenia, ktorá príliš mnohých odcudzuje od Cirkvi alebo im mimoriadne sťažuje cestu ku katolíckej viere,“ napísal kardinál.

Výzva k synodalite je výzvou k neustálemu obráteniu a reforme našej vlastnej štruktúry vylúčenia a bude vyžadovať dlhú púť neustálych modlitieb, úvah, dialógu a konania,“ pokračoval a potom upresnil, čo si pod „reformami“ predstavuje. Najprv venoval veľkú pozornosť problematike rasizmu a potom prešiel k téme žien, rozvedených a LGBT komunít. Vo všetkých troch týchto oblastiach volá po hlbokej zmene.

Uviedol, že v správe o celosvetových synodálnych rozhovoroch, ktorú zverejnil minulý rok Vatikán sa uvádza, že „existujú výzvy na odstránenie pravidiel a svojvoľných (?!)opatrení, ktoré vylučujú ženy z mnohých úloh v službe, správe a pastorácii, ako aj výzvy na prijatie žien do stáleho diakonátu a na kňazské svätenie žien.“

Cirkev by podľa kardinála mala odpovedať na tieto výzvy a „pozvať a aktívne zapojiť ženy do každého prvku života Cirkvi, pokiaľ to nie je doktrinálne nemožné“. Podľa neho ide predovšetkým o prijímanie žien a všeobecne laikov do rôznych vedúcich funkcií v Cirkvi. Ďalšou otázkou je diakonát žien a aj v tom má kardinál McElroy jasno: „Cirkev by mala smerovať k prijímaniu žien do diakonátu nielen kvôli inklúzii, ale aj preto, že ženy ako trvalé diakonky by mohli vykonávať životne dôležité služby.“ Otázka kňazskej vysviacky žien bude podľa kardinála súčasťou „ťažkej diskusie na synode o synodalite, takže nemožno predvídať, akým smerom sa veci vyvinú“. Čiže rozumejme: netrvrdí, že je proti, len nevie, či sa to bude dať presadiť kvôli predvídateľnému odporu!

Zmeny by sa mali dotknúť aj sféry sexuálnej morálky, domnieva sa kardinál: „Vylúčenie mužov a žien z dôvodu ich rodinného stavu (eufemizmus pre rozvod, pozn. aut.) alebo sexuálnej orientácie/aktivity (!) je primárne pastoračný problém, nie doktrinálny. (!) Ako sa máme správať, vzhľadom na naše učenie o sexualite a manželstve, ako sa máme správať k rozvedeným a znovu zosobášeným alebo LGBT mužom a ženám v živote Cirkvi, najmä v kontexte Eucharistie?“, spýtal sa kardinál, akoby Cirkev nikdy tieto problémy neriešila a neboli už vyriešené 2000 rokov! Podľa jeho názoru však odpoveď znamená, že Cirkev by mala „ohlasovať plnosť svojho učenia a zároveň ponúkať svedectvo neustáleho začleňovania do svojej pastoračnej praxe“.

Za touto zahmlievajúcou a v podstate nič nehovoriacou vetou nachádza kardinál toto:

Podľa jeho názoru treba ísť smerom „inklúzie“ aj pri podávaní svätého prijímania rozvedeným a znovu zosobášeným a homosexuálom. Podľa kardinála treba opustiť (!) učenie, že všetky sexuálne akty mimo manželstva sú ťažkým hriechom: „Sexuálna aktivita, hoci je dôležitá, nie je v centre hierarchie cirkevných právd. A predsa sme to v pastorácii postavili do centra našich štruktúr vylúčenia z Eucharistie. Toto by sa malo zmeniť,“ povedal.

Záver by teda bol taký, že k svätému prijímaniu by mohli pristupovať aj rozvedení, znovu zosobášení a homosexuáli. Delenie homosexuálov na tých, ktorí žijú zdržanlivo a na tých, ktorí udržiavajú intímne vzťahy, je podľa kardinála nespravodlivé!

Skutočne, sú to krásne vyhliadky do budúcnosti…

BM

Zdroj: americamagazine.org, PCH24, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“