Kardinál Kasper: Nezavrhujme myšlienku kňazstva žien, v iných krajinách – okrem Nemecka – ľudia tam na to ešte nie sú dostatočne zrelí…


17. októbra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Kardinál Walter Kasper varuje pred prílišným presadzovaním kňazskej vysviacky žien. Podľa neho by zavedenie kňazstva v katolíckej Cirkvi viedlo k rozdeleniu, ako sa to stalo v anglikánskom spoločenstve. Nemyslí si však, že by bolo treba zavrhnúť samotnú myšlienku.

Podľa kardinála Waltera Kaspera budú ženy v budúcnosti zohrávať v Cirkvi väčšiu úlohu ako v súčasnosti. Purpurát sa domnieva, že katolícka Cirkev už túto otázku aj tak „prespala“. Hoci v mnohých regiónoch sveta Cirkev pomohla spoločnostiam uznať dôstojnosť žien a prelomiť patriarchálne štruktúry, je potrebné urobiť ešte viac. „Teraz sme na takejto zrýchlenej ceste. Niečo také sa však nedá urobiť zo dňa na deň,“ povedal kardinál.

Kasper v žiadnom prípade neodmieta samotnú myšlienku zavedenia kňazstva žien. Len si myslí, že táto otázka ešte nedozrela. Na otázku o kňazstve žien v Nemecku, o ktorom sa diskutuje na synodálnej ceste, odpovedal: „Toto sa musí riešiť na úrovni univerzálnej Cirkvi, nemôžeme porovnávať našu situáciu so situáciou Cirkvi vo svete. Tam ešte nie je pripravená pôda,“ povedal.

Podľa jeho názoru, ak by sa teraz v Cirkvi zaviedlo kňazstvo žien, došlo by k rozkolu, ako sa to stalo po zavedení funkcií pastoriek a biskupiek v anglikánskom spoločenstve. Kasper by si neželal takéto rozdelenie v katolíckej Cirkvi. „A ak budeme príliš tlačiť na pílu, stane sa to isté,“ zhodnotil Kasper.

Walter Kasper má povesť poradcu pápeža Františka. Túto úlohu plnil najmä v prvých rokoch jeho pontifikátu. Ako priznal v nedávnom rozhovore pre Katholisch.de, v súčasnosti sa s ním František radí už „pomerne zriedkavo“.

O téme kňazstva žien sa živo diskutuje nielen na Synodálnej ceste v Cirkvi v Nemecku. Na túto otázku upozorňujú aj účastníci synodálnych diskusií v Latinskej Amerike.

Pápež Ján Pavol II. v roku 1984 v apoštolskom liste Ordinatio sacerdotalis napísal, že katolícka Cirkev nemá právomoc udeľovať svätenie ženám; zároveň stanovil, že toto vyhlásenie treba považovať za záväzné pre jeho nástupcov.

Zástancovia kňazstva žien sa však domnievajú, že aj keď treba brať rozhodnutie sv. Jána Pavla II. vážne, nemá znaky neomylnosti, a preto nemožno diskusiu na túto tému zakázať.

Na Amazonskej synode v roku 2019 sa veľa diskutovalo o kňazstve a službe žien. Pápež František sa nakoniec vo svojej posynodálnej exhortácii týmito požiadavkami nezaoberal. V nasledujúcich mesiacoch však prijal niekoľko významných rozhodnutí. Najprv vytvoril v Cirkvi novú službu, katechetát, otvorený pre mužov aj ženy; potom zmenil pravidlá pre ďalšie dve služby, lektorát a akolytát, a otvoril ich aj pre ženy. V prípade lektorátu a akolytátu je táto zmena zaujímavá tým, že ešte pred liturgickou reformou Pavla VI. boli obe tieto služby súčasťou nižších svätení. Boli vyhradené nielenže pre mužov, ale pre mužov v celibáte. Pavol VI. to však zmenil tým, že uznal lektorát a akolytát ako služby a umožnil ich vykonávať ženatým mužom; František navyše sprístupnil tieto služby aj ženám.

V predvečer synodálneho procesu, tzv. synody o synodalite, sa opäť vracia diskusia o budúcnosti kňazstva. Mnohí v liberálnych kruhoch dúfajú, že hoci pápež neschváli kňazstvo žien, môže rozhodnúť, že prvý stupeň kňazstva – diakonát – v žiadnom prípade nie je súčasťou sviatosti kňazstva, ale iba službou. Potom neskôr, „keď dozrie čas“, podľa nich bude možné pripustiť ženy k takto chápanému diakonátu.

MH

Zdroj: Radio Vatikan Deutschland, PCh24.pl, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!