Kanadskí šoféri kamiónov plánujú v protestoch pokračovať - Christianitas

Kanadskí šoféri kamiónov plánujú v protestoch pokračovať


31. januára 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Organizátori „Konvoja slobody“ sú odhodlaní naďalej ostať v hlavnom meste Kanady, Ottawe, a to aj napriek výzvam polície, aby mesto „bezpečne opustili“, uviedli tak kanadské konzervatívne noviny National Post. Kanada zažila víkend demonštrácií, ktoré ochromili hlavné mesto krajiny.

Neodídeme, pokiaľ nás a naše deti nenecháte na pokoji!“ vyhlásila v nedeľu Tamara Lichová, jedna z organizátoriek protestu počas zhromaždenia pred parlamentom. „Neodídeme, kým nám neotvoríte naše obchody! Neodídeme, pokiaľ nebudeme môcť objať svojich najlepších priateľov a neodídeme, kým nebudeme môcť navštíviť našich rodičov v domovoch dôchodcov!

Protest bol najsilnejší v sobotu, v nedeľu už bola účasť menšia, no stále dostatočne silná na to, aby naďalej blokovala Wellington Street, ulicu priamo pred parlamentom. Konvoj nákladiakov, ktorý ochromil Kanadu, začal ako protest šoférov proti povinnému očkovaniu, ktoré je nutné, ak chcú šoféri prekračovať americko-kanadské hranice. Nezaočkovaní šoféri by po príjazde do Kanady museli ísť do karantény. Avšak protest sa veľmi rýchlo rozrástol na akési mohutnejšie hnutie, ktoré požaduje aj odstránenie všeobecnejších proticovidových nariadení, nielen tých, ktoré sa týkajú šoférov kamiónov.

Na proteste bola „karnevalová atmosféra“ – ako uvádza kanadský denník – a to aj napriek „silnej policajnej prítomnosti a verejného odcudzovania kvôli rasistickým symbolom“. Zatiaľ polícia nikoho nezatkla, avšak vyšetruje „znesvätenie“ vojnového pamätníka a ďalších pamätihodností. Organizátori sa však vyjadrili, že sú „zaplavení (finančnými) príspevkami“.

Patrick King, jeden z hlavných organizátorov, sa vyjadril, že truckeri (vodiči kamiónov) neplánujú tento týždeň opustiť Ottawu a budú v nej dovtedy, kým sa nezačnú opatrenia rušiť. „Budeme tu tak dlho, koľko bude treba,“ vyjadril sa pre médiá a pokračoval, že ich cieľom je tiež to, aby vládnuca Liberálna strana premiéra Trudeaua „rezignovala, odišla a bola zakázaná“.

King doslova vybuchol do smiechu, keď mu reportéri povedali, že polícia pracuje na tom, aby dostala kamióny z mesta.

To je „fake news“ (falošná správa), kamoš! Nikam neodchádzame, a viacerí sem ešte prichádzajú… Naštvali ste zlú skupinu ľudí.“

King rovnako tak uistil novinárov, že protesty budú aj naďalej bez násilností. Snažil sa tiež dištancovať od ľudí, ktorí tancovali na Národnom vojnovom pomníku, tvrdiac, že šlo o „provokatérov“, ktorých nastrčila vláda, „aby sme vyzerali zle“. Prisľúbil však, že všetky zostávajúce peniaze z fondu, ktoré im posielali ľudia z celej Kanady, pôjdu na projekty týkajúce sa vojnových veteránov.

Na proteste sa v sobotu zúčastnilo niekoľko desiatok tisíc ľudí (podľa niektorých zdrojov viac ako 100-tisíc) a stovky kamiónov.

MG

Zdroj: National Interest, BBC, titulný obrázok – conpaper.tistory.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Prečo boli templári zničení? Prvé obete Revolúcie

Melchitská gréckokatolícka cirkev – byzantské slnko nad Tiberom

Asistovaná reprodukcia – Víťazstvo smrti nad životom (?)

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ