Treba vôbec políciu? Enormný vzrast najbrutálnejších trestných činov v USA

Piotr Włoczyk
1. septembra 2021
  Spoločnosť  

Experiment pod heslom „znižujeme rozpočty polície“ netrval ani rok. Hlavná požiadavka hnutia Black Lives Matter nevydržala stret s brutálnou realitou. Tento rok bol jedným z najťažších období, aké som v Minneapolise zažil, a to tu žijem od narodenia. Počet prestreliek, zbraní v rukách zločincov – to všetko je veľmi znepokojujúce a smutné,“ priznal Cam Gordon, člen mestskej rady Minneapolisu zastupujúci Stranu zelených USA, v miestnej televíznej stanici KSTP.

Zdroj: Piqsels

Pred rokom, počas vlny obrovských protestov po vražde Georgea Floyda, bol Gordon jedným z tých miestnych politikov, ktorí nielenže žiadali odobrať polícii časť finančných prostriedkov, ale požadovali aj zrušenie tejto štruktúry a vytvorenie novej, komunitnej inštitúcie, ktorá by sa starala o bezpečnosť. Nakoniec k takej hlbokej revolúcii, ako si Gordon vysníval, nedošlo, ale škrty v policajnom rozpočte nevyhnutne viedli k zníženiu počtu policajtov. Zatiaľ čo v januári 2019 strážilo ulice tohto mesta s viac ako 400-tisíc obyvateľmi 910 policajtov, v máji tohto roku ich počet klesol na 699.

Výsledok nebolo ťažké predvídať. Počet vrážd v meste v priebehu roka vyskočil o 60 percent. K týmto nelichotivým štatistikám však neprispel iba samotný pokles počtu policajtov z ulíc, ale aj trúfalosť zločincov, ktorí mohli mať minulý rok niekoľko mesiacov pocit úplnej beztrestnosti a využívať chaos vyvolaný počas nepokojov po smrti Georgea Floyda.

Inšpirácia pre ostatných?

Niektorí obyvatelia Minneapolisu sa napokon rozhodli, že takto to už ďalej nemôže pokračovať a obrátili sa na súd, aby bojovali proti predstavám ľavicovej mestskej vlády. Minulý mesiac sudkyňa Jamie Andersonová vyniesla rozsudok v tejto veci. Uviedla v ňom, že primátor Jacob Frey a mestská rada „si nesplnili povinnosti, ktoré im ukladá zákon“. Sudkyňa skrátka rozhodla, že znižovanie finančných prostriedkov pre políciu v čase, keď sa zvyšuje kriminalita, je na škodu obyvateľov mesta. Jamie Andersonová nariadila úradom prijať nových policajtov, aby ich počet bol dostatočný na riešenie problémov, s ktorými sa mesto potýka.

Je to veľké víťazstvo pre tých, ktorí zažalovali mesto, a tiež pre všetkých obyvateľov Minneapolisu. Najmä našich spoluobčanov, ktorí žijú v rasovo najviac zmiešaných štvrtiach, ktoré najviac pociťujú nárast kriminality,“ povedal Doug Seaton, právnik z konzervatívnej organizácie Upper Midwest Law Center.

Po tom, ako sa nám v Minneapolise podarilo zastaviť znižovanie finančných prostriedkov pre políciu a dosiahnuť zvýšenie počtu strážcov zákona, dúfame, že to bude inšpiráciou aj pre ostatných v Amerike.“

Zdá sa, že mestská rada sa ešte nespamätala z hlbokého šoku, keď zistila, že prepúšťanie policajtov vedie k nárastu najnebezpečnejších trestných činov,“ ironicky komentovali problémy Minneapolisu odborári z National Police Support Fund.

Podobná situácia je aj v iných amerických mestách, ktoré splnili hlavnú požiadavku hnutia Black Lives Matter. Ako vyrátal denník The New York Times, údaje z 37 veľkých miest ukazujú, že v prvom štvrťroku tohto roka vzrástol počet vrážd o pätinu oproti rovnakému obdobiu spred roka. Najhoršia situácia je v Portlande, kde sa počet vrážd medziročne zvýšil o 530 percent (mestské úrady znížili financovanie polície o 10 percent). Podľa prieskumu, ktorý si objednal denník The Oregonian / OregonLive, tri štvrtiny obyvateľov Portlandu si neprajú znižovanie výdavkov na políciu (polovica respondentov si dokonca praje mať viac policajtov).

Tento ústup od znižovania finančných prostriedkov pre políciu je celonárodným javom. Aktivistom BLM sa podarilo prinútiť úrady 25 najväčších amerických miest, aby znížili rozpočty polície (okrem iného v New Yorku, Washingtone, Filadelfii, Atlante, Minneapolise, Austine, Los Angeles, San Franciscu a Seattli), ale – ako vyrátal to The Wall Street Journal – medzi 20 najväčšími mestami v USA miestne orgány plánovali zvýšiť výdavky na políciu o 12 percent v deviatich mestách, kde už boli predložené rozpočty na budúci rok.

Zdroj: Flickr

Úder zasadený Policajnému zboru mesta New York (NYPD)

Zníženie rozpočtu polície najväčšieho amerického mesta skončilo spektakulárnou katastrofou. Keď aktivisti BLM presadili zníženie finančných prostriedkov NYPD o miliardu dolárov, teda až o šestinu, na dopady tohto kroku nebolo treba dlho čakať. Štatistiky vrážd vo Veľkom jablku sa v porovnaní s rokom 2019 zvýšili o 40 percent. Obetí streľby je o 100 percent viac. Skutočnosť je už taká zlá, že to otvorene priznáva aj demokratický guvernér štátu New York. „V súčasnosti zomiera viac ľudí v dôsledku trestných činov a násilia páchaného strelnými zbraňami ako v dôsledku COVIDu,“ povedal minulý mesiac Andrew Cuomo. Zároveň však demokratické orgány vyprázdňujú väznice v bezprecedentnom rozsahu. V newyorských väzniciach sa v súčasnosti nachádza najmenej zločincov od roku 1946.

Kriminalita je jednou z najdôležitejších tém prebiehajúcej volebnej kampane v New Yorku pred novembrovými voľbami starostu. Zdá sa, že Eric Adams, černošský kandidát Demokratickej strany, ktorý sám pracoval ako policajt, chápe, že odňatie finančných prostriedkov polícii je cesta, ktorá nevedie nikam. „Stratíme ešte viac mladých ľudí, 95 percent obetí násilia páchaného strelnými zbraňami sú černosi a Latinoameričania,“ upozorňuje Adams. „Často opakujeme, že na životoch čiernych záleží. Je jasné, že musíme bojovať proti zneužívaniu polície, ale musíme tiež vážne bojovať proti veľmi reálnemu a rozšírenému problému zbraní v rukách zločincov.

Newyorskí politici sa konečne spamätali a rozhodli sa, že už nie je možné ustupovať ďalším požiadavkám aktivistov BLM, ktorí škrtanie prostriedkov určených polícii považujú iba za prvý krok na ceste vedúcej k likvidácii policajných zložiek, ale aj armády či pohraničnej stráže. V Demokratickej strane tieto požiadavky presadzuje – spolu s Alexandriou Ocasiovou-Cortezovou – kongresmanka Rashida Tlaibová, ktorá otvorene vyzýva: „Dosť bolo polície, väzníc, armády!“ Na túto požiadavku reagoval Jim Clyburn, černošský whip v Snemovni reprezentantov, ktorý musel so všetkou vážnosťou vysloviť banálny výrok „Spojené štáty musia mať policajné sily.“ Newyorské úrady si nakoniec uvedomili, že znižovanie finančných prostriedkov pre políciu nemá zmysel, a do nového rozpočtu zahrnuli zvýšenie výdavkov o 200 miliónov dolárov. Je zaujímavé, že zatiaľ čo starosta New Yorku znižoval počet policajtov na uliciach, on sám sa tešil policajnej ochrane.

Podobne to bolo aj v iných veľkých amerických mestách – demokratickí starostovia, ktorí realizovali požiadavky BLM, sa sami nechceli vzdať policajnej ochrany. London Breedová, starostka San Francisca, pristúpila k tejto problematike skutočne novátorsky. Po tom, ako mestská vláda znížila rozpočet polície o 200 miliónov dolárov, starostka oznámila, že polícia ju už nebude chrániť. Namiesto toho si však mesto najalo súkromnú bezpečnostnú firmu.

Texaský masaker

V Austine, hlavnom meste štátu Texas, kde vládnu demokrati, viedlo zníženie finančných prostriedkov o tretinu k takej zlej situácii, že republikánsky guvernér Greg Abbott sa rozhodol zasiahnuť. Začalo sa to informáciami, ktoré poskytol Kenneth Casaday, šéf odborového zväzu policajtov v Austine, ktorý informoval verejnosť, že pre nedostatok príslušníkov prišli policajti na miesto jednej streľby až 16 minút po jej nahlásení. Dlhých 12 minút sa dispečerovi nepodarilo nájsť voľnú hliadku.

Takto vyzerá znižovanie rozpočtu polície. Austin nestihne včas zareagovať na hlásenie o postrelení muža do hlavy. Texas nebude takéto situácie tolerovať. Prijmeme zákon – a ja ho podpíšem –, ktorý zakáže mestám odoberať financie polícii,“ reagoval na Twitteri guvernér Greg Abbott. A naozaj, štát prijal legislatívu, ktorá finančne trestá mestá za znižovanie policajných rozpočtov.

Pokračujúci nárast najnásilnejších trestných činov, vrátane tých s použitím strelných zbraní, znamená, že miestne spoločenstvá už nechcú znižovanie počtu policajných síl, ale lepšiu políciu. Tento prístup získava v komunite čoraz väčšiu podporu,“ povedala Laura Cooperová, prezidentka Major Cities Chiefs Association (Asociácie náčelníkov polície najväčších miest).

© Všetky práva vyhradené. Článok bol prebraný z týždenníka DoRzeczy.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!