Je ochrana nenarodených detí v Španielsku trestným činom? Dolná komora parlamentu schválila návrh zákona


28. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Španielska ľavicová vláda urobila významný formálny krok smerom k trestnému stíhaniu aktivít na podporu života žien, ktoré chcú podstúpiť interrupciu. V návrhu zákona socialistickej strany Pedra Sáncheza sa „obťažovanie“ žien smerujúcich do zariadení vykonávajúcich zabíjanie detí, považuje za trestný čin. Ako upozorňujú odporcovia tohto návrhu, obťažovanie kohokoľvek je už zakázané zákonom a zámerom predkladateľov je „obmedziť slobodu prejavu a právo na zhromažďovanie“ pre strany, s ktorými ľavica nemá dobré vzťahy.

Každý účastník a organizátor demonštrácií v blízkosti potratových oddelení bude čeliť následkom,“ uvádza National Catholic Register v komentári k návrhu zákona. Predpokladanými sankciami sú odňatie slobody až na jeden rok alebo verejnoprospešné práce v trvaní 31 až 80 dní. Okrem toho by „vinníkom“ mohol hroziť zákaz pohybovať sa v blízkosti „kliniky“, ktorá praktizuje zabíjanie nenarodených detí, s viazanosťou na šesť mesiacov až tri roky. Dolná komora parlamentu návrh prijala a postúpila ho na ďalšie konanie. „Za“ bolo 199 poslancov, proti 144 a dvaja sa zdržali hlasovania. Proti hlasovali len dve najväčšie opozičné strany, Ľudová strana a Vox.

Vládnuci socialisti v odôvodnení zákona uviedli, že aktivisti proti potratom sa snažia „zmeniť rozhodnutie žien nátlakom, zastrašovaním a obťažovaním. Cieľom navrhovaných právnych predpisov je zabezpečiť, aby sa v okolí potratových kliník vytvorili tzv. bezpečné zóny.“ Odporcovia návrhu zákona pritom upozorňujú, že zastrašovanie a obťažovanie sú už zakázané podľa Trestného zákona, takže cielené právne predpisy na ich potláčanie nie sú potrebné.

Počas rozpravy o obsahu zákona Maria Teresa Angulo Romerová z Ľudovej strany kritizovala jeho zámer porušovať základné práva. „Ak nechcete trestať údajný nátlak, váš návrh je zbytočný, pretože Trestný zákon už nátlak postihuje. Chcete zakázať právo na zhromažďovanie alebo slobodu prejavu tam, kde sa vám to nepáči,“ zdôraznila. Politička taktiež poukázala na to, že ústavnosť návrhov je sporná.

María Ruiz Solásová zo strany Vox uviedla, že socialistická strana „prijíma zákony na žiadosť potratových kliník“ a „kriminalizuje“ pro-life organizácie, ktorých „jediným želaním je, aby ženy vedeli, že existujú aj iné možnosti ako potrat“. „Obrana ideálov nie je nútenie (žien, aby zmenili svoje názory),“ uzavrela.

Dokument, ktorý odhlasovala dolná komora španielskeho zákonodarného zboru, je ďalším príkladom snahy zástancov potratov zavrieť ústa obhajcom nenarodeného života.

MH

Zdroj: ncregister.com, catholicnewsagency.com, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!