Ján Figeľ v rozhovore pre Christianitas: Prečo chce, aby sa pápež František a patriarcha Kirill stretli u nás? - Christianitas

Ján Figeľ v rozhovore pre Christianitas: Prečo chce, aby sa pápež František a patriarcha Kirill stretli u nás?

Anna Kulanová a Mária Magotsová
13. mája 2022
  Spoločnosť


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Hlavné mesto Slovenska, Bratislava, sa môže stať miestom stretnutia pápeža Františka a moskovského pravoslávneho patriarchu Kirilla. Bývalý eurokomisár a bývalý vyslanec Európskej únie pre náboženskú slobodu, Ján Figeľ, pre portál Christianitas.sk vysvetlil, prečo sa rozhodol toto stretnutie iniciovať a čo by to mohlo znamenať doslova pre celý svet.

Zdroj: archív J. Figeľa

O tom, že Bratislava sa môže stať novým miestom, kde sa stretne hlava katolíckej Cirkvi s moskovských pravoslávnym patriarchom, sme vás nedávno informovali. Teraz sme však chceli vedieť, prečo je dobré, aby sa pápež František a patriarcha Kirill stretli práve u nás a prečo tento návrh Ján Figeľ predstavil Vatikánu, aj Moskve.

Pápež ako patriarcha Ríma a moskovský patriarcha Kiril reprezentujú najväčšiu katolícku a najväčšiu pravoslávnu cirkev vo svete. Nikdy doteraz sa nestretli v Európe. S iniciatívou som začal začiatkom marca, keď už na Ukrajine prebiehala krutá agresia, zločinná bratovražedná vojna. V médiách boli správy o možnom stretnutí pápeža a patriarchu v júni v Jeruzaleme a v septembri v Kazachstane. Považujem za najviac potrebné, ba urgentné ich možné stretnutie v Európe, práve kvôli vojne,“ vysvetlil pre Christianitas.sk Ján Figeľ s  ým, že argumentov pre voľbu Slovenska a Bratislavy je viac.

Rozhodnutie nie je v našich rukách

Ohlasy na túto Figeľovu iniciatívu od verejnosti a cirkevnej diplomacie boli prevažne pozitívne a podporné, aj keď našli sa aj oponenti. „Slovensko počas septembrovej návštevy označil Sv. Otec František za posolstvo mieru v srdci Európy. Naša ústava sa v preambule odvoláva na cyrilometodské duchovné dedičstvo, ktoré nás inšpiruje k duchovnej jednote Cirkvi, napriek rozličnosti obradov. Slovensko je v strede európskych pľúc, o ktorých často hovoril svätý Ján Pavol II., medzi Východom a Západom. Naviac, Bratislava má jedinečný názov, ktorý hlása oslavu bratstva. A bratstvo je cesta k mieru,“ povedal nám Ján Figeľ.

Priznáva však, že rozhodnutie o tom, či sa stretnutie podarí zrealizovať, nie je v našich rukách. „Pri celkovom pohľade na vývoj vojny sú dôvody na skepsu. Avšak pri súcitnom pohľade na rastúci počet mŕtvych, zranených a vysídlených ľudí a na zničené ukrajinské mestá by malo prevládať naše odhodlanie pomáhať mieru a ľudskosti, aby prevládli nad brutálnou agresiou,“ hovorí bývalý politik.

Zdroj: youtube.com

Ora et labora

Podľa slov Jána Figeľa však poznáme osvedčený recept na to, ako súčasnú neľahkú situáciu riešiť. Ora et labora. „Bohu nič nie je nemožné, preto je na prvom mieste úprimná a kontinuálna modlitbová reťaz za pokoj, ktorý sa rodí v srdciach ľudí. A zároveň sme pozvaní pridať k tomu to potrebné, čo je v našich možnostiach. Pre mier sa treba a oplatí namáhať,“ tvrdí Ján Figeľ.

Ak by sa to teda podarilo, aké výsledky by sme mohli od tohto stretnutia očakávať?

Predovšetkým by takéto stretnutie mohlo začať bratský dialóg západných a východných kresťanov a iniciovať zodpovedné diplomatické procesy tu, v Európe, s cieľom zastaviť vojnové ničenie. Cieľ povojnového zmierenia predpokladá nastolenie spravodlivosti voči spáchaným zločinom. Obnova Ukrajiny bude náročná, ale s medzinárodnou pomocou môže byť dynamická. Mier a nový rozvoj – to je spoločné dobro pre všetkých, aj pre Slovensko. Pokoj v Európe – to je aj naša zodpovednosť a záujem,“ prízvukuje v rozhovore pre Christianitas.sk Ján Figeľ s tým, že spomínaná iniciatíva si vyžaduje našu otvorenosť a pohostinnosť, ktoré vo vzťahu k Slovákom opakovane ocenil pápež František.

Slovensko a Bratislava sa aj týmto spôsobom dostávajú medzi dôležité miesta sveta, o ktorých sa ešte bude hovoriť.“


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

„Nezaujímavá“ svätica z Lisieux: Malá Terezka a čo ste o nej nevedeli

Týždeň na Slovensku

„Anklopfzeremonie“ alebo pohľad do habsburských pohrebných rituálov

Vyčíňania krvavej grófky Báthoryčky mali zjavne okultný charakter