Jacob Pius – „tradicionalistický katolík“ z Číny – zostáva vo väzení! - Christianitas

Jacob Pius – „tradicionalistický katolík“ z Číny – zostáva vo väzení!

Laj Ming-sia
27. júna 2022
  Spoločnosť


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Mladý katolík so zmyslom pre humor navrhol založiť v (severovýchodnej) časti Číny tradičnú katolícku monarchiu. Komunistickú stranu Číny (KSČ) to však nepotešilo. V januári 2021 ho zatkli a odvtedy je stále vo väzení.

Zdroj: FB Yuyencia

Viva Cristo Rey!“ Heslo bolo symbolom povstania cristeros z roku 1926 proti antiklerikálnej Mexickej republike a dodnes rezonuje medzi konzervatívnymi katolíkmi na celom svete. Počuť ho však opakovať v Číne v 21. storočí je niečo úplne iné.

https://bitterwinter.org/wp-content/uploads/2022/06/coat-of-arms-of-the-traditional-Catholic-monarchy-of-Yuyencia.jpeg

Navrhovaný erb tradičnej katolíckej monarchie Yuyencia, ktorý navrhol Jacob Pius. Prevzaté z Weibo.

V roku 2014 sa v čínskych sociálnych médiách objavil mladý muž vystupujúci pod menom „Jacob Pius“, ktorý obhajoval nezávislosť „krajiny“ nazvanej Jü-jen-cchia (Yuyencia, 幽燕西亚), ktorá by zahŕňala časť provincie Che-pej (Hebei), Pekingu a Tiencinu (Tianjin). Vznik Jü-jen-cchie podporil teóriami o mýtickej prvej čínskej dynastii Sia (Xia).

Jeho argumenty sa zdali byť také za vlasy pritiahnuté, že sa mnohí domnievali, že ich navrhol ako vtip, hoci mladý muž mohol vedieť, že obhajovanie separatizmu v Číne nie je vecou vtipov, ale trestný čin, za ktorý hrozia veľmi vysoké tresty väzenia.

V nasledujúcich rokoch „Jakub Pius“ vysvetľoval, že hoci v Jü-jen-cchii budú tolerované aj iné náboženstvá, štátnym náboženstvom bude rímsky katolicizmus a vláda bude vykonávaná podľa vzoru tradičných katolíckych monarchií. „Jacob“ ako zdroje svojej inšpirácie uvádzal francúzskych monarchistických teoretikov 19. a začiatku 20. storočia a tradicionalistickú karlistickú vetvu monarchistického hnutia v Španielsku. Uviedol tiež, že súčasný katolicizmus je do značnej miery kontaminovaný „modernistickou herézou“ a nebude môcť byť oficiálnou štátnou doktrínou Jü-jen-cchie. Bude ňou skôr „tradicionalistický“ katolicizmus. A opäť možno povedať, že takéto niečo bolo v Číne úplne nezvyčajné – a zároveň nebezpečné, keďže obhajoba „kontrarevolučných“ ideológií je taktiež zločin.

https://bitterwinter.org/wp-content/uploads/2022/06/Pang-Jian.jpeg

Pchang Ťien (Pang Jian), alebo „Jacob Pius“. Prevzaté z Weibo.

Niektorí pochybovali, že to „Jacob Pius“ myslí vážne. Ďalší sa domnievali, že svoje myšlienky odvodil od Liou Čung-ťinga (Liu Zhongjing), ktorý sa na internete objavil začiatkom roka 2000 a bol známy pod prezývkou „Teta“ (阿姨). Jeho ideológia sa nazývala „Tetológia“ a bola inšpirovaná nemeckým nacionalistickým filozofom Oswaldom Spenglerom, ktorý zomrel v roku 1936. Liou teoretizoval, že Čína je od čias Čchingov (Qing, posledná dynastia v Číne) neúspešným projektom a bolo by preto lepšie, keby sa rozpadla na autonómne nezávislé štáty, ktorých hranice možno rekonštruovať na základe starovekých čínskych dejín. Niektoré jeho výroky boli rasistické a protiislamské a Liou vyjadril svoj obdiv k európskym pravicovým a protiimigračným stranám.

Skutočnosť, že ho nezavreli do väzenia (hoci bol kritizovaný, dokonca ho pozvali na diskusiu s vedcami KSČ), svedčí o obmedzenej tolerancii, ktorá existovala pred Si Ťin-pchingom – a zároveň o tom, že Liouova značka pravicového extrémizmu nebola považovaná za skutočne nebezpečnú. Keď sa však k moci dostal Si Ťin-pching, Liou bol dosť múdry na to, aby si uvedomil hroziace nebezpečenstvo a utiekol do Spojených štátov.

„Jacob Pius“ však zostal v Číne. „Kao Jang“ (Gao Yang) je katolícky aktivista za ľudské práva, ktorý v rokoch 2019 a 2020 pod týmto menom poskytoval rozhovory hongkonským a západným médiám a dodával informácie o prenasledovaní katolíckych „odporcov vo svedomí“ v provincii Che-pej, ktorí odmietli dohodu medzi Vatikánom a Čínou z roku 2018. „Jacob Pius“ a „Kao Jang“ sú však jedna a tá istá osoba. Jeho skutočné meno je Pchang Ťien (Pang Jian) a narodil sa v roku 1991 v meste Pao-ting (Baoding) v provincii Che-pej. Je obyvateľom Kao-pej-tienu (Gaobeidian), mesta na úrovni okresu, ktoré patrí pod jurisdikciu mesta Pao-ting, a publikoval ako „Kao Jang“ o histórii a folklóre Che-pej.

Zdroj: FB Yuyencia

To, že Pchang Ťien alias Kao Jang alias Jakub Pius je konzervatívny katolík, je pravda, hoci odkiaľ čerpal svoju vášeň pre európsky katolícky monarchistický a kontrarevolučný katolicizmus, zostáva nejasné. Je tiež ťažké rozlíšiť, ktoré teórie obhajuje vážne a ktoré navrhuje len ako recesiu a akési sociálne experimenty.

V týchto otázkach však KSČ vždy radšej stojí na bezpečnejšej strane. Pchang bol 15. januára 2021 zadržaný políciou Kao-pej-tienu a prevezený do väzenského centra. Dňa 28. januára 2021 bol formálne zatknutý a obvinený zo „separatizmu“, čo je veľmi závažný trestný čin. Jeho priatelia nemajú žiadne informácie o jeho prípadnom súdnom procese, hoci sa predpokladá, že sa stále nachádza vo väznici Kao-pej-tien.

Osamostatnenie Jü-jen-cchie mohlo byť myslené ako žart, reakcia Komunistickej strany Číny je však smrteľne vážna.

Preklad z bitterwinter.org


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Čriepky myšlienok o byzantskej utierni a večierni (Prvá časť)

Gabriel, Michal a Rafael: Traja archanjeli, ktorých poznáme podľa mena

Katolícka Cirkev sa musí vysporiadať s modernizmom a nadviazať na sv. Pia X. (Prvá časť)

Prečo boli templári zničení? Prvé obete Revolúcie