Indický mučeník Lazarus Devasahayam Pillai

Branislav Krasnovský
13. mája 2021
  Cirkev  

Zdroj: newskamataka

Vo Vatikáne zasadalo v pondelok 3. mája 2021, pod vedením Svätého Otca Františka, kardinálske konzistórium o siedmich kauzách kanonizácie, medzi ktorými sa nachádzal aj indický laik a mučeník, blahoslavený Lazarus Devasahayam Pillai, ktorý ako konvertita z hinduizmu položil svoj život za katolícku vieru na juhu Indie.

V roku 2004 doporučili indickí biskupi Lazarusa Devasahayama Pillaia na proces blahorečenia vo Vatikáne. Niektoré radikálne indické hinduistické skupiny protestovali proti procesu tohto blahorečenia, pretože považujú Lazara Devasahayama Pillaia za obyčajného buriča a blahorečenie hinduistu z významnej hinduistickej rodiny považujú navyše za akt náboženskej provokácie. 2. decembra 2012 bol Lazarus Devasahayam Pillai bahorečený v katedrále sv. Františka Xaverského v Kottare na juhu Indie.

Lazarus Devasahayam Pillai sa narodil 23. apríla 1712 v Travancorskom kráľovstve na juhu Indie vo váženej hinduistickej rodine. Z rodiny Devasahayamovcov pochádzalo množstvo významných úradníkov a radcov, ktorí mali blízko k maharadžovi.

Aj Lazarus Devasahayam Pillai sa uchytil na maharadžovom dvore. Jeho otec Vasudevan Namboodiri pochádzal z Keralu a bol vysokým hinduistickým kňazom v chráme Sri Adi Kesava v dnešnej štvrti Kanyakumari v meste Tamil Nadu. Matka Devaki Amma pochádzala takisto z významnej hinduistickej rodiny. Mladý Lazarus Devasahayam Pillai začal svoju kariéru ako úradník pod vedením váženého radcu a svojho strýka Devasahayama Dewaova Ramayana Dalawu, ktorý bol vysoko postaveným ministrom maharadžu Marthanda Varmu.

V roku 1741 sa Lazarus Devasahayam Pillai stretol po prvýkrát s kresťanstvom. Do zajatia maharadžu Marthanda Varmu sa dostal holandský kapitán Eustachius de Lannoy – korene jeho rodu treba hľadať vo Francúzsku. Kapitán pôsobil ako žoldnier vo Východoindickej holandskej spoločnosti, ktorá mala v polovici 18. storočia už multináboženský a multietnický charakter – lipnutie na protestantských či kalvínskych tradíciách bolo už dávno minulosťou. Pre vedenie Východoindickej holandskej spoločnosti nebolo dôležité akého vierovyznania sú ich členovia, dôležité pre nich boli zisky.

Kapitán Eustachius de Lannoy mal za úlohu získať pre Holandskú východoindickú spoločnosť pod kontrolu prístav Colachel, ktorý ovládali travancorské sily. De Lannoyovi muži zaútočili na prístav, presila však bola veľmi veľká. Európske moderné zbrane a taktika tentokrát neslávili úspech, väčšina de Lannoyových mužov zahynula. Maharadža Marthanda Varma však ponúkol Eustachovi de Lannoy možnosť zachrániť si život, ak vstúpi do jeho služieb a prebuduje podľa európskeho vzoru travancorskú armádu.

Keďže maharadža nenútil Eustachia de Lannoy vzdať sa katolíckej viery, ba práve naopak, nechal mu voľnú pôsobnosť, Eustachius de Lannoy teda súhlasil so žiadosťou vybudovať moderné travancorské ozbrojené sily podľa európskeho vzoru. A vybudoval ich dobre, travancorské jednotky v boji proti okolitým susedom vďaka európskym zbraniam a európskemu výcviku slávili úspechy a územie Travancoru sa úspešne rozširovalo. Eustachius de Lannoy zároveň získal aj významné politické postavenie na travancorskom dvore, a tu sa aj zoznámil s mladým hinduistickým úradníkom Devasahayamom Pillaiom. De Lannoyova katolícka viera natoľko zaujala Devasahayama Pillaia, že sa pod vplyvom de Lannoya stal v roku 1745 katolíkom.

Po prijatí kresťanskej viery bol Devasahayam Pillai pokrstený v rímskokatolíckom kostole v dedine Vadakkankulam, kde mali jezuiti svoju misiu. Zvolil si meno Lazarus a takisto sa nechala pokrstiť aj jeho manželka Bargavi Amal, ktorá prijala meno Terézia. Okrem oboch manželov konvertovali na katolicizmus aj deti Devasahayamovej rodiny.

Zdroj: wikimedia commons

Skutočnosť, že člen významnej hinduistickej rodiny konvertoval na kresťanstvo rozzúril mnohých brahmanských kňazov, ktorí okamžite začali s nenávistnou kampaňou nielen voči Lazarusovi Devasahayamovi Pillaiovi, ale najmä voči jeho strýkovi Devasahayamovi Dewaovi Ramayyanovi Dalawovi a kapitánovi Eustachiovi de Lannoy.

Ich aktivity slávili úspech, maharadža Marthanda Varma odvolal Devasahayamu Dewa Ramayana Dalawu a prinútil ho odísť do vyhnanstva. Lazarus Devasahayam Pillai však takéto šťastie nemal, hinduistickí vojaci ho zatkli, neskôr mučili (bičovanie, mučenie smädom, pálenie ohňom…), verejne ponižovali, vláčili po hinduistických dedinách a nakoniec zavraždili. Podľa legendy ho 14. januára 1752 zastrelili vojaci v pohorí Aralvaimozhy v blízkosti významného mesta Kamanayakkampatti. Ostatky utýraného Lazarusa Devasahayama Pillaia potom miestni kresťania tajne previezli do kostola sv. Xaviera v Kottare, ktorý je dnes katolíckou katedrálou, a tu ho pochovali.

Hrob Lazarusa Devasahayama Pillaia sa čoskoro stal významnou svätyňou, ktorú navštevovali kresťania z celej južnej Indie. V júni 2012 pápež Benedit XVI. oficiálne uznal dekrét Kongregácie pre kauzy svätých, v ktorom sa hovorí, že Lazarus Devasahayamus Pillai žil život plný kresťanských cností, čo bol prvý krok na ceste k jeho blahorečeniu. Hinduisti sa snažili proces blahorečenia prekaziť, dokonca sa objavili účelové tvrdenia, podľa ktorých v histórii Indie nikdy hinduisti nevraždili kresťanov, takéto tvrdenia však boli pomerne jednoducho a rýchlo vyvrátené.

Za mučeníka a blahosloveného bol Lazarus Devasahayam Pillai vyhlásený 2. decembra 2021 na slávnostnom ceremoniáli v Kottarskej eparchii v stredisku Nagercoil. Slávnostnej pápežskej omše sa zúčastnilo niekoľko desiatok vysokých cirkevných hodnostárov nielen z Indie, ale aj z okolitých krajín. Medzi hodnostármi slúžiacimi pri oltári boli Angelo kardinál Amato, Oswald kardinál Gracias (arcibiskup v Bombaji), Telesphore P. kardinál Toppo (arcibiskup v Ranchi), George kardinál Alencherry (hlavný arcibiskup v Sýrsko-malabarskej katolíckej Cirkvi), Moran Mor Baselios Cleemis Catholicos (hlavný arcibiskup sýrsko-malankarskej katolíckej Cirkvi), arcibiskup Salvatore Pennacchio (apoštolský nuncius v Indii) a biskup Peter Remigius (kottarský biskup).

Zdroj: wikimedia commons

Devasahayam Pillai je prvým laikom z Indie, ktorý bol blahorečený katolíckou Cirkvou. 21. februára 2020 uznal pápež František zázrak pripísaný na príhovor Devasahayama, ktorý mu uvoľnil cestu ku kanonizácii.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!