Hollywoodski katolícki filmári chystajú seriál o križiackych výpravách a prosia o pomoc

Matej Gavlák
15. októbra 2021
  Kultúra

V Amerike vzniká nový projekt s názvom Christian Channel – malo by ísť o akúsi kresťanskú / katolícku verziu Netflixu a HBO Go. Vlajkovou loďou Christan Channel bude seriál s názvom Knights of the Cross (Rytieri kríža) a malo by ísť o vierohodné vyobrazenie Tretej križiackej výpravy, ktorú viedol slávny anglický kráľ Richard Levie srdce.

Zdroj: youtube.com

Za projektom stojí niekoľko známych tvárí katolíckeho vierovyznania: v prvom rade historik J. Stephen Roberts, ktorý na youtube vedie kanál o križiackych výpravách s názvom Real Crusade History. Projekt by mal režírovať Angelo Libutti, hollywoodsky filmár talianskeho pôvodu a hlavnú úlohu (kráľa Richarda) si zahrá Bug Hall, ktorý má rovnako tak asi 30-ročnú hollywoodsku kariéru.

Autori na tomto projekte pracujú z vlastného presvedčenia, používajú vlastné finančné zdroje a prosia tiež o pomoc pri financovaní seriálu (tzv. crowdfunding), keďže za nimi nestojí žiadna veľká hollywoodska spoločnosť. Dá sa im poslať príspevok 35, 100, 150 eur (a viac), za čo sľubujú ročný prístup na Christian Channel, digitálnu kópiu seriálu Knights of the Cross na stiahnutie a tiež vaše meno v záverečných titulkoch.

Autori predstavujú seriál ako silno kresťanské / katolícke dielo, ktorým chcú inšpirovať zvlášť mladých ľudí a ukázať, že kresťanstvo nie je len o „šťastí“, či „vlastnom naplnení“, ale v prvom rade je to boj medzi dobrom a zlom, boj za ideály, ktorý je nie vždy jednoduchý a ľahký; že kresťanstvo je povolaním vydať sa na vlastnú krížovú cestu a len tak možno zvíťaziť.

Knights of the Cross rozpráva príbeh veľkého katolíckeho kráľa Richarda Levie srdce, ktorý – hoci mohol ostať v domovskom Anglickom kráľovstve a žiť pokojným životom – radšej sa vydáva oslobodiť Kristovo mesto Jeruzalem spod nadvlády dobyvateľa Saladina, vypočujúc tak horké náreky pápeža a kresťanov celého vtedajšieho sveta.

Skrátka – príbehy ako je tento dnešným mladým kresťanom veľmi chýbajú a rozhodne majú potenciál ich osloviť.

Problémy

Od prvotného uvedenia projektu niekedy začiatkom tohto roka však – ako sa zdá – došlo k niekoľkým výrazným a neplánovaným zmenám.

V prvom rade, sám J. Stephen Roberts a jeho priatelia sa na niekoľko mesiacov podivne odmlčali. Sľubovaný trailer, ktorý mal naštartovať crowdfundingovú kampaň, neprichádzal. Sám Stephen sa záhadne odmlčal aj na svojom youtubovom kanáli, kde prezentuje krátke historické dokumentíky o križiackych výpravách. Zo všetkého najpodivnejšie (a najalarmujúcejšie) bolo, že niekoľko tematických videí ohľadom seriálu zo Stephenovho kanála proste zmizlo. Šlo o rozhovory s hercami, či samotným režisérom.

Na trailer, ktorý mal vyjsť pôvodne už v marci, sme čakali niekoľko mesiacov. Dočkali sme sa v auguste, no… namiesto veľkolepých scén početných armád bojujúcich z presvedčenia o zem, ktorej sa kedysi dotýkali nohy Krista, sme sa dočkali len záberov na niekoľko jednotlivcov. Iste, ich výstroj a výzbroj sú autentické a pekné, ale celkovo pôsobia, akoby sa v púšti naháňali sami medzi sebou. Veď posúďte sami:

Je zjavné, že tu nastali problémy finančného rázu.

Knights of the Cross začal svoju kampaň pomerne veľkolepo, autori boli zjavne presvedčení o ľahkom získaní potrebných financií. Prvotné odhady boli veľmi optimistické, hovorilo sa o tom, že by sa seriál mohol natočiť už tento rok, čo sa ukázalo byť kompletne nesplniteľným cieľom. Zdá sa teda, že sa celý projekt trochu zasekol. Je stále živý, funguje, ale vyzerá to tak, že autori získali realistickejší prehľad o tom, ako celá crowdfundingová záležitosť vlastne prebieha – a, ako sa hovorí, nič nie je zadarmo.

Sama crowdfundová stránka ukazuje, že autori zatiaľ vyzbierali necelých 32-tisíc dolárov, čo je zhruba 1/3 čiastky potrebnej pre nakrútenie prvej zo šiestich plánovaných častí.

Kto by chcel predsa len tento sľubný a úprimný, no ťažko sa rodiaci projekt pomôcť financovať, môže tak učiniť na jeho oficiálnej webovej stránke: https://www.knightsofthecross.com/crowdfund.

Možno len dodať, že je zaiste kresťanskou cnosťou prispieť na takýto v dnešnej dobe veľmi potrebný projekt, aj keď to môže niesť so sebou isté riziko.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!