Herec LaBeouf, hrajúci Pátra Pia, konvertoval na katolicizmus - Christianitas

Herec LaBeouf, hrajúci Pátra Pia, konvertoval na katolicizmus

Mikuláš Hučko
9. septembra 2022
  Spoločnosť   ,

Shia LaBeouf je 36-ročný americký herec a komik považovaný za jedného z najlepších hercov svojej generácie. Označoval sa za žida, ale ako sám v roku 2007 vyhlásil, náboženstvo mu „nikdy nedávalo zmysel“.

Svojich rodičov opísal ako „hippies“, svojho otca ako „tvrdého ako klinec a iný druh človeka“ a svoju výchovu ako podobnú „hippies životnému štýlu“, pričom uviedol, že jeho rodičia boli „dosť divní ľudia, ale milovali ma a ja som miloval ich“. Rodičia sa nakoniec rozviedli, najmä kvôli finančným problémom.

Zdroj: youtube.com

LaBeouf povedal, že sa pôvodne stal hercom, pretože jeho rodina bola na mizine, nie preto, žeby chcel pokračovať v hereckej kariére. Je rozvedený, má jednu dcéru.

V rozhovore s biskupom Robertom Barronom v auguste 2022 LaBeouf prezradil, že konvertoval na katolicizmus po tom, ako sa pripravoval na hlavnú úlohu vo filme o Pátrovi Piovi a počas toho pobudol v kláštore. Uviedol, že kľúčovú rolu pri jeho konverzii zohrala tradičná latinská omša.

Uvedený rozhovor s biskupom Robertom Barronom, zverejnený vo štvrtok 25. augusta v programe Word on Fire Catholic Ministries, mal už po necelých dvoch dňoch 515-tisíc pozretí spolu s množstvom nadšených komentárov.

Ako bolo naznačené vyššie, herec žil istý čas v kláštore františkánskych kapucínov, aby lepšie pochopil zosnulého mystika, svätého Pátra Pia, ktorého LaBeouf stvárňuje v pripravovanom filme.

On sám uviedol, že po sérii verejných škandálov sa ocitol v najtemnejšom bode svojho života. Priťahovalo ho to k duchovnosti, hľadal zmysel života a bojoval s pocitmi bezmocnosti a samovraždy.

Mal som na stole zbraň,“ spomínal Shia v takmer 90-minútovom rozhovore. „Už som nechcel žiť, keď sa to všetko stalo. Hanba, akú som nikdy predtým nezažil – taká hanba, že zabudnete dýchať. Neviete, kam máte ísť.

Ale zároveň som mal v sebe hlbokú túžbu držať sa,“ dodal.

Herec opísal, ako našiel vieru počas hľadania prekvapením a povedal, že keď sa rozhodol pre film, bol zameraný na svoju kariéru, nie na Boha.

A došlo k dotyku. Už som tam bol, nemal som kam ísť. Toto bola konečná. Už nebolo kam ísť – v každom zmysle,“ povedal LaBeouf.

A pokračoval: „Teraz viem, že Boh použil moje ego, aby ma k sebe pritiahol. Odťahoval ma od svetských túžob. Všetko sa to dialo súčasne. Ale nebol by som si sadol do auta a šiel (do kláštora), keby som si nemyslel: „Pomôže to mojej kariére.

LaBeouf opísal svoje pocity ako spoznával kresťanské chápanie hriechu a odpustenia ako kľúč, aby sa dostal z temného obdobia svojho života. Povedal, že sa necítil hoden usilovať sa o akúkoľvek zbožnosť, kým nestretol iných, ktorí morálne zápasili spôsobom, aký nikdy predtým nevidel.

Minulý rok bol LaBeouf obvinený z dvoch priestupkov – drobnej krádeže a ublíženia na zdraví – po tom, čo v roztržke, ktorá sa zmenila na fyzickú bitku, pričom dotyčnému mužovi ukradol klobúk. Len o pár mesiacov neskôr ho jeho bývalá priateľka a popová hviezda FKA Twigs zažalovala pre jeho údajne násilné správanie. V žalobe figurovala aj ďalšia bývalá priateľka, ktorá taktiež tvrdila, že ju LaBeouf týral.

Môj život bol chaos, totálny neporiadok. Ublížil som mnohým ľuďom a cítil som hlbokú hanbu, hlbokú vinu. Nerád som chodil von. Najradšej by som tu už ani nebol. Bol som na odchode…

Keď som videl, že aj iní ľudia, ktorí zhrešili viac, než som si dokázal predstaviť, sa našli v Kristovi, uvedomil som si, že mi to dáva nádej,“ povedal LaBeouf biskupovi. „Začal som počúvať skúsenosti iných skazených osôb, ktoré v tom našli svoju cestu, a to mi dalo pocit, že aj ja môžem…

LaBeouf, ako už bolo povedané, hrá titulnú postavu vo filme Padre Pio, ktorý režíroval Abel Ferrara a skúma život františkánskeho kapucínskeho mystika.

Herec pociťoval obrovský tlak, keď sa o Pátrovi Piovi dozvedel viac a rozprával sa s ďalšími bratmi františkánmi kapucínmi, ktorí ho podľa jeho slov prosili: „Nechápte to zle. On je jediný, ktorého máme.

Zdroj: youtube.com

LaBeouf sa Barronovi úprimne vyznal, že tradičná forma katolíckej omše – celebrovaná v latinčine – bola kľúčom k jeho konverzii, aj k hereckému výkonu v úlohe Pátra Pia.

Latinská omša umožňuje mimoriadny zážitok posvätna, hovorí americký herec. Hovorí, že latinská omša je premieňajúca, „pretože nemám pocit, že mi predávajú auto“. Nie je zameraná na človeka, ale na Boha. Človeka premieňa len do tej miery, do akej sa zameriava na Boha. Keby sa svätá omša obracala na človeka, aby ho premenila, stratila by práve tú silu, ktorou premieňa, tým, že zameriava človeka iba na Boha.

Ako povedal, neznalosť latinčiny mu vôbec neprekáža.

Povedal by som, že je to jazyk, v ktorom nepotrebujem poznať slová,“ uviedol. Ako dodal, keby poznal všetky slová, nič by to nezmenilo, pretože nejde o intelektuálne porozumenie, ale o určitý pocit. – Latinská omša ma umiestňuje do priestoru citu. Nemôžem argumentovať slovami, pretože neviem, čo znamenajú. Takže mi zostáva pocit, ktorý dáva zakúsiť posvätno.

Ale dodal, že to sa líši od samotnej viery, ktorá je predsa len racionálna. – Viera je čosi racionálne. Byť ateistom nie je logické ani racionálne. Keď ide o „Veľký tresk“ (). Musíte s tým niečo urobiť, zrazu sa ocitnete v situácii viery,“ uviedol.

Herec v rozhovore tiež povedal, že jeho konverzia ku katolicizmu súvisí s urovnaním jeho života; predtým sa cítil hlboko stratený a dokonca uvažoval o samovražde.

Biskup Robert Barron o čase strávenom s hercom povedal:

Bolo pre mňa potešením viesť takýto hlboký rozhovor so Shia LaBeoufom, jedným z najpresvedčivejších hercov svojej generácie. Shia je tiež človek s fascinujúcim príbehom, ktorý sa týka jeho duchovnej cesty. Myslím, že každého, kto sa snaží nájsť cestu k Bohu, bude zaujímať, čo chce povedať.

Z komentárov pod videom:

Toto nie je prvý prípad, keď niekto konvertuje po hlbokom stretnutí s rímskym katolicizmom. Je v ňom sila, krása a vznešená ušľachtilosť.

Tento rozhovor je oheň. Doslova ma z neho zamrazilo. Chvála Bohu, že tento chlapík prišiel ku Kristovi.

Jedno z najdojemnejších svedectiev, aké som kedy počul. Tiež skutočne autentický pohľad na skúsenosť našej generácie v Cirkvi. Máme ťa radi, Shia, a modlíme sa za teba!

Rozhovor s ním mi vyráža dych. Nečakal som taký hlboký, úprimný, úprimný rozhovor s hercom.

Ako konvertita z protestantizmu sa úplne stotožňujem s tým, čo hovorí. Latinská omša je pre mňa teraz všetkým. Tak hlboko ma pritiahla k nášmu Pánovi a viere. Laus tibi Christe za tento rozhovor!

Jeho krásny opis tradičnej latinskej omše je namieste – presne tak som sa cítil, keď som sa pred niekoľkými rokmi vrátil k viere. Latinská omša zmenila môj život. Cítim, že je to poklad, ktorý nám bol ukradnutý a skrytý, a má silu a krásu obrátiť mnohých.

Každé obrátenie je zázrak. A zjavne mu pri tomto zázraku pomohol svätý Pio.

Už dávno som si tak veľmi neužil rozhovor – možno ešte nikdy. Cítim, že ma to stále viac ťahá späť do Cirkvi.

Latinská omša si ma našla, ja som si nenašiel latinskú omšu… a odvtedy nič neukotvilo moju vieru v katolicizmus viac. Nič ma nepriblížilo a neuzdravilo rýchlejšie… Nikdy v živote som nevidela modlitby a odpovede na ne a udelené milosti viac ako po návšteve katolíckej omše a modlitbe ruženca…

Zdá sa, že svätý Pio si adoptoval ďalšie duchovné dieťa. Na akej krásnej ceste je tento mladý muž. Chvála Bohu!


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku