Grónsko: ľavičiarom vadí socha misionára


8. augusta 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Nielen v Spojených štátoch či vo Veľkej Británii chcú ľavicoví radikáli vymazať minulosť a ničiť pomníky. Podobná požiadavka sa objavila už aj ďalekom Grónsku, kde červenou farbou pomazali sochu nórsko-dánskeho misionára Hansa Egedeho, považovaného za zakladateľa hlavného mesta Nuuk. Na pomník je načmáraný nápis: „dekolonizovať“. Páchateľ bol chytený, ale jeho totožnosť nebola zverejnená.

Egede je nazývaný „apoštolom Grónska“. Na ostrov prišiel v roku 1721 a založil mesto Godthab – Dobrá nádej, ktoré v roku 1979 po získaní autonómie Grónska zmenilo svoj názov na Nuuk. Ľavicoví aktivisti – bez akéhokoľvek opodstatnenia – obviňujú Egedea z brutálnej politiky voči Gróncom a tvrdia, že je symbolom dánskeho kolonializmu. Grónsko má dnes v rámci Dánskeho kráľovstva štatút autonómie. V osemdesiatych rokoch sa Grónci rozhodli vystúpiť z Európskeho hospodárskeho spoločenstva a zostať iba členom Severskej rady.

Udalosti súvisiace s pamätníkom prinútili mestské úrady usporiadať referendum, v ktorom sa obyvatelia Nuuka mali vyjadriť k budúcnosti pamätníka. Asi pred desiatimi dňami sa rozhodli s prevahou 60% hlasov, že pamätník zostane symbolom mesta, ale aj svedectvom o histórie a identity Gróncov.

Dnes v Grónsku bývajú hlavne Eskimáci a Dáni. Prítomnosť Eskimákov alebo skôr – ako to požaduje politicky korektný jazyk – Inuitov,  umožňuje ľavicovým radikálom nachádzať rasovú zádrapku v boji proti Edgeho pomníku. Inuiti sú Indiáni, čiže opäť v politickej korektnej terminológii, pôvodní Grónčania, oproti ktorým možno postaviť bielych a severských „mučiteľov“. Problém je v tom, že Grónsko bolo objavené nórskymi Vikingmi, ktorí zablúdili cestou Island. Predkovia Inuitov prišli na ostrov až tri storočia po Vikingoch (13. storočie).

Je signifikantné, že revolúcia začatá v amerických uliciach dorazila až do Grónska. Možno sa samozrejme utešovať tým, že obyvatelia mesta odmietli zvaliť pomník postavený zakladateľovi mesta, ale samotný fakt, že na túto tému sa vôbec začalo diskutovať, ukazuje, že ideologický valec zrýchľuje závratným tempom.

MH

Zdroj: wpolityce.pl