Francúzski biskupi budú predávať cirkevný majetok, aby odškodnili obete sexuálneho obťažovania


9. novembra 2021
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Francúzska biskupská konferencia (CEF) rozhodla včera na svojom plenárnom zhromaždení v Lurdoch, že bude predávať cirkevný majetok, aby odškodnila obete sexuálneho zneužívania. Biskupi prijali aj množstvo ďalších podrobných rozhodnutí, ktoré akceptujú odporúčania Nezávislej komisie pre sexuálne vykorisťovanie v Cirkvi (CIASE).

Táto komisia bola nezávislá predovšetkým na cirkevnej hierarchii a odporúčala Cirkvi, okrem iného, aj porušenie spovedného tajomstva v určitých závažných prípadoch. Francúzska cirkev počas minulého týždňa uznala sexuálne obťažovania, ktoré sa mali odohrať v rozmedzí rokov 1950 – 2020, nie za individuálne zlyhania, ale za „inštitucionálne pochybenie“, čím vlastne potvrdili ľavicovo-liberálne konštrukty, že Cirkev je ako inštitúcia sformovaná tak, že automaticky vytvára prostredie, v ktorom sa darí sexuálnemu obťažovaniu.

Táto kapitulácia pred očierňovaním celého cirkevného systému, bude mať zrejme ďalekosiahle následky, a to tak vnútrocirkevné ako aj vo vzťahu k štátu. Na dejiny francúzskej cirkvi sa bude dať teraz nazerať, s odobrením jej biskupov, ako na zle zorganizovanú inštitúciu, v ktorej nemá na konanie jej členov vplyv upadajúca morálka a sexuálna revolúcia moderného sveta, ale vnútorné hierarchické usporiadanie.

Štátne orgány pripravili už v marci systém kompenzácií poškodeným občanom zo strany Cirkvi. Kompenzačný orgán INIA, ktorý je súčasťou Nezávislého národného úradu pre uznávanie odškodnenia (INIRR), a na čele ktorého stojí právnička Marie Derain de Vaucresson z Ministerstva spravodlivosti, v rokoch 2011 – 2014 obhajkyňa detských práv, už vyhotovil podklady.

Aby bolo možné vyplatiť všetkých poškodených, pričom je pravdepodobné, že podobne ako v USA, bude počet poškodených narastať s tým, ako občania uvidia, že sa oplatí žalovať Cirkev zo sexuálneho obťažovania, rozhodla sa Francúzska biskupská konferencia v prípade potreby zbaviť hnuteľného aj nehnuteľného majetku, ktorý patrí jej, aj diecézam. Že to môže viesť až k bankrotu, o tom svedčí osud diecézy v americkom Bostone. Konferencia sa totiž navyše rozhodla vziať si na kompenzácie aj úvery.

Konferencia biskupov prijala aj rôzne pastoračno-organizačné opatrenia, ktoré majú znížiť riziko výskytu sexuálneho obťažovania. Má ním byť aj zapojenie laikov do práce biskupskej konferencie a zároveň chce episkopát, aby bola v každom kňazskom seminári a formačnom dome, aspoň jedna žena s právom voliť. Zároveň sa biskupi zaviazali podpísať protokol o spolupráci s miestnymi prokuratúrami vo svojich diecézach. Či bude táto spolupráca obsahovať aj hlásenie spovedných priznaní, to médiá neuvádzajú. Rozhodli tiež, že každoročný Deň modlitieb za obete sexuálneho násilia a agresie, zneužívania moci a svedomia v katolíckej Cirkvi, slávený na tretí piatok Veľkého pôstu, sa v roku 2022 presunie na 3. pôstnu nedeľu.

BM

Zdroj: eKAI, titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!