Fides et ratio online! Bratislavské Hanusove dni online

Redakcia
25. apríla 2020
  Kultúra

Už tento víkend 24. – 26. apríla sa uskutoční špeciálne vydanie kultúrno-akademického festivalu Bratislavské Hanusove dni online. Tento unikátny festival spája vieru s rozumom a chce ukázať, že kresťanstvo nie je spomienkou na minulosť ale veľmi živou a inšpiratívnou silou práve dnes, v čase krízy.  Ide o víkend plný diskusií a prednášok na témy týkajúce sa Cirkvi, politiky, ekonomiky, výchovy či teológie a psychológie. “Paradoxne možno aj vďaka týmto náročným okolnostiam sa nám podarilo okrem kvalitných slovenských hostí, zabezpečiť skutočne špičkových rečníkov z celého sveta, ktorí sa budú s nami spájať prostredníctvom videohovoru.” vysvetľujú organizátori.

Headlinermi festivalu sú kardinál Domika Duka OP,  katolícky teológ Scott Hahn a singapurský podnikateľ Lawrence Chong.

Headlinerom festivalu je český prímas a pražský kardinál Dominik Duka OP, ktorý odvážne vstupuje do kultúrnych a náboženských polemík spoločnosti. V súčasnosti rezonuje v Česku vďaka  odvolaniu jedného zo svojich kanonikov Tomáša Petráčka.

Americký katolícky teológ, konvertita, autor mnohých bestsellerov, zakladateľ St. Paul Centre pre štúdium Biblie a otec šiestich detí Scott Hahn bude na BHD online hovoriť o kresťanskom zmysle smrti, vzkriesení a nádeji v ťažkých časoch. Na túto tému na Veľkú noc vydal aj svoju novú knihu Hope to Die (Nádej zomrieť).

Diváci, ktorých zaujíma ekonomické dianie budú môcť zažiť Lawrenca Chonga. Singapurský businessmanpredstaví inovácie  ekonomiky spoločenstva inšpirovanej odkazom zakladateľky hnutia Fokoláre Chiary Lubichovej, ktoré môžu pomôcť prekonať ekonomickú krízu spôsobenú súčasnou epidémiou.

Medzi ďalších rečníkov festivalu patria osobnosti ako napríklad americký publicista a autor knihy Benediktova voľba Rod Dreher, známa nemecká autorka Gabriele Kuby, americký sociológ Mark Regnerus, obľúbený český kňaz a psychiater Max Kašparů, poľský publicista Arkadiusz Stelmach či popredný poľský intelektuál Dariusz Karlowicz. Slovenské tváre, ktoré budete môcť zažiť počas BHD online, sú napríklad speváčka Sima Martausová, líder projektu Godzone Július Slovák, europoslankyňa Miriam Lexmann či čerství ministri Eduard Heger, Milan Krajniak a Veronika Remišová.

“Vstup na online festival je voľný, aby sme mohli priniesť inšpiráciu v týchto náročných dňoch všetkým, aj tým, ktorí by si to inak nemohli dovoliť. Avšak nič nie je zadarmo, a preto pozývame všetkých, ktorých podujatia oslovili, aby nás podporili svojím darom Zároveň ďakujeme všetkých partnerom, bez ktorých štedrosti by sme festival nemohli zorganizovať.” hovoria organizátori zo Spoločenstva Ladislava Hanusa, ktoré už 9 rokov prináša na Slovensko tento jedinečný mestský festival Hanusove dni.

Celý program a viac informácii o festivale nájdete na stránke www.bhd.sk, kde budete môcť sledovať aj priamy prenos všetkých diskusií a prednášok.