Festival Pohoda: Kňaz na ňu pozýval veriacu mládež. Teraz to ľutuje - Christianitas

Festival Pohoda: Kňaz na ňu pozýval veriacu mládež. Teraz to ľutuje

Mária Magotsová
13. júla 2022
  Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Kam nás až môže zaviesť naša vlastná tolerancia? Kňaz priznal, že na festivale Pohoda robili dobrovoľníkov mladí, veriaci ľudia, ktorých tam sám pozýval a dokonca im účasť odporúčal.

Zdroj: pixabay.com

Na sociálnej sieti len pred pár hodinami kňaz Ján Holubčík napísal: „Festival Lumen, ktorého som riaditeľom, bol celé roky zdrojom mnohých dobrovoľníkov pre Pohodu. Aj tento rok to tak bolo. Značné množstvo dobrovoľníkov mali od nás. Sú to mladí veriaci kresťania, ktorí nikdy nevyčítali Kaščákovi jeho hodnoty a postoje. Celé roky mu stále v tichosti a obetavo slúžili,“ píše salezián, ktorý sa dlhé roky venuje práci s mládežou. Sklamalo ho vraj, že organizátor Pohody si neuvedomuje tolerantnosť a zrelosť týchto mladých veriacich a ich ochotu slúžiť. Čakal by totiž z jeho strany vďačnosť a minimálne aspoň ochotu rešpektovať ich postoje a hodnoty, tak isto ako oni rešpektujú Kaščákove.

Chápeme, sklamalo to aj nás. Tiež si myslíme, že keď má niekto plno rečí o tolerancii, mal by tolerovať aj postoje, vieru a názory veriacich ľudí. Nepríjemne nás však prekvapilo to, čo sa ďalej píše vo facebookovom statuse kňaza:

Už viac nebudeme pozývať mladých na Pohodu. Práve opačne, nebudeme im to odporúčať. Ani účasť, ani dobrovoľníctvo.“

Zdroj: snímka obrazovky z fb profilu kňaza Jána Holubčíka

Na festivale Pohoda teda dlhé roky dobrovoľníčili mnohí mladí veriaci, ktorých tam pozýval salezián? Odporúčal im dokonca aj účasť na tomto festivale? Autorka tohto textu tam raz bola, na pozvanie neveriacich priateľov, a vydržala tam len pár hodín. Toto nie je festival pre veriaceho človeka. Pre istotu sme sa však opýtali na názor iného rímskokatolíckeho kňaza, ktorý má za sebou už pekných pár rokov duchovnej služby veriacim a na otázku, či by odporúčal mládeži účasť na tomto festivale, okamžite odpovedal, krátko a jednoznačne: „Nie!

Prečo nie?

Prečo by sme ani my účasť na takomto festivale veriacej mládeži neodporúčali? Pretože byť v spoločnosti 30-tisíc ľudí, z ktorých mnohí sú pod vplyvom alkoholu alebo drog, nezvládne každý. Biskup Jozef Haľko, ako zrelý kresťan, duchovný, silný vo viere a postojoch, áno. Ale o veriacu mládež by sme mali v tomto smere naozaj veľké obavy. A pozývať ich na takýto druh zábavy, možno v dobrej viere, že tam budú evanjelizovať a slúžiť, je podľa nášho názoru nesmierne odvážne a tiež prinajmenšom naivné.

Samotní organizátori totiž na svojej webovej stránke síce píšu, že drogy sú na festivale zakázané, ale hneď na ďalších riadkoch informujú, čo majú robiť injekční užívatelia drog, kde majú hádzať použité striekačky a ako poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý je pod vplyvom drog. Sú si totiž veľmi dobre vedomí toho, že v tejto anonymnej mase ľudí nemajú šancu nič odsledovať a odkontrolovať. Jediné, čo dokázali je, že postavili stánok s nápisom Sex/drogy, kam majú účastníci festivalu nosiť použité striekačky.

Priznal to napokon aj jeden z dobrovoľníkov, ktorý o svojich skúsenostiach na festivale pred časom napísal blog na portáli Denníka N. Priznal v ňom účasť – citujeme – „schlastaných ľudí“, ale snažil sa to ospravedlniť takto: „Vyčítať to Pohode je fér, len ak tento festival porovnávame so stretnutím klubu anonymných alkoholikov…“

Zaujímavý argument, však? Keď sa ale snažíte ospravedlniť drogy a alkohol na festivaloch, veľa toho nevymyslíte. Na festivaly rezignovali aj odborníci zo slovenského Centra pre liečbu drogových závislostí. V jednom z rozhovorov, ktoré poskytli, sme sa dozvedeli, že jednoducho drogy či alkohol sú súčasťou novodobých festivalov a práve festivaly sú dobrou príležitosťou, ako sa dostať k omamným látkam.

Aj kňaz Ján Holubčík však po tomto ročníku Pohody pochopil, čo niektorí z nás vnímali už dávnejšie. „Stáva sa z nej totalitno-ideologický festival, ktorý nevnímam vhodný pre mladého, slobodného, veriaceho kresťana.“


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!