Eucharistické požehnávanie v Trnave počas epidémie a štatistiky úmrtí na iné choroby -

Eucharistické požehnávanie v Trnave počas epidémie a štatistiky úmrtí na iné choroby


28. mája 2020
  Cirkev  

Otec arcibiskup Mons. Ján Orosch žehná mestu

Od polnoci zo soboty 21. marca na nedeľu 22. marca, teda na 4. pôstnu nedeľu, začal pravidelne každú noc udeľovať arcibiskup Mons. Ján Orosch eucharistické požehnanie z okna arcibiskupského úradu. Požehnanie bolo a stále ešte je  udeľované v čase karantény zapríčinenej epidémiou Covid – 19, keď boli na nariadenie krízového štábu zakázané verejné procesie, sv. omše a iné liturgické obrady. Úmyslom eucharistického požehnania, je vyprosenie pomoci Božiemu ľudu mesta Trnavy a Trnavskej arcidiecézy, pri odvrátení epidémie koronavírusu a všetkých ťažkostí, ktoré sú s touto chorobou spojené.

Eucharistické požehnanie je udeľované z okna na rohu arcibiskupského úradu, ktoré sa nachádza na druhom poschodí a je situované smerom k Trojičnému námestiu. Pri príležitosti eucharistického požehnania trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch udeľuje zomierajúcim generálnu absolúciu ako aj úplné odpustky, na čo je biskup splnomocnený Apoštolskou stolicou v mimoriadnych prípadoch, akým je i pandémia koronavírusu. Ak sa chorí uzdravia, sú povinní individuálne sa vyspovedať a prijať najsvätejšiu Eucharistiu.

Po uvoľnení niektorých opatrení, ktoré zakazovali účasť veriacich na náboženských obradoch, pozval otec arcibiskup rehoľné komunity v Trnave, aby sa zapojili do jeho modlitbovej iniciatívy za ukončenie pandémie koronavírusu. Polnočná modlitba bola doplnená o prosbu k Pánu Bohu za dar potrebného dažďa a dobrú úrodu.

Požehnávanie eucharistiou, ktoré konal otec arcibiskup sa stalo veľkou duchovnou aj morálnou oporou pre veriacich katolíkov, ktorým bolo počas karanténnych opatrení odopreté sviatostné prijímanie Božieho Tela a aj účasť na verejnej obeti sv. omše. Predovšetkým ľudia chorí a tí čo boli v ohrození života, mohli načerpať, vďaka otcovi arcibiskupovi, množstvo Božích milostí, ktoré sa, ako pevne veríme, vďaka týmto požehnaniam rozhojnili medzi trnavskými veriacimi.

Otcovi arcibiskupovi preto patrí vďaka za jeho obetavosť a aj za to, že v dobe, keď mnohí katolíci, dokonca aj duchovní, bagatelizujú požehnávanie verejných priestranstiev Najsvätejšou Sviatosťou, alebo svätými relikviami, s láskou vykonával túto službu Božiemu ľudu. Aj tí, ktorí nie sú katolíckymi veriacimi, či tí, ktorí sa možno vo svojej nevedomosti vysmievajú z týchto vznešených obradov, budú raz na konci vekov zahanbení, keď uvidia koľko milostí možno obdržali práve vďaka tomuto požehnávaniu.

Úcta k Eucharistii – základ Cirkvi v každej epoche

Navyše milosti a dobrodenia spojené s eucharistickým požehnaním sa netýkajú špeciálne len pandémie Covid -19, ktorá si v porovnaní s inými zhubnými chorobami, nevyžiadala vo svete až také obete. Stačí si pozrieť počet úmrtí od 1. januára do 1. mája 2020:

Coronavirus   237 469

Malária          327 267

Samovraždy    357 785

HIV                cca 500 000

Rakovina        2 740 193

Pri niektorých úmrtiach, ako napríklad samovraždy alebo HIV, o ktorých nás médiá akosi zabudli systematicky a pravidelne informovať, je potrebné obzvlášť ďakovať za prípadné milosti, keďže sú spojené so smrteľnými hriechmi.  

Obrady požehnávania, sa budú konať pravidelne až do slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi, to znamená do 14. júna (nedeľa), kedy by sa uvedené eucharistické pobožnosti ukončili procesiou Božieho Tela.

Redakcia Christianitas

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní

Na slovíčko s Michaelom Mattom a Johnom-Henrym Westenom

Americký biskup sa ospravedlnil za to, že označil Bidena za hlupáka