EÚ ohlásila celoeurópsku konferenciu a debatu o svojej budúcnosti. Lídri tvrdia, že žiadna téma nebude tabu - Christianitas

EÚ ohlásila celoeurópsku konferenciu a debatu o svojej budúcnosti. Lídri tvrdia, že žiadna téma nebude tabu

Branislav Michalka
24. marca 2021
  Spoločnosť  

Táto pompézne deklarovaná averzia voči tabuizovaniu akýchkoľvek tém v Európskej únii, môže vyvolať úsmev na perách nejedného euroobčana. Únia, ktorá sa vo svete stala priam synonymom politickej korektnosti, regulácie nevyhovujúcich názorov, šikanovania svojich obyvateľov, už aj za stopové prvky konzervatívneho verbálneho prejavu, nezmyselných byrokratických nariadení a sociálneho inžinierstva, sa rozhodla hrať svoju dávno odloženú propagandistickú rolu liberálnej a benevolentnej dutej vŕby. Chce teraz opäť načúvať hlasu svojho ľudu. Legitímna otázka, pri všetkom jej pokrytectve a ideových prechmatoch od 50. rokov však je: prečo to robí a čo vlastne zamýšľa?

Reforma skončila, nech žije nová reforma!

Ani ochorenie Covid-19 a následné štátne obmedzenia občianskych slobôd neodradili predstaviteľov EÚ od neustáleho generovania nových bombastických európskych vízií, zabalených do zvyčajných fráz a krkolomného newspeaku. Vyzerá to skôr tak, že celoplošne zavádzaný výnimočný stav na nich pôsobí ako konzumácia energetických nápojov. Priam prekypujú nápadmi. David Sassoli, predseda europarlamentu radostne volá: „Uvádzame novú éru reforiem.“ Po šesťdesiatročnom neustálom reformovaní celej Európy…

Tentokrát prichádzajú naši bruselskí vládcovia s Konferenciou o budúcnosti Európy, ktorej plán podpísali 10. marca predstavitelia európskych inštitúcií v Bruseli. O čo vlastne ide? Podľa oficiálnych informácií leží predstaviteľom EÚ na srdci budúcnosť únie natoľko, že sa rozhodli poradiť s európskym všeobecným ľudom o tom, akým smerom by sa mala v budúcnosti EÚ vybrať, aké reformy uskutočniť a k akým zmenám pristúpiť. Toto otvorenie celoeurópskej diskusnej agory by malo vypuknúť 9. mája, na tzv. Deň Európy.

Samozrejme, zvláštne je už to, že európski predstavitelia hovoria o nejakej diskusii v útvare, ktorý neustále potláča partikulárne ideologické a politické rozdiely a ktorého priam hmatateľným cieľom je sekulárno-ideologická glajchšaltácia všetkých zúčastnených provincií. Doteraz sa čo i len náznak kultúrno-ideologického odporu (viď Maďarsko alebo Poľsko) hodnotil v Bruseli ako vážna ideologická heréza. Je pravdepodobné, žeby sa odrazu celé smerovanie EÚ stalo predmetom nejakej voľnej diskusie? Čo pod týmto pojmom vlastne predstavitelia únie chápu?

Deklaráciu o konferencii podpísala samotná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, aj predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a nechýbal ani momentálny predseda Rady Európskej únie, portugalský premiér António Costa. Osoby, ktoré si nepotrpia práve na politicky nekorektnú debatu a netolerantný humor. Pokiaľ tvrdia práve oni, že debata nebude mať žiadne tabu, tak by európski občania mali spozornieť. Totiž, medzi tým, čo si predstavujú ako tabu občania, a tým, čo si predstavujú ako tabu európski lídri, môže byť niekedy zásadný rozdiel.

Chcú skutočne poznať naše názory?

Diskusie by sa podľa schváleného dokumentu mali odohrávať na celoeurópskej, štátnej, aj regionálnej úrovni. Podľa oficiálnych dokumentov je cieľom diskusií zistiť, čo od Európskej únie občania do budúcnosti očakávajú. Ako však chcú túto diskusiu vôbec viesť? Kto sa jej zúčastní? Všetci obyvatelia zaiste nie, to nie je po technickej stránke možné. Už Aristoteles vo svojej Politike chápal, že tzv. demokracia je možná v polis s maximálne niekoľkými desiatkami tisíc obyvateľov. Každý skrátka nebude môcť diskutovať.

A kto teda bude diskutovať o budúcnosti EÚ? Napríklad na Slovensku? Presne to povedať nevieme, ale zaiste vieme, kto sa tejto diskusie určite nebude môcť zúčastniť – extrémisti, nacionalisti, tzv. hejteri, hoaxeri, konšpirátori a podobná netolerantná háveď. Alebo si vie niekto predstaviť, že k diskusii napríklad v Nemecku, budú pripustení skutočne všetci? Všetky časti možného názorového spektra? Takto to s tou diskusiou v Bruseli zaiste nemysleli. Ak áno, tak by to bolo popretie všetkého, čo doteraz EÚ na tomto poli predviedla. Skôr to však vyzerá na to, že sa všetko odohrá nielen presne tak ako doteraz, ale že sa výber názorov, ktoré budú prípustné, ešte trochu zredukuje.

O tom, že nepôjde o prezentovanie názorov, ktoré by narúšali doterajšiu koncepciu EÚ svedčí aj skutočnosť, že predstavitelia EÚ pri podpisovaní dopredu deklarovali, čo vlastne môžu občania diskusiou dosiahnuť: môžu odobriť výrazné zmeny a dať únii nové kompetencie.

Takže teraz to už začína byť jasné a je koniec zmätkom nedorozumenia. Nejde teda o to, že by naši vládcovia snáď nevedeli čo ďalej, ale o to, že to vedia až príliš dobre a len chcú dať svojej unifikačnej mánii zdanie všeľudovej legitimity. Chcú viac moci pre Brusel, viac kompetencií pre centrálnu byrokraciu a sociálnych environmentálnych inžinierov. Diskusia potom bude o tom, či to prejde alebo nie, a nie o tom, čo vlastne chcú občania. Lídri to nakoniec priznávajú celkom otvorene, napriek diskusnej fasáde:

Je nutné dať Európe nástroje, ktoré potrebuje. Potrebujeme legislatívne zmeny a zmeny základných zmlúv,“ oznamuje predseda europarlamentu David Sassoli. Jeho snom sú napríklad nové kompetencie v oblasti spoločnej zdravotníckej politiky.

A o čom sníva Ursula? Počúvajme: „Mojim snom je Európa, ktorá je lídrom v zelenej a digitálnej transformácii.“ Krásne sny… Pre niekoho možno strašidelné. Po podpísaní dokumentu však dodala: „Ale teraz chceme počuť, o čom snívajú Európania.“

Chce to skutočne počuť? Môžeme o tom s úspechom pochybovať. Pretože to, čo by mohla počuť, by ju totiž vôbec nemuselo potešiť. Čo ak Európania náhodou snívajú o Európe bez migrantov, bez mešít vo svojich mestách, bez LGBT výchovy na školách, bez politickej korektnosti v médiách, bez ospravedlňovania sa za svoje dejiny? Čo ak snívajú o takom Paríži, aký bol v roku 1950, Ríme aspoň ako v roku 1960 alebo Madride ako v roku 1970? Čo ak sú to popierači klimatickej núdze alebo korona-opatrení? Ako by potom mohla ona s takýmito spoluobčanmi snívať o „zelenej a digitálnej transformácii“ a predseda parlamentu o „spoločnej zdravotníckej politike“?

Ale pretvárka pokračuje, pretože euro-lídri oznamujú, že „akákoľvek reforma bude vychádzať priamo od občanov.“ Skutočne? A ktorá reforma v EÚ kedy vyšla priamo od občanov? Nech skúsia vymenovať aspoň jednu. Portugalský premiér Costa uviedol, že si uvedomujú nejednotnosť vízií pre budúcnosť Európy, čo by však mala vyriešiť nastávajúca všeľudová debata a konferencia. A dodáva: „Bez akýchkoľvek tabu.“

dokončenie v II. časti


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!