Erdogan pozýva pápeža Františka na slávnostný obrad v Hagii Sofii


27. júla 2020
  Krátke správy - Cirkev

V súvislosti premeny starovekého kresťanského chrámu Hagia Sophia na mešitu pozval turecký prezident Erdogan viacerých svetových vodcov, vrátane pápeža Františka na návštevu Istanbulu, aby sa stali svedkami tejto výnimočnej udalosti.

Podľa francúzskej katolíckej spravodajskej agentúry i.Media prezident Erdogan pozval pápeža Františka aj na otvárací ceremoniál islamskej modlitby.

Hagia Sophia bola postavená v 6.storočí ako kresťanská katedrála, v roku 1453 zničili Byzantskú ríšu Osmani. Do roku 1934 bola Hagia Sophia mešitou, od roku 1934 bola múzeom.

Turecký denník Hürriyet uviedol, že piatkových modlitieb v Hagia Sophia sa zúčastnilo 1500 ľudí, Erdogan navštívil Hagiu Sophiu, aby osobne dozrel na práce v súvislosti s premenou Hagia Sophia na mešitu. Všetky kresťanské mozaiky a fresky v Hagia Sophia budú počas moslimských modlitieb zakryté.

Erdogan pozval do Hagie Sophie všetkých „aj veriacich aj neveriacich” ľudí. Kresťania sú pobúrení zmenou Hagia Sophia na mešitu, aktívne proti tureckým aktivitám vystupujú najmä Gréci, ktorí požadujú, aby svetoví lídri turecké kroky jednoznačne odsúdili, pretože Turecko sa odkláňa od hodnôt sekulárneho štátu a zásad tolerancie a pluralizmu.

Grécka pravoslávna cirkev požiadala, aby každá pravoslávna cirkev spustila zástavy na pol žrde a jej členovia večer spievali akatistické hymny. Pre katolíkov, ktorí nie sú oboznámení s akatistickou hymnou, sa odporúča recitácia ruženca, pretože obe modlitby prosia Matku Božiu o jej príhovor.

BK