Emeritný pápež Benedikt XVI. v najnovšom rozhovore ostro kritizuje nemeckú cirkev


27. júla 2021
  Krátke správy - Cirkev

Emeritný pápež Benedikt XVI. vyjadril znepokojenie nad nedostatkom viery v nemeckých cirkevných inštitúciách. Stalo sa tak pri rozhovore na diaľku s novinárom Tobiasom Winstelom z magazínu Herder Korrespondenz, ktorý sa konal pri príležitosti okrúhleho 70. výročia Benediktovej vysviacky.

V cirkevných inštitúciách, ako sú nemocnice, školy, či charitatívne ústavy, je v rozhodujúcich pozíciách mnoho ľudí, ktorí nezdieľajú vnútornú cirkevné poslanie a v mnohých prípadoch tak zahmlievajú svedectvo takejto inštitúcie“, nechal sa Benedikt počuť a dodal, že mnoho textov vyprodukovaných nemeckou katolíckou cirkvou bolo zjavne vyprodukovaných ľuďmi, ktorých viera je „inštitucionálna“.

Emeritný pápež pokračuje: „Pokiaľ z inštitucionálnych cirkevných textov prehovára iba úrad, ale nie srdce a duch, dovtedy bude pokračovať exodus zo sveta viery. “

Benedikt zaspomínal na svoju poslednú návštevu Nemecka v úlohe hlavy katolíckej Cirkvi. Už vtedy kritizoval dávanie prílišnej váhy na „organizovanosť a inštitucionálnosť“ v nemeckej cirkvi na úkor „otvorenosti voči Bohu“. Počas svojho príhovoru v meste Freisburg tiež vyzval Cirkev, aby sa konečne „odpútala od svetskosti“.

V rozhovore, ktorý vyjde v tlačenej podobe v auguste tiež Benedikt varoval veriacich pred nebezpečenstvom uzatvárania sa do „čistej doktríny“. Hovorí, že takéto pokusy sú „úplne nerealistické“. Pokračuje:

Doktrína, ktorá by existovala ako prírodná rezervácia oddelená od každodenného sveta viery a jej potrieb, by bola zároveň opustením samotnej viery.“

Emeritný pápež na seba v posledných rokoch už viac krát upozornil. Stalo sa tak napríklad pri jeho vlaňajšej ceste do rodného Nemecka, kedy sa šiel rozlúčiť so svojim starším bratom Georgom, ktorý  bol v tom čase už v zlom stave a onedlho potom aj zomrel. V roku 2019 sa dokonca ozval až dva krát a sekulárne médiá jeho výstupy vždy označovali za kontroverzné. Niet sa čo čudovať: najprv napísal list v ktorom odsúdil sexuálnu revolúciu zo 60. rokov, ktorá je podľa jeho slov zodpovedná za súčasné sexuálne škandály v Cirkvi a následne bol spoluautorom knihy, ktorá volala po zachovaní kňazského celibátu.

MG

Zdroj: NCR

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!