Ekonóm Juraj Karpiš: Pokiaľ bude inflácia trvať ďalej, ľudia stratia polovicu úspor


22. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Slovenský ekonóm Juraj Karpiš, predseda Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, prehovoril na 9. ročníku konferencie Vyšehradského fóra v Prahe, ktorého sa zúčastnilo 1 400 ľudí a ďalších 5 000 záujemcov sledovalo konferenciu on-line.

Karpiš kritizoval finančný systém založený na nekrytých peniazoch s núteným obehom, ktoré považuje za hlavnú príčinu posledných ekonomických kríz:

Peniaze sú dnes čisto politickým nástrojom. Tým, že politici vytvárajú množstvo nových peňazí, vstupujú úplne zásadným spôsobom do ekonomiky. Pokiaľ sa niečoho skutočne bojím, tak sú to zásahy štátu do ekonomiky. Menej sa bojím ekonomických následkov pandémie než toho, ako štát dnes zachraňuje ekonomiku tým, že vytvára nové peniaze.“

Vyjadril sa aj k prebiehajúcej inflácii a možnej obrane voči nej:

Rozbiehajúca sa cenová inflácia nebude prechodná, ako sa všetci modlia. Zmenili sa inflačné očakávania, nízke ceny sú minulosťou, začínajú rásť úroky a dlhový domček z kariet sa začne rúcať.“ Za určitú ochranu kúpnej sily považuje Karpiš investície do drahých kovov. Súčasná miera inflácie bude podľa neho trvať ešte niekoľko rokov. Pokiaľ zostane inflácia na hodnote okolo 5 % dlhšie ako 10 rokov, ľudia stratia polovicu úspor.

Inflácia podľa neho „trestá spotrebiteľov a odmeňuje špekulantov, vyjedá kapitálové zásoby v spoločnosti, mätie podnikateľov a ochudobňuje pracujúcich“. Následkom bude „nízky ekonomický rast, obrovský dlh a rozhnevaná stredná trieda. To nie je dobrá kombinácia.“

BM

Zdroj: iDnes.cz, ČTK, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!