Dvadsaťjedenročný maďarský študent prisahal vernosť Islamskému štátu a pripravoval teroristické útoky


9. júna 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Minulý týždeň v maďarskom meste Kecskemét zasahovala Protiteroristická jednotka (TEK) proti 21-ročnému študentovi druhého ročníka Budapeštianskej ekonomickej univerzity, ktorého súd vzal do väzby.

Mladý chlapec Kende V., absolvent piaristického gymnázia, z dobre situovanej rodiny, otec uznávaný právnik, bol medzi spolužiakmi známy ako tichý, uzavretý chlapec, a  spolužiaci o ňom hovorili, že je typ, ktorý by neublížil ani muche. Keďže na univerzite od marca minulého roku prebiehalo väčšinou diaľkové štúdium, Kende trávil prakticky celý čas pred počítačom v rodinnom dome v Kecskeméte. Sledoval hlavne heslom chránené stránky dark web radikálnych islamských organizácií a komunikoval s vojakmi (teroristami) Islamského štátu. Od nich sa učil, ako vyrobiť rúrkovú bombu naplnenú klincami, ktorou by mohol spôsobiť obrovské škody. Kende V. plánoval dva teroristické útoky: jeden na štadióne Ferenca Puskása v Budapešti, kde chcel na majstrovstvách Európy použiť rúrkovú bombu, ktorú už aj začal stavať vo svojom dome. Druhým miestom mali byť pešie ulice na brehu Balatonu, kde hodlal silným vozidlom vraziť do davu dovolenkárov a turistov. Ak vezmeme do úvahy enormný záujem o zápasy Majstrovstiev Európy a obrovskú popularitu Balatonu môžeme konštatovať, že boli ohrozené životy tisícov Maďarov a cudzincov.

Podľa Kendeho advokáta jeho klient popiera, žeby plánoval teroristické útoky na masových podujatiach v Budapešti a na Balatone. Nespochybnil však údaje na elektronických nosičoch dát, ktoré boli Kendemu zaistené a ktoré údajne dokazujú prípravu teroristických činov.

Podľa veliteľa Protiteroristickej jednotky bol Kende ochotný pri samovražedných bombových útokoch za svoje extrémistické ideály zomrieť v nádeji na získanie „raja“ so 72 pannami. (Podľa islamskej viery je odmenou pre mužov, ktorí zomrú ako „mučeníci“, v posmrtnom živote 72 panien.)

MH

Zdroj: magyarnemzet.hu, hirado.hu, titulný obrázok – Pixnio

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!