Duda ostáva v čele Poľska. LGBT smúti


13. júla 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Pred niekoľkými minútami sa objavili v Poľskú prvé výsledky, ktoré potvrdili, že súčasný prezident Andrzej Duda porazil v II. kole prezidentských volieb svojho protikandidáta, varšavského primátora Rafala Trzaskowského z opozičnej proeurópskej Občianskej platformy. Ukazujú to výsledky z 99,97% volebných miestností.

Súčasný prezident Andrzej Duda získal dosiaľ  51,21% hlasov, Rafal Trzaskowski získal 48,79% hlasov. Voliť prišlo približne 70% voličov. Víťazstvo Andrzeja Dudu znamená upevnenie pozícii vládnej strany Právo a spravodlivosť.

„Je to vynikajúce. Mnohokrát ďakujem, nech žije Poľsko. Drahí, videli ste úžasnú účasť voličov, takmer 70%. Vyhrať voľby s takouto účasťou je neuveriteľná správa. Som veľmi dojatý. Ďakujem všetkým z celého srdca,” uviedol Andrzej Duda po oznámení prvých relevantných údajov o výsledkoch prezidentských volieb.

Podľa odborníkov sa včerajšej voľby prezidenta zúčastnilo najviac voličov od pádu komunistického režimu, hlasovalo viac ako 30 miliónov voličov.

Pre konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť má zotrvanie Dudu v prezidentskom kresle zásadný význam. Opozičný prezident by totiž mohol vetovať návrhy poľského parlamentu a Právo a Spravodlivosť by nemala v parlamente dostatok hlasov, aby veto prezidenta prelomila.

Porážka Trzaskowského už vyvoláva negatívnu reakciu v liberálnych a LGBT kruhoch nielen v Poľsku, ale aj v Európe. Liberáli a LGBT komunity v Európe i Poľsku  však budú musieť výsledky demokratických volieb v Poľsku akceptovať.

BK