Drvivá väčšina vražedných strelcov na školách sú mládenci bez otcov


1. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Kľúčovým spoločným znakom väčšiny masových strelcov v Spojených štátoch je ten, že sú to muži, ktorým v živote chýba postava otca, hovorí autor Warren Farrell.

Osoby, ktoré hromadne strieľajú najmä na školách, bývajú väčšinou chlapci, ktorí sú samovražední, depresívni a bez otca.

Medzi nich patril aj strelec v škole v Indianapolise, ktorý nemal otca, pretože v ranom dospievaní spáchal samovraždu. V inom prípade Stephen Paddock, ktorý pri masovej streľbe v Las Vegas zabil 58 osôb, zažil uväznenie svojho otca a dlho ho nevidel. Adam Lanza, ktorý podľa úradov spáchal masaker streľbou v Newtowne v štáte Connecticut v roku 2012, tiež často nevidel svojho otca, pretože rodičia boli rozvedení. (Aj nórsky masový vrah Anders Breivik, ktorý 22. júla 2011 zabil 77 ľudí, vyrástol bez otca).

Samozrejme, že väčšina chlapcov, ktorí majú veľmi problémové detstvo, sa nakoniec nestanú masovými strelcami.

„Čo si však myslíme o masových streľbách je to, že ide o ľudí, ktorí sú hlboko zranení. Neuvedomujeme si, že všetci títo ľudia sú zranení už ako chlapci, zbavení svojich otcov, ktorí ťažko prežívajú, že sú zanedbávaní, prehliadaní a depresívni,“ uviedol Farrell, predseda Koalície pre vytvorenie Rady Bieleho domu pre chlapcov a mužov. A ak ich včas podchytíme, môžeme tým udalostiam aspoň v niektorých prípadoch zabrániť, chlapca podchytiť v štádiu, keď prežíva veľký zármutok a zároveň zachrániť aj seba. Máme teda situáciu, v ktorej môžu získať obidve strany.

MH

Zdroj: whitehouseboysmen.org