Dr. Aardweg: Homosexualita je liečiteľná -

Dr. Aardweg: Homosexualita je liečiteľná

M.R.
19. septembra 2019
  Spoločnosť  

Dr. Gerard J.M. van den ARDWEG ako odborník na homosexuálnu problematiku zodpovedal niekoľko otázok.

Foto: psychológ Dr. G. van den Aardweg

Sexuológovia tvrdia, že homosexualita je vrodená a nedá sa liečiť. V ČR nie je známy prípad liečenej alebo vyliečenej homosexuálnej orientácie. Aké sú s tým skúsenosti v Holandsku?

„Touto otázkou sa cítim trochu zaskočený, pretože som psychológ. Ale tvrdenie, že homosexuálna orientácia je vrodená, je prekonané a platilo tak pred 10 – 15 rokmi. Vedci v posledných desaťročiach preukázali, že u homosexuálov neexistujú žiadne genetické ani hormonálne odchýlky. Sexuológovia, ktorí tvrdili, že homosexualita je vrodená a nedá sa liečiť, jednoducho mali málo poznatkov. A to je obecný problém sexuológie, že totiž nedisponuje dostatočným rozsahom znalostí. Proste sa rozšíri názor, bez toho aby bol podložený skutočným výskumom a štúdiom. To, že v Čechách nie je známy žiadny prípad vyliečenej homosexuálnej orientácie ešte neznamená, že taký prípad neexistuje. Výliečený človek asi ťažko o tom napíše článok do novín.  Je to viac menej náhoda, keď sa o tom človek dozvie. Pokiaľ sa taká vec stane, nedostane sa to príliš ľahko na verejnosť. Ale nedávno salzburský biskup Laun usporiadal na túto tému konferenciu, na ktorej svedectvo takto vyliečeného človeka zaznelo.

Americký psychlológ Robert Spitzer publikoval štúdiu o možnosti zmeny sexuálnej orientácie tzv. vedomou snahou, čo je zrejme blízke tomu, o čom hoovoríte. Uvažujete o spojení skúseností viacerých odborníkov a o ich rozšírení a zobecnení vo svetovej praxi?

„Ešte som svoje poznatky nepublikoval, iba som sa o nich zmienil v rozhovoroch s novinármi. Pracujem na odbornej štúdií a dúfam, že vyjde na ďalší rok. Taktiež biskup Laun teraz vydáva knihu, kde uvádza príklady aj z mojej klinickej praxe, dokladajúci, že zmena sexuálnej orientácie je reálna. Zaujímavé na tom je, že samotný doktor Spitzer bol jeden z tých, ktorí sa homosexuálov zastávali. Keby sa však ukázalo, že môj syn je homosexuál, poslal by som ho za Robertom Spitzerom.“

Existujú aj iné možnosti liečby homosexuality než psychologickými metódami?

„Samozrejme, napríklad metódy spojené s konverziou, s prijatím viery, keď sa človek stáva menej egoistickým, menej arogantným.“

Predseda českého Združenia homosexuálne orientovaných občanov Jiří Hromada pred časom vyslovil prianie sa z homosexuality vyliečiť a dostal tip na vás. Prejavil záujem o vašu terapiu?

„Nie, neprejavil, takí ľudia to naopak odmietajú. Jeho prianie asi bolo mienené skôr ironicky.“

Ako je možné, že homosexualita, ktorá desiatky rokov bola školským príkladom deviácie, bola zrazu úplne vyškrtnutá zo zoznamu chorôb?

„Má to na svedomí Americká psychologická spoločnosť, ktorá túto deviáciu zo zoznamu chorôb pod tlakom homosexuálnej loby v roku 1973 vyškrtla. Vtedy v nej pôsobil už zmienený dr. Spizer, ale ten potom, už ako profesor na Kolumbijskej univerzite štátu New York, urobil radu šetrení a zistil, že najmenej 30 mužov radikálne zmenilo svoju sexuálnu orientáciu. Napísal o tomto svojom výskume článok do American Psychological Journal, čo malo veľký odborný ohlas, pretože tento časopis patrí k najvýznamnejším vo svetovom meradle. Ale zároveň bol vystavený silnému politickému nátlaku a pokusom tieto výsledky spochybniť. Odborníci si skrátka môžu medzi sebou povedať, čo chcú ale majú si to nechať pre seba. Iba málo ľudí má odvahu verejne vystúpiť s nekonformnými názormi. Vydavatelia ani tlač nie sú slobodní.“

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Americký biskup sa ospravedlnil za to, že označil Bidena za hlupáka

Tradicionalistická púť do Chartres už druhý rok láme rekord. Záujem stále narastá napriek (alebo kvôli) Traditionis custodes. Príde aj kardinál Müller

Populárna kniha Eduarda Habsburga učí, ako by mal katolík žiť svoj život

Od obecné filozofické myšlenky ke konkrétním zločinům