Donald Tusk sa obáva: Poľsko môže odísť z EÚ skôr, ako sa niekto nazdá


11. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Známy poľský proeurópsky liberál a bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk, bije na poplach. Predmetom jeho obáv však nie je paradoxne nákazlivosť poľského odporu voči Bruselu, ani jeho ideologická nebezpečnosť, ale fakt, že čoraz viac politikov súčasnej národne-konzervatívnej vlády začína hovoriť o možnom odchode Poľska z EÚ. Pre televíziu TVN24 uviedol, že „Poľsko môže z EÚ odísť skôr, ako sa niekto nazdá.“

Podľa liberálnych schém by sa vlastne EÚ mala radovať, že sa zbaví neposlušného školáka a Poľsko by naopak malo nariekať, že bude vylúčené. Realita je však iná. Ako už musel priznať francúzsky prezident Macron, prichádzajú roky, v ktorých bude EÚ závislá aj od peňazí z východnej Európy, pretože strata britského príspevku je značná. To vie aj starý európsky „aparátčik“ Tusk a preto je nesvoj.

Tusk reagoval aj na štvrtkové vyhlásenie Marka Suského, miestopredsedu parlamentného klubu najsilnejšej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorý prirovnal EÚ k Sovietskemu zväzu a k hitlerovskej okupácií: „Prirovnanie Bruselu či Európskej únie k Sovietskemu zväzu alebo hitlerovskej okupácii, také slová nezostanú bez následkov, nie sú beztrestné. Ničia našu povesť v Európe.“

V stredu zase šéf parlamentného klubu PiS Ryszard Terlecki povedal, že Poľsko „musí hľadať drastické riešenia“ vo vzťahu s EÚ a uviedol príklad Britov, ktorým „nevyhovovala diktatúra bruselskej byrokracie a tak odišli“. Čo následne Tarlecki síce zmierňoval, ale samotná nálada vládnych politikov je podľa Tuska jednoznačná: „Väčšina z nich je presvedčená, že Únia je v najlepšom prípade nepríjemnou nutnosťou.“ A zároveň však premýšľajú, ako sa zbaviť „bruselskej okupácie“ a „oslobodiť Poľsko“.

Táto averzia je samozrejme ľahko pochopiteľná. Arogantné správanie Bruselu, ktorý nadraďuje platnosť európskej legislatívy nad legislatívu suverénnych štátov, nanucovanie ľavicovo-liberálnej ideológie s výhľadom na skorú budúcnosť, v ktorej budú štáty z východnej Európy čistými platcami, to je dostatočná várka na spustenie mechanizmu poľského odchodu z EÚ.

Nie je zaiste náhoda, že Donald Tusk sa vrátil po dvojročnom prešľapovaní do poľskej politiky práve teraz v lete. Situácia sa začína vyhrocovať a bruselskí aparátnici zrejme usúdili, že je čas nasadiť starého harcovníka. Ten po návrate do politiky okamžite pateticky vyzval na súboj Jaroslawa Kaczyńskeho a vyzval ho, aby „opustil svoj brloh“. Touto kŕčovito bodrou ľudovou „hantírkou“ chce zrejme zo seba zmyť mastné škvrny bruselského byrokratického oleja, v ktorom sa celé roky kúpal.

Liberálna kamarila sa dala okamžite do práce, nazvala ho „otcom opozície“ (pamätáme si na podobného a skrachovaného „gazdu pravice“), prisúdila mu „elektrizujúci vplyv“, prieskumy ho okamžite s jeho stranou Občianska platforma prihrali na čelo opozície a zrejme mu budú ďalej robiť povinnú kampaň na príkaz liberálnych európskych elít. Tuskov strach však svedčí o tom, že všetko zrejme nepôjde tak hladko.

BM

Titulný obrázok – wikimedia commons

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!