Dnes jedine pápež František hovorí o mieri a zastavení „špirály násilia a smrti“ - Christianitas

Dnes jedine pápež František hovorí o mieri a zastavení „špirály násilia a smrti“


3. októbra 2022
  Krátke správy

Pápež František sa odklonil od tradičného komentovania úryvku z evanjelia čítaného v danú nedeľu a priamo hovoril o vojne na Ukrajine. Pripomenul veľké utrpenie ukrajinského ľudu. – Niektoré činy nemožno nikdy ospravedlniť,“ uviedol pápež.

Pápež František
zdroj: wikimedia commons

Opätovne vyzývam, aby sa okamžite dosiahlo prímerie. Nech umlknú zbrane a nech sa hľadajú podmienky na začatie rokovaní, ktoré by mohli viesť k riešeniam, ktoré nebudú vynútené silou, ale dohodnuté, spravodlivé a stabilné. A budú také, ak budú založené na rešpektovaní posvätnej hodnoty ľudského života, ako aj suverenity a územnej celistvosti každej krajiny a práv menšín a oprávnených záujmov,“ povedal Svätý Otec.

Zdôraznil, že ďalšie konanie v rozpore so zásadami medzinárodného práva predstavuje riziko jadrovej eskalácie, „až sa obávame nekontrolovateľných a katastrofických následkov v celosvetovom meradle“.

Moja výzva je adresovaná predovšetkým prezidentovi Ruskej federácie, ktorého prosím, aby zastavil túto špirálu násilia a smrti, a to aj v záujme svojho ľudu. Na druhej strane, hlboko zarmútený obrovským utrpením ukrajinského ľudu v dôsledku prežitej agresie, s rovnakým presvedčením vyzývam prezidenta Ukrajiny, aby bol otvorený serióznym mierovým návrhom.

Dôrazne vyzývam všetkých medzinárodných aktérov a politických lídrov štátov, aby urobili všetko, čo je v ich silách, na ukončenie prebiehajúcej vojny bez toho, aby sa nechali zatiahnuť do nebezpečnej eskalácie a aby podporovali iniciatívy na dialóg,“ povedal František. Vyzval na využitie všetkých diplomatických nástrojov na ukončenie tejto obrovskej tragédie.

Dôverujme v Božie milosrdenstvo, ktoré môže zmeniť srdcia, a v materinský príhovor Kráľovnej pokoja, keď vznášame prosby k Panne Márii Ružencovej z Pompejí a duchovne sa spájame s veriacimi zhromaždenými v jej svätyni a v mnohých častiach sveta,“ povedal pápež pred modlitbou Anjel Pána a udelením apoštolského požehnania.

MH

Zdroj: tkkbs.sk, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Byzantský mystik Gregor Palama vo svetle katolíckej viery (Druhá časť)

Nominalizmus a jeho důsledky – VI

Slovenský konzervativizmus už nepotrebuje diskusie, potrebuje kontrarevolúciu

Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?