Disney varuje pred stereotypmi. Trpaslík a sedem Snehulienok


18. októbra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Spoločnosť Disney, známy producent kreslených filmov, označil niektoré filmy vlastnej produkcie ako nebezpečné z dôvodu stereotypného pohľadu na svet alebo rasizmu. Groteskné sebabičovanie mrská napríklad na film Kniha džunglí (1967), alebo Peter Pan (1953).

„Tieto stereotypy boli nesprávne vo svojej dobe a zostávajú zlé aj dnes,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť Disney. Spoločnosť však namiesto odstránenia materiálu považovaného za rasistický alebo stereotypný radšej zdôrazňuje ich škodlivý vplyv. V mene vyššieho dobra diskusie a budovania otvorenej spoločnosti. Tieto varovania sa vyrojili po dôkladnej spolupráci aj so súdruhmi z iných spriatelených kolektívov.

Napríklad v Petrovi Panovi neušlo pozorovateľom stereotypné zobrazovanie indiánov bez zdôraznenia ich kultúrnej rozmanitosti. Navyše rozprávajú “nezrozumiteľným jazykom”. V Knihe džunglí je zas zobrazený kráľ Louie typickým rasistickým pohľadom tej doby.

Vzhľadom na posledné kroky revolúcie môžeme očakávať pridávanie filmov na “index”. Možno príde aj ospravedlnenie za to, že všetkých 7 trpaslíkov bolo mužského pohlavia, a zástupkyňa ženského pokolenia, síce krásna, bola iba jedna. V rámci spravodlivejších kvót by sa mohol nahrať remake filmu s názvom “Trpaslík a sedem Snehulienok”.

MV

Zdroj: PCH24