Dánsky parlament prijal zákon o vyhostení utečencov


9. júna 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Vo štvrtok 3. júna prijal parlament Dánskeho kráľovstva zákon, podľa ktorého budú žiadatelia o azyl v tejto krajine vyhostení mimo Európsku úniu do niektorej z „partnerských krajín“, zrejme Rwandy. Tento zákon podporilo 70 poslancov tamojšieho parlamentu, proti bolo 24.

Podľa tohto zákona má dánska vláda v partnerskej africkej krajine vybudovať detenčné centrá, kam sa majú utečenci posielať. Slová vládneho hovorcu pre imigračné záležitosti, Rasmusa Stoklunda, sú rázne:

Ak požiadate o azyl v Dánsku, vedzte, že budete poslaní do krajiny mimo Európy, takže dúfame, že ľudia prestanú vyhľadávať azyl v Dánsku.“

Samozrejme, tento zákon rozzúril médiá, Európsku úniu, OSN a hlavne všadeprítomné nátlakové skupiny, známe aj ako „neziskové organizácie“. Spravodajská stanica Euronews priniesla rozhovory s niekoľkými „ľudskoprávnymi aktivistami“, medzi inými Billom Frelickom z Human Rights Watch’s Refugee and Migrants Rights Division. Ten sa nechal počuť, že nový dánsky zákon je „fackou do tváre“ vládam, ktoré sa podujali na „zdieľanie väčšej zodpovednosti“ v otázke prijímania migrantov.

Pobočka Amnesty International Europe označila zákon za „značné a hanebné opustenie zodpovednosti zo strany dánskych politikov“.

Dánsko je svojou pomerne tvrdou imigračnou politikou známe už desať rokov. Tento bohatý škandinávsky národ má rozhodne jednu z najtvrdších protiimigračných legislatív v celej Európskej únii. Tieto zákony sú však reakciou na dlhodobejší trend po celej Európe a sú reakciou na negatívne skúsenosti s neeurópskymi žiadateľmi o azyl v krajinách EÚ. Dánsku spoločnosť k týmto krokom môže rovnako tak tlačiť podvedomá obava o demografickú zmenu národa. Podľa údajov ešte z roku 2014 tvorili 8 % obyvateľov tohto kráľovstva imigranti a polovica z tohto počtu bola moslimského vierovyznania.

MG

Titulný obrázok – Flickr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!