Čo tak stavať krásne veterné mlyny?

John Horvat II.
24. júna 2021
  Spoločnosť  

Zdroj: Flickr

Prichádza nový zelený svet, v ktorom sa aktivisti snažia presadiť svoju ekologickú agendu. Súčasná americká administratíva zavádza reformu „infraštruktúry“, v rámci ktorej sa bude usilovať urýchlene rozvíjať zdroje zelenej energie, najmä veterné mlyny a solárne panely, ktoré dnes najviac „letia“.

Nie každé úsilie o vybudovanie nového zeleného sveta si zasluhuje uznanie. Boj o čistú veternú energiu čelí protivetru, ktorý ohrozuje ich budúcnosť.

Zdá sa, že veterné mlyny majú všetko, čo treba. Táto technológia je teraz na vrchole, pretože turbíny sú stále efektívnejšie. Veterné mlyny majú dostatok finančnej podpory. Zelená energia je najnovším a najväčším aktívom v každom investičnom portfóliu. Veterná energia je dnes populárna, pretože podľa všetkého až 70 % verejnosti ju uprednostňuje.

Nežiaduce veterné mlyny

Veľkým problémom moderných veterných mlynov je to, že sú škaredé. Nikto ich nechce mať za svojím domom. Nadrozmerné obrovské vrtule na oblohe sú nevzhľadné, protivne hlučné a nežiadúce.

Komunity a obce odmietajú projekty veterných mlynov. Stovky miestnych samospráv odolali pokušeniu prejsť na zelené veterné mlyny. Plán prezidenta Bidena investovať do infraštruktúry 2,3 bilióna dolárov počíta s „desiatkami tisíc veterných turbín“. Problémom je nájsť miesta na ich vybudovanie, nie peniaze.

Je paradoxom, že čím je štát modrejší (teda čím väčšiu prevahu v ňom majú „demokrati“), tým nepriateľskejšie sa k nim stavajú. Napríklad v New Yorku prijali úradníci politiku, ktorá by sa dala nazvať „kašľať na ľudí“. Keďže toľko komunít odmietalo veterné projekty, administratíva starostu Cuoma prijala opatrenia, ktoré vládnym úradníkom umožňujú prelomiť veto samospráv a vydávať povolenia pre veľké projekty.

V Kalifornii čelia ekologickí aktivisti podobnej dileme. Väčšina vývojárov čistej energie sa vzdala a prestala hľadať významné lokality pre nové veterné projekty práve kvôli odporu miestnych obyvateľov. V Sene nefúka žiadny vietor zmeny. Stavba turbíny vo Vermonte demokratického senátore Bernieho Sandersa sa zastavila.

Liberáli to majú skutočne ťažké, keď chcú praktizovať, čo kážu. Pokiaľ ide o vietor, ich starostlivosť o životné prostredie sú len plané reči.

Vietor je škaredá energia

V materialistickom svete ľudia zriedka uprednostnia krásu pred dolármi. Verdikt o veterných turbínach je však vynesený. Krása víťazí. Nestačí, že výroba energie uspokojuje fyzické potreby ľudí. Musí uspokojovať aj potreby duše. Veterná energia, to nie sú len pomerne malé, ale škaredé elektrárne ako v minulosti. Veterné elektrárne si vyžadujú obrovskú plochu pozemkov a výsadbu celých „lesov“ hlučných mlynov, ktoré dominujú nad krajinou.

Bohužiaľ, veterná energia je energia škaredá, bez duše. Ničí krásu životného prostredia, ktoré sa snaží zachrániť. Kdekoľvek sa nachádza, otravuje svojimi pomalými, zlovestnými pohybmi a nepríjemným zvukom. Nemožno ju ignorovať, pretože je všadeprítomná a vyžaduje pozornosť všetkých okoloidúcich.

Preto tieto neúmerne veľké veterné stroje nikto nechce. Ľudia nechcú, aby im bránili vo výhľade. Nechcú žiť na škaredých miestach, v ktorých sa hodnota nehnuteľností zníži, len čo sa tam postavia veterné mlyny. Návštevníci sa im vyhýbajú, pretože škaredé mlyny narúšajú malebnosť krajiny. Cudzie vynálezy zabíjajú aj miestnu kultúru, pretože všetky sú „na jedno kopyto“ a neberú ohľad na to, čo majú ľudia radi a čo sa im páči. Niet divu, že na mnohých miestach vyvolávajú viac kontroverzií než elektrina.

Iba veľká vláda a ľavica uprednostňujú gigantické stroje, pretože ich moderné materialistické filozofie sa na všetko pozerajú cez prizmu ekonomiky, ktorá sa len pramálo stará o duchovnú stránku veci. Sekulárni tvorcovia politiky preto ponúkajú všetky možné stimuly na to, aby Ameriku pokryli monštruóznymi veternými mlynmi a zvýšili tak výrobu energie. Socializmus je vlastne anti-metafyzická a ateistická sekta, ktorá popiera akúkoľvek transcendentnú realitu, ako je pravda, krása alebo dobro. Škaredý veterný mlyn je rovnako ako sovietska architektúra stelesnením vulgárnej a rovnostárskej filozofie života.

Zdroj: Pixabay

Veterné mlyny opäť krásne   

Inštinktívne odmietanie obrovských veterných turbín vyvoláva otázky: keď sa už tieto veterné mlyny stavajú, prečo by nemohli byť krásne? Prečo musí priemysel trvať na týchto chladných a depresívnych monštrách?

Vyrábať nádherné veterné mlyny sa skutočne dá. Známe holandské veterné mlyny boli umeleckými dielami a príkladmi úžasných inovácií. Staré mlyny stále priťahujú ľudí svojou malebnou krásou a šarmom. Predstavujú harmóniu ľudstva s prírodou. Uspokojujú potreby tela i duše. Spájajú praktické s ornamentálnym. Z takýchto spojení sa rodí kultúra a ľudia sa rozvíjajú.

Odpoveď na tieto otázky teda presahuje čisté ekonomické úvahy. Ľudia nechcú stavať krásne veterné mlyny, pretože krása je abstrakcia, ktorá v dnešnej pokrivenej škále hodnôt nemá dostatočnú hodnotu. Spoločnosť sa stala bezbožnou a hľadá iba hmotné uspokojenie a vyhýba sa kráse a dobru, ktoré majú v Bohu svoju absolútnu dokonalosť.

Avšak aj v bezbožnej spoločnosti je moderný kult škaredosti taký neprirodzený, že sa proti nemu búri ľudská prirodzenosť. Aspoň niektorí ľudia majú dosť rozumu a citu, aby odmietli odporné turbíny. To je ďalší dôvod, prečo je nevyhnutné zapojiť sa do kultúrnej vojny, aby jedného dňa aj veterné mlyny mohli byť krásne.

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!