Civiltá Cattolica: Pápež sa stále nerozhodol či nesvätiť ženatých


1. augusta 2020
  Krátke správy - Cirkev

Antonio Spadaro SJ, šéfredaktor veľmi vplyvného talianskeho jezuitského časopisu La Civiltá Cattolica, ktorý je považovaný za jedného z dôverníkov pápeža Františka, uviedol v rozhovore pre nemecký časopis Herder Korrespodenz, že pápež František počas svojho ponitfikátu nedodržiava nijaký konkrétny plán reforiem. Svätý otec, podľa Sapadaru, uvažuje o konkrétnych myšlienkach a iniciatívach s pomocou Ducha Svätého.

„Napreduje v načúvaní a premýšľaní,“ povedal jezuita. Keď podľa neho pápež František príde s myšlienkou nejakej reformy, tak je nerealizuje hneď, ale chce ju prediskutovať, premyslieť a čakať na „duchovné potvrdenie“ svojich plánov.

To sa podľa Spadaru týka aj záverov Amazonskej synody a problému okolo „viri probati“, čiže svätenia ženatých mužov. Pápež, podľa neho, sa ešte k problému nijako definitívne nevyjadril. Zaujímavé je, že Spadara to zdôraznil už viac krát. Zdá sa, že radosť konzervatívcov z toho, že na synode bol problém „ženatých kňazov“ odsunutý nabok nemusí byť dlhodobá.

Podobný postoj ako Spadaro deklarujú aj mnohí liberálni hierarchovia, vrátane kardinálov Michela Czernyho z Kanady alebo Claudia Hummesa z Brazílie.

V júni bola založená v Južnej Amerike Cirkevná konferencia amazonského regiónu, práve pod vedením kardinála Hummesa. Tá sa má zaoberať realizáciou záverov synody. Medzi nimi je aj myšlienka „viri probati“. Síce odsunutá, ale nie definitívne odmietnutá, ako tvrdí Spadaro.

BM

Zdroj: PCH24