Čínu rozzúrila budúcotýždňová návšteva taiwanského ministra na Slovensku a v Česku


22. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Kým čínsky červený drak zúrivo okliešťuje demokratický Taiwan, ostrovček si hľadá všade, kde môže priateľov a spojencov, čo Peking – tvrdiac, že Taiwan je len jeho „vzbúrená provincia“ – vždy rozzúri do nepríčetnosti. Teraz sa do centra hnevu červeného komunistického obra dostalo… Slovensko a Česko. Agentúra Reuters uvádza:

Čína vo štvrtok vyjadrila hnev po tom, čo Taiwan oznámil, že jeho minister zahraničných vecí, Joseph Wu, navštívi budúci týždeň Slovensko v rámci nezvyčajnej cesty do Európy, kedy ho cesta zavedie tiež do susedného Česka a virtuálne sa spojí aj s fórom v Ríme.“

Taiwan nemá diplomatické styky so žiadnou z európskych krajín okrem… Vatikánu. Avšak najmä v poslednom čase prejavuje zvýšený záujem o spoluprácu s demokratickými štátmi Európskej únie. Podľa hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Taiwanu, Joanne Ouovej, minister najprv zavíta na Slovensko, „na fórum organizované miestnym think-tankom“ a následne zamieri do Prahy, aby sa stretol s predsedom hornej komory českého parlamentu, Milošom Vystrčilom a pražským primátorom, Zdeňkom Hríbom.

Obaja títo českí politici pritom osobne navštívili Taiwan už minulý rok, na čo Čína zúrivo reagovala a obviňovala ich zo „zasahovania do čínskych vnútropolitických záležitostí“. Ouová na svojom brífingu pokračovala:„Budeme aktívnejšie hľadať podporu medzinárodného spoločenstva a budeme sa tešiť z posilnenia vzťahov medzi Taiwanom a demokratickými krajinami strednej a východnej Európy.“

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pchin (Wang Wenbin) vo svojom prejave v Pekingu, naopak, vyjadril „silnú nespokojnosť” s tým, že tieto dve krajiny umožnili uskutočnenie návštevy, a vyzval ich, aby „nepodkopávali politický základ bilaterálnych vzťahov“.

Kvôli čínskemu tlaku nie sú mnohé krajiny ochotné hostiť vysokých taiwanských ministrov, hoci Wu v roku 2019 navštívil Dánsko, aby vystúpil na summite o demokracii v Kodani.

Situácia v čínsko-taiwanskej úžine je historická a zlomová. The American Conservative napríklad upozorňuje, že tu svet zažíva nový „Mníchovský moment“, čím odkazuje na zbabelé ústupky štátov západnej Európy, ktoré Hitlerovi de facto obetovali svojho československého spojenca. Brániť Taiwan by za istých nešťastných okolností mohlo skutočne viesť až k čínsko-americkej vojne – a teda Tretej svetovej vojne. Na druhej strane, ak by Čína ostrov získala – zvlášť bez väčších problémov – v Tichom oceáne by ju už nemal de facto kto zastaviť, kým by opäť raz nenarazila až na samotnú Ameriku.

MG

Zdroj: Reuters, The American Conservative, titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!