Chmelár pochybuje o Matovičovom duševnom zdraví, uvažuje o páde vlády


15. októbra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

V posledných dňoch zaregistrovalo Slovensko stupňujúci sa konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom a predsedom SaS Richardom Sulíkom. Premiér Matovič niekoľkokrát obvinil Sulíka „zo zrady“, zdá sa že Sulík stráca Matovičovu dôveru.

Nebýva však zvykom, že premiér povyšuje svoje osobné problémy nad štátnu agendu. Eduarda Chmelára preto zaskočilo rozhodnutie Matoviča nevziať so sebou na summit Európskej rady štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa (SaS).

Premiér Matovič uviedol, že nemá najmenší dôvod byť „nadmieru ústretový voči SaS a jej predstaviteľom“. Keď následne Matovič uviedol, že „aj v rodine, keď platia nejaké pravidlá, platia pravidlá. Keď niekto v tej rodine potrebuje stále len ubližovať, potom aj rodina sa k nemu tak trošku ináč správa“ začal Chmelár pochybovať o Matovičovom duševnom zdraví.

Každý môže mať výhrady k ľubovolnému politikovi či štátnemu úradníkovi, Martin Klus však je v prvom rade štátnym tajomníkom rezortu zahraničných vecí a vo fungujúcom štáte sa zvykne konať podľa určitého protokolu, nie podľa nálad politikov. To, že sa Matovič cíti byť Sulíkom urazený a zaťahuje svoje súkromné pocity a problémy do vrcholnej politiky je prejavom absolútneho politického amaterizmu. Klus má na starosti európsku agendu, a z profesionálneho hľadiska mu nemožno nič vyčítať. Ak sa chce Matovič pomstiť Sulíkovi, tak určite nie cez štátnu agendu.

Matovič nemá právo takto sa správať k štátu, to nie je jeho osobný majetok, rodinné vlastníctvo, v ktorom môže trestať ústavných činiteľov ako svoje neposlušné deti. Existujú len dve možnosti. Buď sa Igor Matovič zbláznil a nie je spôsobilý na právne úkony, alebo je to hra, komu zostane v ruke Čierny Peter, a tým pádom zodpovednosť za pád vlády. V každom prípade brať si štát za rukojemníka krachujúceho vzťahu medzi Igorom a Rišom je strašná správa o stave tejto republiky.“ uviedol doslovne Chmelár.

Situácia na Slovensku je vážna, podľa niektorých by bolo najlepšie, keby sa už teraz uskutočnili predčasné voľby. Opozícia sa momentálne škodoradostne na Matovičovi zabáva a necháva ho, nech si všetky stupňujúce sa problémy vyrieši sám. Strata Matovičovej popularity v spoločnosti hrá opozícii do kariet.

BK