Chce Richard Sulík rušiť sviatky? Môžeme mu ich ponúknuť niekoľko

Branislav Michalka
17. septembra 2020
  Politika

Ešte ani „umelci“ z RTVS nestihli po sebe poriadne spláchnuť svoje „humoristické“ záchody, ktoré nás obšťastnili pri odovzdávaní cien OTO 2020 a už sa prihlásil ku slovu ďalší „umelec“ a „humorista“, ktorý je, podobne ako oni, platený z daní slovenských katolíkov – minister Richard Sulík.

Útočenie na kresťanov a ich sviatky, financované zo štátneho rozpočtu, sa zrejme stáva obľúbenou zábavou liberálnych extrémistov a tak budeme zrejme môcť očakávať podobné infantilnosti pravidelne. Podľa všetkého minimálne pri každom cirkevnom sviatku.

Richardovi Sulíkovi vadí sviatok Sedembolestnej Panny Márie a požaduje, aby si katolíci tento, podľa neho „smerácky“ sviatok, oslavovali cez víkendy. Dôvod? Oslavovanie sviatkov cez týždeň brzdí ekonomiku. Už aj tak pribrzdenú.

Suvisiaci článok

Stanú sa vdp. Kuffa a abp. Orosch obeťami novej liberálnej totality?

Zaiste, všeličo je na Slovensku pribrzdené, to však ale neospravedlňuje nevedomosť pána ministra. Nebudem vyťahovať fakt, ktorý mu už vytkli iní, že sviatok Panny Márie Sedembolestnej nevymyslel Robert Fico a že Panna Mária Sedembolestná sa nestala patrónkou Slovenska preto, lebo si to na svojom facebookovom profile želal Ľuboš Blaha. Pán minister sa zrejeme v hmlách svojej pamäti nedokázal dopátrať k dátumu, ktorý je spojený so schválením 15. septembra ako dňa pracovného pokoja.

Návrh zákona schválila vláda Vladimíra Mečiara 28. septembra 1993 a za ministerstvo kultúry ho podpísal Dušan Slobodník. S Ficom teda nemá sviatok Sedembolestnej spoločné nič, ak pominieme fakt, že aj Fico je pokrstený katolík a mal by si Pannu Máriu uctiť. 

Katolíkov však až tak nezaujíma nevedomosť pána ministra, na nevedomosti pánov ministrov sú zvyknutí a v podstate ich považujú za súčasť Božieho dopustenia, na spôsob mongolských alebo tureckých nájazdov. To, čo katolíkov zaujíma je otázka, prečo by sa mali rušiť len katolícke sviatky a nie aj rôzne ľavicové a liberálne karnevaly, ktoré pre nich nemajú žiaden význam?

Máme tu ľavicový „sviatok“ 1. mája, ktorý zaujíma len zopár pohrobkov Komunistickej strany, možno pár sociálnych demokratov a zopár alternatívnych kaviarenských ľavičiarov z bratislavských Palisád, väčšinu katolíkov však určite nie. Tí sa počas tohto „sviatku“, ktorý museli za socializmu povinne odpochodovať cez námestia, rozbehnú do prírody, naštartujú kosačky alebo idú navštíviť známych. Prečo by sa nemal zrušiť 1. máj, keď už pán minister túži oživovať ekonomiku?

Máme tu sviatok 8. mája, ktorý sa nazýva na západe sviatkom ukončenia II. svetovej vojny a u nás Víťazstva nad fašizmom. Ale, tak isto by sme však mohli oslavovať aj ukončenie I. svetovej vojny, alebo napoleonských vojen alebo Víťazstvo nad komunizmom. Nič také sa však nedeje a ani diať nemôže. Tzv. Deň boja za demokraciu a slobodu nie je dňom Víťazstva nad komunizmom. Jednak preto, že medzi týmito dvoma pojmami je rozdiel a za druhé preto, lebo k žiadnemu víťazstvu nedošlo. Marxizmus vo všetkých svojich variantoch nám tu bujnie o Kalifornie až po Peking. Každopádne sa príliš nepomýlim, keď poviem, že aj bez tohto sviatku by sa slovenskí katolíci hravo obišli.

Podobne by to bolo aj so 17. novembrom. Alebo by mal pán minister záujem o 29. august, počas ktorého sa každý rok opäť rozhrkocú všetky slovenské kosačky a vyžínačky na záhradách a pred dedinskými pomníčkami, ktoré podobne ako v tej našej dedine, stačili usilovní noví euro-súdruhovia zrenovovať(odstrániť kosák a kladivo a vyvesiť zástavu EÚ), sa zhromaždí povinná suita úradníkov a pána primátora, kladúca veniec za totálneho nezáujmu obyvateľov?

Pán minister je demokrat a liberál, nech teda iniciuje referendum o tom, ktoré sviatky si občania želajú a ktoré sú ochotní oželieť. Keď môže požadovať zrušenie katolíckeho sviatku pán liberálny minister, tak prečo by nemohli požadovať zrušenie iných sviatkov katolíci, ktorí stále tvoria viac ako polovicu obyvateľstva? Alebo mal pán minister taký nápad, že by sa rušili len katolícke sviatky, katolícka väčšina by mu to všetko zaplatila a potom by sa ešte radostne zúčastnila na sviatkoch ľavicových a liberálnych? Či by im dokonca aj nejaké nové „politicky korektné“ sviatky pridal?

Richard Sulík sa zrejme domnieva, že katolíci už zabudli na to v akom tričku pobehoval po televíznych štúdiách v deň konania referenda o rodine. To však nie je pravda, pamäť nám zatiaľ funguje dobre a takisto dobre si vieme predstaviť akými sviatkami by nám on a jeho liberálni kamaráti dokázali Pannu Máriu Sedembolestnú nahradiť. S veľkou pravdepodobnosťou takými, z ktorých by sa Panna Mária ešte viac rozplakala.

Drzosť býva často spojená s odvahou. Boli mnohí bojovníci, ktorí sa dokázali postaviť väčšine a vytrčili pritom bojovne bradu smerom k oblohe. Boli to charaktery, s ktorými nie je nutné súhlasiť, ale ich odvaha imponuje. Omnoho častejšie však býva drzosť spojená s hlúposťou. To sa prejavuje jednak nedostatkom vedomostí o predmete, proti ktorému sa ide bojovať a predovšetkým zlým hodnotením situácie, pokiaľ sa týka rozloženia síl a trpezlivosti väčšiny.

Podobne ako v prípade záchodového humoru RTVS môžeme aj Richardovi Sulíkovi odporučiť staré indické príslovie: Neťahajte spiaceho tigra za fúzy, lebo neviete kedy sa zobudí. A nestarajte sa príliš o sviatky, ktoré zaujímajú 70% obyvateľov. Pokiaľ sa vám nepáčia, riešte to podobne ako katolíci počas vašich humanistických, ľavicových a revolučných sviatkov – zapnite kosačky, zoberte vnúčatá (ak nejaké máte) a vyberte sa navštíviť svojich liberálnych a ľavicových kamarátov. Ráno, keď sa na druhý deň zobudíte, už bude katolícky sviatok za vami.