Francúzsko: Čečenská vendeta


29. júna 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

„Spravodlivosť prichádza neskoro, už nie sme v republike“. Znepokojenie starostu francúzskeho mesta Dijon odhaľuje problém hraničiaci s občianskou vojnou vo Francúzsku: boj Čečencov proti Maghrebčanom sprevádzaný vlnou násilia, pri ktorej ide nielen o kontrolu územia na obchodovanie s drogami, ale aj o riziko džihádistického terorizmu.

Nice a Dijon sú súčasťou dlhého zoznamu francúzskych miest, v ktorých je novým obvyklým horizontom mestská partizánska vojna. Počas karantény vo Francúzsku vyčíňali islamské gangy páchaním atentátov, vraždami i útokmi na políciu: je to jasný dôkaz svedčiaci o strate vlády nad touto časťou republiky, ako to pred dvoma rokmi charakterizoval bývalý minister vnútra Collomb.

Trestné expedície minulého týždňa označené ako „Čečenci“, vo večnom konflikte so Severoafričanmi však majú ešte väčšmi charakteristiku občianskej vojny, ktorá za pár hodín zdevastovala Burgundsko. Vláda to bagatelizuje, ale verejný poriadok sa už tri mesiace vymkol Francúzsku z rúk.

Stovky členov čečenskej komunity vo Francúzsku s kapucňou vyzbrojení železnými kyjmi, nožmi, kladivami, skrutkovačmi, bejzbalovými pálkami a pištoľami priniesli neželaný vzruch. V Dijone sa počas týchto večerov zhromaždili v štvrti Les Grésilles známej obchodovaním s drogami – a strieľali do vzduchu pištoľami, ničili telekamery kamerového dohľadu a podpaľovali odpadkové koše a automobily.  Títo muži už vyše týždňa hliadkujú. Čečenci prišli autom z celého Francúzska a zámienkou ich znepokojenia bola „pomsta za jedného z nich“, šestnásťročného mládenca, ktorý bol údajne zmlátený počas bitky, v ktorej mali účasť Srbi a Albánci, aby sa bránili pred údajnými predajcami drog v komunite Maghrebčanov.

Orgány činné v trestnom konaní zažívajú celé mesiace extrémne napätie a dnes sú úplne nepripravené a nedokážu čeliť mimoriadnej situácii. Slzný plyn, posilňovanie hliadok a protiteroristických síl v skutočnosti nestačili na zastavenie gerilovej vojny. Napadnutí boli novinári France 3 a ich auto bolo podpálené. Do dnešného dňa bolo zatknutých päť Čečencov.

Nie je to však novinka pre Francúzsko, ktoré sa nedokáže vyrovnať s kaukazskými metódami minimálne od začiatku roku 2000. Za tým všetkým je obchod s drogami medzi rôznymi skupinami prisťahovalcov, tzv. „územné vojny“ vedené za účelom získania vlády nad územím a vojna proti samotnej Francúzskej republike. 

Chamil Albakov, bývalý prezident Združenia Kaukazu v Štrasburgu, tvrdil, že „tieto trestné výpravy nemajú nič spoločné s vojnou gangov a zjavne by sa nemali stať pravidlom. Počas karantény sme sa však cítili opustení od polície.“ „Keďže spravodlivosť prichádza príliš neskoro a polícia nemá dosť prostriedkov, aby zakročila, čečenská komunita si uplatnila svoje práva sama. Keď už sa také čosi deje, republika stráca moc, “vyhlásilo primátor mesta François Rebsamen. 

Od začiatku roku 2000 sú Čečenci – bývalí bojovníci Sovietskeho zväzu – vo Francúzsku monitorovaní, stíhaní a niekedy aj zatýkaní v rámci protiteroristických vyšetrovaní z dôvodu častej radikalizácie, ku ktorej dochádza v celej krajine.

Demonštrácie sily čečenských zločineckých skupín „sú dnes na území čoraz častejšie a vyvíjajú sa smerom k bezprecedentnému násiliu“, varovala dôverná správa Ústredného riaditeľstva justičnej polície (DCPJ) z utorka 16. júna, z ktorej Le Parisien uverejnil úryvky. Potom represívne čečenské expedície za posledných niekoľko hodín prekročili očakávania spravodajských služieb. Podľa francúzskej spravodajskej slúžby  k stretom dochádza najmä so severoafrickou komunitou. Konflikty spadajú do systému územných vojen a zázemia tieňovej ekonomiky, zatiaľ čo zločinecké organizácie všetko udržiavajú pohromade.

V Île-de-France, Montereau-Fault-Yonne, Seine a Marne sa Čečenci usadili a „vynútili silou, hrozbami a zastrašovaním medzi miestnymi obyvateľmi a priekupníkmi“. Do tej miery, že priťahujú pozornosť spravodajských služieb, ktoré sú osobitne znepokojené vzájomným prepojením čečenského banditizmu s islamským náboženským fundamentalizmom. Podľa Le Parisien je v dokumentácii na predchádzanie radikalizácii teroristickej povahy (FSPRT) zaregistrovaných približne 300 Čečencov.

V týchto dňoch sa do potýčiek zapájajú aj ženy. Zahalené Čečenky sa vyjadrili aj reportérom: „Chceme orgánom poslať posolstvo: nepochopili, čo sa tu stalo. Tu nejde o komunitu, je to súkromná záležitosť. Nie je pravda, že sme obchodníci s drogami. Naši muži, pozrite, sú tu, ale aby nás chránili, pre našu bezpečnosť, pretože dnes už polícia toto nie je schopná zaistiť. “ Medzitým autá stále horia a Francúzi majú čoraz väčší strach.

Kriminalista Alain Bauer varuje pred „kmeňovou logikou, ktorá podkopáva centralizačný model“ a odsudzuje „slabosť“ výkonnej moci. Minister vnútra prisľúbil vyhostenie zahraničných protagonistov tejto vlny násilia. Nakoniec však vždycky rozhodne súd, komentuje francúzska tlač.

MH