Catholic Herald: Rezignáciu pápeža Františka chcú najmä reformátori. Majú pocit, že sa im kráti čas - Christianitas

Catholic Herald: Rezignáciu pápeža Františka chcú najmä reformátori. Majú pocit, že sa im kráti čas


25. septembra 2022
  Krátke správy

Podľa britského portálu súčasný pápež nesplnil očakávania mnohých cirkevných revolucionárov a vzhľadom na jeho nedávne vyhlásenia je pravdepodobné, že sa v tomto smere veľa nezmení. Túžba zvoliť čo najskôr kandidáta v duchu súčasného pontifikátu má byť podľa autora ovplyvnená aj rastúcou konzervatívnou kontrarevolúciou.

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedia commons

Nedávna vlna iniciatív progresívnych duchovných je skôr znakom strachu než sily, najmä s možnosťou odstúpenia pápeža Františka na obzore,“ tvrdí portál Catholic Herald.

Koniec koncov, liberálny obrat nemeckej cirkvi sa neuskutočňuje izolovane, podobnú optiku si osvojuje aj írska cirkev, zatiaľ čo biskupi v Belgicku vydali text o pastorácii LGBT katolíkov, ktorý umožňuje požehnávanie párov rovnakého pohlavia.

Urýchľovanie presadzovania liberálnej agendy prichádza súčasne so stále hlasnejšími vyhláseniami o odstúpení súčasného pápeža. „Progresívci čoraz viac hľadajú spôsoby, ako urýchliť presadenie svojej politiky v čase očakávanej abdikácie,“ zdôrazňuje britský portál. Napriek veľmi „omladenému“ zloženiu kardinálskeho kolégia, kde František vymenoval až 83 zo 132 hierarchov, sa zdá, že viac sa ponáhľajú liberáli.

Pápež sklamal očakávania mnohých reformátorov, preto sa obávajú, že ani pokračovateľ smerovania súčasného pontifikátu nemusí splniť ich požiadavky. To môže vysvetľovať ich aktivity najmä v Belgicku a Nemecku,“ – špekuluje portál Catholic Herald a poukazuje na rastúcu nespokojnosť s postojmi hlavného papabile, kardinála Luisa Antonia Tagleho.

Medzitým rastie možnosť, že sa objaví konzervatívnejší kandidát, možno konzervatívnejší, než si mnohí v súčasnosti predstavujú,“ tvrdí portál. Zatiaľ sa však „všetky oči upierajú na pápeža Františka, na to, ako zareaguje na oznámenia v Belgicku a Nemecku a aký bude výsledok synody o synodalite v roku 2023“ – dodáva.

MH

Zdroj: catholicherald.co.uk, ilustračný obrázok – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Byzantský mystik Gregor Palama vo svetle katolíckej viery (Druhá časť)

Nominalizmus a jeho důsledky – VI

Slovenský konzervativizmus už nepotrebuje diskusie, potrebuje kontrarevolúciu

Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?