Časopis .týždeň sa musí ospravedlniť arcibiskupovi Sokolovi


15. septembra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Kampaň časopisu .týždeň proti bývalému trnavskému arcibiskupovi Mons. Jánovi Sokolovi je definitívne ukončená. Časopis sa musí, podľa nariadenia Okresného súdu v Trnave, arcibiskupovi verejne ospravedlniť a priznať, že informácie, ktoré o ňom šíril sú nepravdivé.

Text ospravedlnenia znie:

Vydavateľ časopisu .týždeň, spoločnosť W PRESS a.s. sa ospravedlňuje Mons. Jánovi Sokolovi za zverejnenie nepravdivých informácií v čísle 21/2009 časopisu .týždeň zo dňa 25. 5. 2009, podľa ktorých Mons. Ján Sokol v roku 1998 previedol 500.000.000,00 Sk na účet bývalého agenta ŠTB Štefana Náhlika, ako aj to, že spomenutých 500.000.000,00 Sk malo prechádzať z predaja cirkevných pozemkov na Zlatých pieskoch a niektorých ďalších pozemkov. Tieto informácie boli nepravdivé a ich pravdivosť nebola preukázaná.“

Celá kauza začala v roku 2009, keď sa niektorým liberálnym kruhom zdalo, že arcibiskup Sokol, ako aj katolícka Cirkev, predstavujú vhodné a ľahké objekty na útočenie. Séria článkov rozvírila hladinu verejnej mienky a viacerí verejne známi liberálni katolíci, sa rozhodli na kauze podieľať. Časopis .týždeň, ktorý sa vždy prezentoval ako nepriateľ všetkého zatuchnutého a zápecníckeho na Slovensku, ako exponent svetovosti, otvorenosti a pokrokovosti, v protiklade s domácou slovenskou skorumpovanosťou a netoleranciou, sa rozhodol z arcibiskupa Sokola vytvoriť exemplárny prípad nemodernosti v slovenskom katolicizme.

Na ich prekvapenie reagoval Mons. Ján Sokol voči časopisu žalobou, ktorú viedla právna kancelária ULC Čarnogurský. Proces trval celé roky a prešiel všetkými súdnymi inštanciami na Slovensku. Odmietavé rozhodnutia súdov voči žalobe nakoniec skončili na Ústavnom súde, ktorý zrušil rozhodnutia predchádzajúcich inštancií a vrátil proces na začiatok, na Okresný súd v Trnave. Ústavný súd totiž skonštatoval, že tvrdenia o arcibiskupovi Sokolovi v časopise .týždeň neboli nikdy preukázané.

Teraz, vo veku 87 rokov, sa rozhodol otec arcibiskup, že naťahovať súdny proces je ďalej zbytočné a prijal návrh na súdny zmier, na základe ktorého sa musí časopis .týždeň ospravedlniť. Zároveň sa vzdal náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch, ktoré chcel venovať na dobročinné účely.

Časopis .týždeň tak síce ušetril peniaze, ale hanbu, ktorou chcel pošpiniť, arogantne a bez dôkazov, arcibiskupa Sokola, má teraz na sebe. A s ním aj všetci tí katolíci, ktorí najprv vykrikujú, v záchvate modernosti a pokrokovosti a až potom premýšľajú.

BM