Bývalý francúzsky prezident Sarkozy odsúdený


2. marca 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (2007 – 2012) bol odsúdený na tri roky väzenia, z toho na dva roky podmienečne. Sarkozy mal vytvoriť akýsi korupčný pakt, ktorý zahŕňal jeho samotného, ďalej jeho právnika Thierryho Herzoga a prokurátora Gilberta Aziberta.

Gilbert Azibert mal pre bývalú hlavu štátu získať dôverné informácie týkajúce sa vyšetrovania inej Sarkozyho kauzy, ktorá sa týkala financovania jeho predvolebnej kampane. Na oplátku mal Azibert na Sarkozyho „príhovor“ získať lukratívnu pozíciu v Monaku.

Nicolas Sarkozy však pravdepodobne vo väzbe neskončí: svoj jednoročný trest si môže odslúžiť aj v domácom väzení, či s inak limitovaným pohybom (napr. s náramkom). Pre bývalého prezidenta tento verdikt v prvom rade znamená výrazné zníženie jeho šancí v budúcoročných prezidentských voľbách (ktoré však aj tak neboli nejako veľké) a očakáva sa tiež, že sa voči verdiktu odvolá. Herzog a Azibert dostali podobné tresty.

Všetci traja obvinení a teraz už aj odsúdení, už niekoľko mesiacov vedenie svojho procesu na súde odsudzovali ako „fantazmagóriu“, „spolitizovaný proces“, „ilegálny proces“, či proces „s nedostatkom dôkazov“. Jean-Francois Bonhert, riaditeľ francúzskej Národnej finančnej prokuratúry, sa však proti týmto obvineniam rázne ohradil, keď prehlásil:

Tento proces nie je súkromnou pomstou, ani verejnou, či inštitucionálnou pomstou.

Nikto sa neusiluje o osobnú pomstu voči bývalému prezidentovi republiky. Páni Sarkozy, Herzog a Azibert majú nárok na nestranný súd,“ dokončil Bonhert.

Toto rozhodnutie bude právoplatné, ak proti nemu dotknutí nepodajú svoje odvolania.

MG

Zdroj: lefigaro.fr, lemonde.fr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!