Brusel na stráži neokomunizmu? Komisia chce rozhodovať o tom, čo možno vyrábať - Christianitas

Brusel na stráži neokomunizmu? Komisia chce rozhodovať o tom, čo možno vyrábať


22. septembra 2022
  Krátke správy

Podľa navrhovaných nových pravidiel, ktoré v pondelok oznámila Európska komisia (EK, Komisia), bude môcť Komisia prinútiť spoločnosti so sídlom v Európe, aby uprednostnili výrobu niektorých produktov a skladovanie určitého tovaru. Ak s tým nebudú súhlasiť, môžu im za to hroziť finančné sankcie.

Ilustračná fotografia, zdroj: wikimedia commons

Ak nové pravidlá vstúpia do platnosti, Komisia bude mať v prípade krízy dodávok určitých výrobkov mimoriadne právomoci.

Navrhovaný nástroj je reakciou na nedostatok dodávok spôsobený pandémiou Covid-19 a ruskou inváziou na Ukrajinu. Odráža tiež podobné opatrenia, ktoré prijali USA a Japonsko. Očakáva sa, že návrh bude čeliť silnému odporu spoločností a niektorých krajín EÚ, ktoré sa obávajú, že EK má príliš veľké právomoci, uvádza agentúra Reuters.

Ako upozorňuje agentúra, návrh právneho predpisu oprávňuje Komisiu nariadiť krajinám EÚ, aby čo najskôr reorganizovali svoje dodávateľské reťazce a zvýšili dodávky krízového tovaru vrátane rozšírenia alebo opätovného využitia existujúcich kapacít alebo vytvorenia nových a uvedenia krízového tovaru na trh. Ak by vstúpil do platnosti, EK by mohla prinútiť spoločnosti, aby uprednostnili výrobu určitých tovarov.

Kritici tvrdia, že legislatíva zaváňa čínskym štátnym kapitalizmom a mohla by porušovať zmluvné záväzky spoločností a odhaľovať firemné tajomstvá,“ uviedla agentúra Reuters.

Podľa návrhu hrozia spoločnostiam, ktoré poskytnú nesprávne alebo zavádzajúce informácie, pokuty až do výšky 300 000 EUR, zatiaľ čo tým, ktoré nedodržia príkaz uprednostniť kľúčové výrobky, by mohli hroziť pravidelné denné pokuty vo výške 1,5 % priemerného denného obratu.

Návrh teraz posúdi Európsky parlament a Rada Európskej únie. Po prijatí nadobudnú právne predpisy účinnosť 20. deň po ich uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

MH

Zdroj: PAP, pch24.pl, ilustračný obrázok – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

6 najdôležitejších faktov o sviatku Zvestovania Pána

Slobodná vôľa a jej dôsledky

Najnovšie prieskumy o „blbých“ náladách Slovákov: Odmietanie NATO, skepsa k EÚ a pesimizmus. Takže, čo je vlastne nové?

Modlitbové stretnutie Nadácie Slovakia Christiana pred Ministerstvom školstva a čudná žurnalistika portálu Postoj