Britský lekár obhájil svoje právo modliť sa s pacientmi a hovoriť s nimi o viere - Christianitas

Britský lekár obhájil svoje právo modliť sa s pacientmi a hovoriť s nimi o viere


18. novembra 2022
  Krátke správy

Britský praktizujúci katolícky lekár Dr. Richard Scott obhajoval právo ponúkať duchovnú podporu pacientom v Spojenom kráľovstve. Všeobecnej lekárskej rade boli doručené správy o postoji Dr. Scotta a rada po preskúmaní záležitosti rozhodla, že neporušil jej usmernenia a že „diskusia o viere počas konzultácií nie je zakázaná“.

Ilustračný obrázok, zdroj: pxhere.com

Napriek všetkému dostal od zamestnávateľa dvakrát oficiálne varovanie, v ktorom sa mu vyhrážal, že ak nezmení svoj prístup k pacientom, prepustí ho. Druhé varovanie prišlo, keď pre BBC uviedol, ako sa snaží pomáhať svojim pacientom tým, že ich upozorňuje na Ježiša Krista a na posilnenie, ktoré pochádza z praktizovania kresťanskej viery. Ako povedal: duchovnú starostlivosť ponúkol asi jednému zo 40 pacientov a veľká väčšina ľudí, ktorým ponúkol modlitebnú podporu, túto ponuku využila.

Otázky viery som nastolil až po získaní súhlasu pacienta. Podelil som sa o svoju osobnú skúsenosť, že som zistil, ako mi viera v Ježiša pomohla, a preto to isté môžem ponúknuť aj pacientovi. V žiadnom prípade som to nechápal tak, žeby sa niekto urazil alebo žeby som prípadne nechcel rozhovor ukončiť. Ak by to tak bolo, okamžite by sme to ukončili,“ povedal v rozhovore pre Christian Concern, advokátsku skupinu, ktorá obhajuje právo vyznávať vieru na verejných priestranstvách alebo na pracovisku.

Pohoda je ovplyvnená fyzickými, mentálnymi a duchovnými faktormi, preto je nevyhnutné, aby sa niektorí pacienti pozerali na svoje existenčné problémy spôsobom, ktorý štandardná západná medicína neposkytuje. Niektorí ľudia zúfalo potrebujú pomoc a môžem uviesť mnoho príkladov ľudí, ktorým som pomohol prostredníctvom duchovnej starostlivosti – ktorú poskytujem vo svojom voľnom čase a s plným súhlasom pacientov,“ povedal pre tlačovú agentúru Press Association.

Zmena u zamestnávateľa nastala po tom, čo Dr. Scott vyhlásil ochotu obrátiť sa na súd, aby obhájil svoje presvedčenie. Nakoniec, NHS vydalo vyhlásenie, že sa môže modliť a modliť sa s pacientmi, pokiaľ to neprekročí usmernenia Všeobecnej lekárskej rady.

Dr. Richard Scott apeloval na kresťanov, aby vo svojom profesionálnom živote neskrývali svoju príslušnosť k Cirkvi, ale aby zdieľali svoju vieru s odvahou a dôslednosťou. Po vyrovnaní s NHS, vďaka ktorému nedôjde k súdnej bitke medzi ním a zamestnávateľom, doktor povedal, že kresťania sú čoraz viac „marginalizovaní kvôli svojej viere“, ale nemali by sa nechať zastrašiť profesionálnymi organizáciami.

Chcel by som, aby kresťania v tejto krajine pritvrdili v takýchto situáciách vo svojom živote. Modlitba je čisté dobro, má obrovský vplyv na zdravie ľudí a nemala by byť kontroverzná. Bojoval som za to, pretože chcem povzbudiť ostatných kresťanov, aby zdieľali svoju vieru na pracovisku, keď na tom záleží.“ Na otázku Katolíckej tlačovej agentúry, či bude pokračovať v poskytovaní duchovnej starostlivosti svojim pacientom, Dr. Scott odpovedal, že áno.

BM

Zdroj: KAI, ilustračný obrázok, zdroj – pxhere.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

6 najdôležitejších faktov o sviatku Zvestovania Pána

Slobodná vôľa a jej dôsledky

Najnovšie prieskumy o „blbých“ náladách Slovákov: Odmietanie NATO, skepsa k EÚ a pesimizmus. Takže, čo je vlastne nové?

Modlitbové stretnutie Nadácie Slovakia Christiana pred Ministerstvom školstva a čudná žurnalistika portálu Postoj