Britská Snemovňa lordov odmietla zákon o asistovanej samovražde


26. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

V piatok 22. októbra mala Snemovňa lordov hlasovať ohľadom návrhu zákona o „asistovanej samovražde“. Tento návrh zákona je výsledok iniciatívy barónky Molly Meacherovej. Navrhovaná legislatíva by umožnila eutanáziu pre chronicky chorých dospelých, ktorým podľa lekárov zostáva menej ako pol roka života. Podmienkou pre „asistovanú samovraždu“ bolo získanie súhlasu dvoch lekárov a Najvyššieho súdu.

V diskusii, ktorá hlasovaniu predchádzala, však členovia hornej komory projekt obšírne kritizovali. Anglikánsky „arcibiskup“ z Cantenbury zdôraznil omylnosť lekárskych úsudkov a tiež zdôraznil, že návrh zákona odporuje „dôstojnosti a súcitu“. Iní poslanci sa obávali, že prijatie navrhovaného zákona povedie k situácii, v ktorej budú chorí ľudia vystavení nátlaku a vydieraniu, čo u nich povedie k rozhodnutiu ukončiť svoj život. Projekt bol tiež kritizovaný za to, že neobsahuje potrebné záruky na zabezpečenie spravodlivosti takéhoto postupu:

„Obávam sa, že táto krajina sa stane spoločnosťou, ktorá sa zbaví svojich starých, chorých a postihnutých, pretože tí sa budú báť, že budú na príťaž pre svojich blízkych,“ uviedollord Curry počas diskusie. Celkovo bolo k návrhu zmeny zákona skeptických vyše 60 poslancov. Z ich vystúpení vyplynulo, že by návrh zákona v snemovni nemal žiadnu podporu. Autori dokumentu sa ho preto rozhodli stiahnuť z hlasovania.

„Poslanci dnes ukázali silný odpor voči tomuto zákonu. Mnohí zraniteľní ľudia si nie sú vedomí nebezpečenstva tejto cesty. Avšak zákon so sebou nesie skryté nebezpečenstvá, nebezpečné kritériá oprávnenosti a potenciálne otvára dvere ešte väčšej liberalizácii eutanázie,“ zdôraznila barónka Ilora Finlayová. Vyjadrila tiež názor, že politici by sa mali zamerať skôr na pomoc pri rozvoji systému zdravotnej starostlivosti, ktorý zníži utrpenie umierajúcich pacientov, než na liberalizáciu prístupu k eutanázii.

Podľa politikov, ktorí sú proti eutanázii, je výsledok piatkovej debaty v Snemovni lordov jednoznačným úspechom. „Je skvelým výsledkom, že o zákone dnes nebolo umožnené hlasovať. Je nepravdepodobné, že sa dostane do parlamentu a bude akceptovaný, vzhľadom na to, že ho nepodporuje vláda,“ komentovala hovorkyňa združenia Právo na život UK.

Odpor voči návrhu zákona vyjadrila aj verejnosť na demonštráciách, ktoré boli minulý týždeň početné. Ako informovala CNA, 1700 lekárov napísalo list ministrovi zdravotníctva, v ktorom deklarovali, že eutanáziu nevykonajú, ani keby reformu schválil zákonodarný zbor.

BM

Zdroj: PCH24, catholicnewsagency.com, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!