Británia zažíva najväčšiu infláciu za uplynulých 40 rokov. A čo Slovensko? - Christianitas

Británia zažíva najväčšiu infláciu za uplynulých 40 rokov. A čo Slovensko?


18. mája 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Britské médiá dnes priniesli správu, že tamojšia inflácia v apríli dosiahla 9 percent – čo najvyššie číslo za posledných 40 rokov. Priamym dopadom inflácie je pritom zvyšovanie cien, ktoré sa na seba priamo-úmerne nabaľuje, keďže zdraženie pohonných hmôt, či elektrickej energie samo o sebe spôsobuje ďalšie zdražovanie tovaru v obchodoch ako aj služieb. Britský minister financií, Rishi Sunak, uviedol:

Pokračoval aj strmý ročný rast nákladov na kovy, chemikálie a ropu spolu s vyššími cenami tovarov opúšťajúcich brány tovární. Bolo to spôsobené zvýšením cien potravinárskych výrobkov, dopravných zariadení a kovov, strojov a zariadení.

Spolu so zvyšovaním cien de facto vo všetkých sektoroch však prichádza aj strmý pád hodnoty britskej libry. Guardian uvádza:

Prudký pokles hodnoty libry na devízových trhoch zvýšil tlak na podniky tým, že zvýšil náklady na dovoz. Sterling sa od minulého mesiaca prepadol z viac ako 1,30 USD na 1,24 USD po tom, čo minulý týždeň dosiahol 1,22 USD.

Ľudia v komentároch na tradičných provládnych novinách Daily Mail však s týmito číslami nesúhlasia. Podľa nich musí byť inflácia ďaleko výraznejšia, než sa oficiálne prezentuje – argumentujú cenami pohonných hmôt, či zdražovaním v supermarketoch.

Je zjavné – a poukazujú na to aj ľudia v komentároch –, že nepriaznivé ekonomické výsledky, ktoré začína v Británii pociťovať stále viac obyvateľov, sú spôsobené „opatreniami“ voči covidu, kedy býval aj ostrovný štát v tvrdom lockdowne. Nielenže sa teda brzdila ekonomika, ale pre jej opätovný rozbeh sa začali peniaze tlačiť v enormných množstvách. Inými slovami: v obehu je väčšie množstvo ničím nekrytých peňazí ako kedykoľvek v minulosti, a tie znižujú celkovú hodnotu meny. V konečnom dôsledku si tak človek kúpi za 1 libru ďaleko menej, ako dva roky dozadu.

Je celkom zjavné, že tento problém sa netýka len Británie, ale celého západného sveta – vrátane Slovenska. Podľa finwebu portálu Hospodárske noviny bola na Slovensku inflácia už v marci 9,5 %. A portál pokračuje:

Ceny energií sa v marci medziročne zvýšili o 44,7 percenta, ceny potravín, alkoholu a tabaku potom vzrástli o päť percent. Ceny neenergetického priemyselného tovaru stúpli o 3,4 percenta a ceny služieb o 2,7 percenta.“

Takže teraz budeme všetci chudobní – toľko k úspešnému porazeniu „hnusoby“.

MG

Zdroj: The Guardian, Daily Mail, HN finweb, titulný obrázok – activistpost.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!